0komentářů

Sedíte správně u počítače? Pohlídejte si do budoucna své zdraví

Nepodceňujte správné sezení při práci s počítačem. Pro vaše zdraví je velice důležitá kvalitní židle, dobrý pracovní stůl a seřízený monitor. Pokud si zvyknete sedět podle odborných doporučení, vyhnete se zdravotním problémům.
Vydáno: 20.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2196x

Pracujete s počítačem pravidelně po celých osm hodin a od klávesnice se téměř neodtrhnete? Měli byste si pohlídat správné sezení, abyste se nedočkali nepříjemných zdravotních potíží. Pokud vás bolí za krkem, píchají záda nebo brní nohy, je něco špatně. Vytvořte si u svého pracovního stolu takové prostředí, abyste nemuseli hledat lékaře a rehabilitaci.

Kvalitní židle vás nutí sedět dynamicky a namáhat více skupin svalů

Základem je bezesporu kvalitní pracovní židle. Musí mít pohodlný sedák, kvalitní pětiramenný kříž podnože a vhodná kolečka, nastavitelné opěrky rukou, bederní podpěru, anatomické opěradlo a synchronní nebo houpací mechanismus. Taková židle vám dá záruku, že budete sedět dynamicky, často měnit polohu těla a nebudete namáhat jen jednu skupinu svalů.

Vytvořte si u svého pracovního stolu takové prostředí, abyste nemuseli hledat lékaře a rehabilitaci
Vytvořte si u svého pracovního stolu takové prostředí, abyste nemuseli hledat lékaře a rehabilitaciDobrou židli si správně nastavte. Měli byste mít vzpřímená záda a v souladu se známou poučkou dbát na „pravé úhly“. Tedy ohnutí nohou v kolenou a rukou v loktech má být 90 stupňů, ruce si položte lokty na opěrky židle a chodidla celou plochou na podlahu. Je to poněkud nepohodlné? Možná, ale ušetříte si potíže přinejmenším s meziobratlovými ploténkami.

Záda musíte mít v neustálém kontaktu s opěradlem

Při správném sezení musíte být ve stálém kontaktu s opěradlem, které na záda vyvíjí nepřetržitý tlak a sedák nesmí tlačit do podkolenních jamek. Právě sedák má být spíše tvrdší, anatomicky tvarovaný a zaoblený. Potah vyberte snadno čistitelný a oděru odolný. Vybrat si můžete z textilie, kůže, ekokůže nebo síťoviny, která výborně odvětrává.

Základem je kvalitní pracovní židle, i na této se dá nějakou dobu sedět, ale raději vyzkoušejte jinou
Základem je kvalitní pracovní židle, i na této se dá nějakou dobu sedět, ale raději vyzkoušejte jinouVýška pracovní plochy stolu má být podle vaší postavy v rozmezí 60 až 80 centimetrů tak, abyste ji měli na úrovni loktů. Klávesnici s myší si dejte do stejné výšky a ruce mějte při psaní položené na stole, ne na jeho hraně. Záněty karpálních tunelů jsou velmi nepříjemné. Ideální je pořídit rovnou stůl, přizpůsobený pro práci s počítačem. Vysouvací deska pro klávesnici a vyvýšená polička na monitor vaši práci výrazně usnadní.

Ruce mějte při psaní položené na stole, ne na jeho hraně

Pečujte také o své oči, které dostávají při celodenním zírání do monitoru pěkně zabrat. Horní třetinu obrazovky si dejte do výše očí, a pokud něco přepisujete z tištěných materiálů, dejte si text do výše obrazovky. Na monitor se dívejte rovně v ose svého zorného pole, ze vzdálenosti 50 až 70 cm. Pro krční páteř není nic horšího než neustálý boční pohled a strnulé natočení hlavy do strany.

Fenoménem dnešní doby je práce na notebooku, který ale není pro déletrvající psaní příliš vhodný
Fenoménem dnešní doby je práce na notebooku, který ale není pro déletrvající psaní příliš vhodnýNa monitoru si nastavte umírněný jas i kontrast, aby vám brzy neslzely oči. Pohodlnou práci vám umožní dobré osvětlení pracovního prostoru. Přirozené světlo je výborné, ale spíše ze strany na písemné materiály a klávesnici. Umělé osvětlení vás nesmí oslňovat a nastavte si jej tak, aby se vám neleskly odrazy v monitoru.

Osviťte si ve tmě místo za monitorem malou lampičkou

Fenoménem je práce na notebooku, který ale není pro déletrvající psaní příliš vhodný. Zkuste tuto nevýhodu částečně eliminovat pořízením speciální podložky. Umožní vám správně nastavit výšku a náklon stroje, ale musíte si zpravidla přikoupit externí klávesnici či myš. Aby vás „netáhly“ oči, osviťte si zejména v noci místo za monitorem třeba malou lampičkou.

Mnoho psů, zajícova smrt. O přehledném a zdravém pracovním prostředí by se v tomto případě asi dalo s úspěchem pochybovat
Mnoho psů, zajícova smrt. O přehledném a zdravém pracovním prostředí by se v tomto případě asi dalo s úspěchem pochybovatPři déletrvající práci jsou skvělé krátké přestávky. Zhruba po hodině se protáhněte, případně se projděte třeba pro vodu nebo čaj. Při té příležitosti nechte odpočinout své oči a dívejte se z okna do dálky. Každý má jinak nastavený svůj způsob relaxace, někdo dává přednost pootáčení trupu s rukama za hlavou, někdo zase využívá gymnastický balón.

             Tipy na krátké procvičení při práci s počítačem:

             •    Střídavě stůjte na špičkách a patách
             •    Opřete ve stoje dlaně o bedra a lehce a plynule se zakloňte
             •    Zkuste pomalu kroužit oběma rameny směrem vzad a poté každým zvlášť.
             •    Protáhněte si záda přes opěradlo židle s oporou rukou
             •    Protřepejte si ruce i celé paže, střídavě zatínejte ruku v pěst a roztahujte prsty

Balón klidně střídejte se židlí a snížíte tím nebezpečí budoucích bolavých zad. Vadí vám, že skoro neudržíte balanc? Vyzkoušejte balónovou židli, což je balón usazený do konstrukce s kolečky a zádovou opěrkou. Dobrým tipem jsou zdravotní židle, které vyloučí nesprávnou polohu sedu a podpoří dynamické sezení. Vyrábí se v několika velikostech na určitou výšku a váhu člověka.

Na korektně uspořádané pracovní místo s počítačem je radost nejen pohledět, ale láká i k usednutí
Na korektně uspořádané pracovní místo s počítačem je radost nejen pohledět, ale láká i k usednutíOdborníci se shodují, že dlouhodobé sezení není pro lidský organismus prospěšné a neodpovídá jeho přirozenosti. Zaměstnavatel vám pravděpodobně neumožní jít si každou chvíli zaběhat do nejbližšího parku, ale něco málo pohybu nebo alespoň protažení si zkuste zařídit sami. V těle, které zůstává stále ve strnulém klidu, jsou totiž tělesné funkce v nezdravém útlumu.

Jak sedíte vy, když pracujete s počítačem? Napište nám v komentáři pod článkem, jak se bráníte možným zdravotním potížím v budoucnu.

Použité fotografie:

  1. cell105 CC BY 2.0
  2. Michael Neell CC BY 2.0
  3. Emilio Labrador CC BY 2.0
  4. Josh Carlson CC BY 2.0
  5. grantlaidjr CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 27x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 30x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek
Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 336x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek