PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Sedíte správně u počítače? Pohlídejte si do budoucna své zdraví

Nepodceňujte správné sezení při práci s počítačem. Pro vaše zdraví je velice důležitá kvalitní židle, dobrý pracovní stůl a seřízený monitor. Pokud si zvyknete sedět podle odborných doporučení, vyhnete se zdravotním problémům.
Vydáno: 20.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2443x

Pracujete s počítačem pravidelně po celých osm hodin a od klávesnice se téměř neodtrhnete? Měli byste si pohlídat správné sezení, abyste se nedočkali nepříjemných zdravotních potíží. Pokud vás bolí za krkem, píchají záda nebo brní nohy, je něco špatně. Vytvořte si u svého pracovního stolu takové prostředí, abyste nemuseli hledat lékaře a rehabilitaci.

Kvalitní židle vás nutí sedět dynamicky a namáhat více skupin svalů

Základem je bezesporu kvalitní pracovní židle. Musí mít pohodlný sedák, kvalitní pětiramenný kříž podnože a vhodná kolečka, nastavitelné opěrky rukou, bederní podpěru, anatomické opěradlo a synchronní nebo houpací mechanismus. Taková židle vám dá záruku, že budete sedět dynamicky, často měnit polohu těla a nebudete namáhat jen jednu skupinu svalů.

Vytvořte si u svého pracovního stolu takové prostředí, abyste nemuseli hledat lékaře a rehabilitaci
Vytvořte si u svého pracovního stolu takové prostředí, abyste nemuseli hledat lékaře a rehabilitaciDobrou židli si správně nastavte. Měli byste mít vzpřímená záda a v souladu se známou poučkou dbát na „pravé úhly“. Tedy ohnutí nohou v kolenou a rukou v loktech má být 90 stupňů, ruce si položte lokty na opěrky židle a chodidla celou plochou na podlahu. Je to poněkud nepohodlné? Možná, ale ušetříte si potíže přinejmenším s meziobratlovými ploténkami.

Záda musíte mít v neustálém kontaktu s opěradlem

Při správném sezení musíte být ve stálém kontaktu s opěradlem, které na záda vyvíjí nepřetržitý tlak a sedák nesmí tlačit do podkolenních jamek. Právě sedák má být spíše tvrdší, anatomicky tvarovaný a zaoblený. Potah vyberte snadno čistitelný a oděru odolný. Vybrat si můžete z textilie, kůže, ekokůže nebo síťoviny, která výborně odvětrává.

Základem je kvalitní pracovní židle, i na této se dá nějakou dobu sedět, ale raději vyzkoušejte jinou
Základem je kvalitní pracovní židle, i na této se dá nějakou dobu sedět, ale raději vyzkoušejte jinouVýška pracovní plochy stolu má být podle vaší postavy v rozmezí 60 až 80 centimetrů tak, abyste ji měli na úrovni loktů. Klávesnici s myší si dejte do stejné výšky a ruce mějte při psaní položené na stole, ne na jeho hraně. Záněty karpálních tunelů jsou velmi nepříjemné. Ideální je pořídit rovnou stůl, přizpůsobený pro práci s počítačem. Vysouvací deska pro klávesnici a vyvýšená polička na monitor vaši práci výrazně usnadní.

Ruce mějte při psaní položené na stole, ne na jeho hraně

Pečujte také o své oči, které dostávají při celodenním zírání do monitoru pěkně zabrat. Horní třetinu obrazovky si dejte do výše očí, a pokud něco přepisujete z tištěných materiálů, dejte si text do výše obrazovky. Na monitor se dívejte rovně v ose svého zorného pole, ze vzdálenosti 50 až 70 cm. Pro krční páteř není nic horšího než neustálý boční pohled a strnulé natočení hlavy do strany.

Fenoménem dnešní doby je práce na notebooku, který ale není pro déletrvající psaní příliš vhodný
Fenoménem dnešní doby je práce na notebooku, který ale není pro déletrvající psaní příliš vhodnýNa monitoru si nastavte umírněný jas i kontrast, aby vám brzy neslzely oči. Pohodlnou práci vám umožní dobré osvětlení pracovního prostoru. Přirozené světlo je výborné, ale spíše ze strany na písemné materiály a klávesnici. Umělé osvětlení vás nesmí oslňovat a nastavte si jej tak, aby se vám neleskly odrazy v monitoru.

Osviťte si ve tmě místo za monitorem malou lampičkou

Fenoménem je práce na notebooku, který ale není pro déletrvající psaní příliš vhodný. Zkuste tuto nevýhodu částečně eliminovat pořízením speciální podložky. Umožní vám správně nastavit výšku a náklon stroje, ale musíte si zpravidla přikoupit externí klávesnici či myš. Aby vás „netáhly“ oči, osviťte si zejména v noci místo za monitorem třeba malou lampičkou.

Mnoho psů, zajícova smrt. O přehledném a zdravém pracovním prostředí by se v tomto případě asi dalo s úspěchem pochybovat
Mnoho psů, zajícova smrt. O přehledném a zdravém pracovním prostředí by se v tomto případě asi dalo s úspěchem pochybovatPři déletrvající práci jsou skvělé krátké přestávky. Zhruba po hodině se protáhněte, případně se projděte třeba pro vodu nebo čaj. Při té příležitosti nechte odpočinout své oči a dívejte se z okna do dálky. Každý má jinak nastavený svůj způsob relaxace, někdo dává přednost pootáčení trupu s rukama za hlavou, někdo zase využívá gymnastický balón.

             Tipy na krátké procvičení při práci s počítačem:

             •    Střídavě stůjte na špičkách a patách
             •    Opřete ve stoje dlaně o bedra a lehce a plynule se zakloňte
             •    Zkuste pomalu kroužit oběma rameny směrem vzad a poté každým zvlášť.
             •    Protáhněte si záda přes opěradlo židle s oporou rukou
             •    Protřepejte si ruce i celé paže, střídavě zatínejte ruku v pěst a roztahujte prsty

Balón klidně střídejte se židlí a snížíte tím nebezpečí budoucích bolavých zad. Vadí vám, že skoro neudržíte balanc? Vyzkoušejte balónovou židli, což je balón usazený do konstrukce s kolečky a zádovou opěrkou. Dobrým tipem jsou zdravotní židle, které vyloučí nesprávnou polohu sedu a podpoří dynamické sezení. Vyrábí se v několika velikostech na určitou výšku a váhu člověka.

Na korektně uspořádané pracovní místo s počítačem je radost nejen pohledět, ale láká i k usednutí
Na korektně uspořádané pracovní místo s počítačem je radost nejen pohledět, ale láká i k usednutíOdborníci se shodují, že dlouhodobé sezení není pro lidský organismus prospěšné a neodpovídá jeho přirozenosti. Zaměstnavatel vám pravděpodobně neumožní jít si každou chvíli zaběhat do nejbližšího parku, ale něco málo pohybu nebo alespoň protažení si zkuste zařídit sami. V těle, které zůstává stále ve strnulém klidu, jsou totiž tělesné funkce v nezdravém útlumu.

Jak sedíte vy, když pracujete s počítačem? Napište nám v komentáři pod článkem, jak se bráníte možným zdravotním potížím v budoucnu.

Použité fotografie:

  1. cell105 CC BY 2.0
  2. Michael Neell CC BY 2.0
  3. Emilio Labrador CC BY 2.0
  4. Josh Carlson CC BY 2.0
  5. grantlaidjr CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek