PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Řádí u vás doma moli? Pomůže vám pořádek, průvan a přírodní vůně

Moli ve vaší domácnosti znamenají především důkladný úklid ve všech skříních, policích, ale i spížích. Motýlkům totiž vadí pohyb, čerstvý vzduch a chladno. Zkuste i přírodní prostředky v podobě bylinek, mýdla nebo cedrového dřeva.
Vydáno: 24.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4090x

A tenhle znáte?: Suverénně nejpopulárnější hmyz na světě je mol. Všude, kde se objeví, lidé tleskají. Kdo s drobným hmyzem problém nemá, ten se zasmál, kdo ví, o čem je řeč, ten už méně. Ať už jsou to ale moli šatní nebo potravinoví, je snaha o likvidaci záškodníků v dlaních za letu vlastně zbytečná. Při bedlivém zkoumání skříní nebo spíží totiž většinou najdete larvami už dávno napadené zásoby nebo oděvy.

Moli chtějí klid a tmu, skříně proto často větrejte a přeskládejte oblečení

Z křížovek známý škodlivý motýlek na tři preferuje hlavně klid. Pokud mu k tomu přidáte tmu a v šatních skříních a uzavřených policích nebudete dlouhodobě větrat, vytvoříte mu ideální prostředí k množení. Na vaše šaty a oděvy proto často pouštějte čerstvý vzduch, nebojte se také vystěhovat, zkontrolovat a občas přeskládat veškerou vaši domácí textilní výbavu.

Mol šatní je v domácnosti vytrvalý soupeř, dokáže vás překvapit až čtyřmi generacemi do roka
Mol šatní je v domácnosti vytrvalý soupeř, dokáže vás překvapit až čtyřmi generacemi do roka

 

Moly do vašich skříní může přitáhnout i přehnaná šetrnost. Pokud některé věci nevytáhnete ven na světlo a neoblečete na sebe už druhým rokem, pravděpodobně se to už nestane nikdy. Nepřátelé molů radí v těchto případech důkladnou inventuru a oděvy, které můžete postrádat, odneste do kontejnerů na starý textil nebo předejte do charitních sbírek.

Motýlek nepotřebuje k životu pít, vodu si vytváří metabolismem

Mol šatní je drobný motýlek, velký 4 až 8 milimetrů. Larvy tohoto obávaného škůdce domácností se živí keratinem neboli rohovinou, obsaženou v některých přírodních materiálech. Jako jeden z mála živočišných druhů je schopen trávit vlnu. Zajímavé je, že motýlek nepotřebuje k životu pít, protože si potřebnou vodu vytváří metabolismem.

Nenechte své oděvy zahálet ve skříni, často je vytahujte, větrejte a přeskládejte. Moli to vůbec nemají rádi.
Nenechte své oděvy zahálet ve skříni, často je vytahujte, větrejte a přeskládejte. Moli to vůbec nemají rádi.

 

Ve vaší šatní skříni vydrží mol podle podmínek hodně dlouho. Pokud je nebudete nijak rušit, může vesele ničit oděvy až ve čtyřech generacích do roka. Jak se bránit? Sezónní oblečení skladujte pouze vyprané a čisté v plastových pytlích nebo boxech nejrůznějších velikostí. Moly odpuzuje řada vůní, známá je například levandule, kůra z citrusových plodů, rozmarýn nebo skořice.

Bylinky nebo listí pověste do skříně v plátěných sáčcích

Babičky používaly i pelyněk nebo ořešákové listí a často mezi prádlo dávaly mýdla s květinovou vůní. Bylinky nebo listí pověste v plátěných sáčcích do skříní nebo do kapes kabátů či bund. Malí motýlci také nesnášejí průvan a v zimním období je můžete ničit vystavením vašich oděvů na mráz.

Přirodní odpuzovače molů:

             •    Levandule, citrusová kůra, skořice
             •    Rozmarýn, pelyněk, ořešákové listí
             •    Mařinka vonná, cedrové dřevo, chmel
             •    Hřebíček, jalovec, černý bez

Voňavá levandule, stejně jako další aromatické bylinky, je jeden z nejznámějších prostředků proti molům
Voňavá levandule, stejně jako další aromatické bylinky, je jeden z nejznámějších prostředků proti molům

 

V boji proti molům vám pomůže také chemie. Na trhu je řada přípravků s esenciálními oleji ve speciálních držácích, které zavěsíte na šatní tyč a necháte je zvolna odpařovat. Účinné jsou i různé háčky a kolíčky, působící na stejném principu. Další možností jsou feromonové lapače, které na sebe nalákají samečky. Ti po přilepení zahynou a tím přerušíte škůdcův rozmnožovací cyklus.

Pozor na sypké potraviny, před uložením doma je raději prosejte

Dalším nepříjemným a nezvaným hostem jsou takzvaní moli potravinoví. Přesněji se totiž jedná o zavíječe paprikového, který je v domácnostech nejrozšířenější. Domů si jej donesete nejčastěji z obchodu se strouhankou, moukou nebo jinými sypkými potravinami. Není vůbec vybíravý a jeho larvy napadají mimo jiné těstoviny, rýži, koření, sušené houby nebo ovoce či chleba.

Napadených zásob s jemnými vlákny nebo zámotky se raději ihned zbavte

Moli nepohrdnou ani cukrem, piškoty, sušenkami nebo čokoládou. Proto raději každý nákup před uložením preventivně prohlédněte a sypké potraviny pro jistotu prosejte přes sítko. Napadené potraviny obsahují jednak výkaly v podobě miniaturních kuliček, ale hlavně jemná vlákna nebo zbytky zámotků. Zásob s těmito nálezy se raději hned zbavte.

Ve spížích škodí nejčastěji motýlci zavíječi, potraviny je proto nejlepší skladovat v dobře uzavíratelných nádobách
Ve spížích škodí nejčastěji motýlci zavíječi, potraviny je proto nejlepší skladovat v dobře uzavíratelných nádobách

 

Všechny potraviny ve spíži skladujte v uzavíratelných plastových nebo skleněných dózách. Pro vaši čistou domácnost zkuste dát proseté sypké potraviny přes noc do mrazničky nebo je nechejte pár minut přejít v troubě teplotou kolem 90 °C. Základem je samozřejmě vyklizená, dobře vymytá spíž, nejlépe vodou s trochou čpavku nebo octa.

U potravin používejte přírodní prostředky a lapače bez insekticidů

Protože se snažíte zlikvidovat moly v blízkosti potravin, musíte se orientovat spíše na přírodní prostředky nebo na lapače bez insekticidů. Mololapky s feromonovým lákadlem ale podle návodu častěji kontrolujte a vyměňujte. I tady fungují babičkovské recepty s přírodními aromatickými odpuzovači, které můžete doplnit třeba bobkovým listem.

Okupují moli také vaše skříně a spíže nebo jste se s motýlky vypořádali jednou provždy? Napište nám do komentáře, s jakými prostředky jste v boji nejvíce uspěli.

Použité fotografie:

  1. Ian Sutton CC BY 2.0
  2. Nicolás Boullosa CC BY 2.0
  3. Glen CC BY 2.0
  4. Frédérique Voisin-Demery CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek