PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Skvrny na koberci zdoláte i podomácku s pomocí babských receptů

Koberec je v domácnosti častá podlahová krytina, ale občas se vám nevyhne pohroma v podobě skvrny nejrůznějšího původu. Co s ní? Opatrně vyzkoušejte prostředky z kuchyně našich babiček, případně rovnou volejte profesionální firmu.
Vydáno: 17.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4983x

Koberce nejrůznějších rozměrů a materiálů zůstávají i v současnosti stále jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Ať už jsou ode zdi ke zdi na celé ploše nebo kusové v menším provedení, jistě jste už zažili situaci s vylitým hrnkem kávy, sklenkou červeného vína či zašlapanou žvýkačkou nebo čokoládou. Nevěšte hlavu a vyzkoušejte několik postupů, jak se skvrn zbavit.
 

Pohroma na koberci, honem co s ní? Nepanikařte, nejdříve skvrnu vysušte a zkuste vlažnou vodu s mýdlem
Pohroma na koberci, honem co s ní? Nepanikařte, nejdříve skvrnu vysušte a zkuste vlažnou vodu s mýdlemV první řadě je důležitá rychlost, s jakou se do likvidace skvrn od jejich vzniku pustíte. Co nejdříve odstraňte zdroj a v případě tekuté nečistoty se ji snažte vysát papírovou utěrku nebo hadříkem. Nesmíte přitom tlačit a skvrnu roztahovat do stran, postupujte tedy od jejího kraje do středu. Pak zkuste použít opatrně roztok vlažné vody s mýdlem, většinou uspějete.

Likvidaci skvrn nejdříve vyzkoušejte na místě, které není vidět

Razantní bělící přípravky oželte. Mohli byste získat velkou světlou skvrnu, se kterou už těžko něco uděláte. Obecná rada při čištění nejen koberců je vyzkoušet odstraňování nečistot třeba v koutě, kde případný nezdar nebude okamžitě na očích.

K osvěžení barev použijte v rozumné míře obyčejnou kuchyňskou sůl a koberec potom dobře vyluxujte
K osvěžení barev použijte v rozumné míře obyčejnou kuchyňskou sůl a koberec potom dobře vyluxujteNejčastějším odstraňovačem skvrn z kuchyně našich babiček je ocet a citron. Na nečistoty působí svými kyselinami a použijte je například na fleky od barev, piva, případně vajec. Zdoláte s nimi také mastné skvrny. Citronová šťáva má ve srovnání s octem výhodu, že  příjemně voní. Záleží na tom, co máte hned po ruce.

Ocet a citron jsou nejčastějším domácím likvidátorem skvrn

Na mastné skvrny platí někdy ocet, jindy zase alkohol. Vyzkoušejte ale i teplou vodu s trochou mýdla nebo saponátu. Naopak zásadně jen studenou vodu, případně prací prášek nebo přípravky na koberce použijte na skvrny od kakaa. Tytéž prostředky vám pomohou od kečupových stop.

Na žvýkačku zabírá led nebo speciální sprej

Doslova jako přilepená drží na kobercích žvýkačka. Určitě jste slyšeli, že na ni platí jedině zmrazit a odrolit. Pár kostek ledu nebo speciální sprej to snadno zařídí. Na starší skvrny od kávy nebo horké čokolády platí glycerin. Pokud je před vámi na koberci skvrna čerstvá, zkuste ji namočit roztokem slané vody a opatrně vymývejte hadříkem nebo žínkou.

Protlačené stopy od nábytku na koberci jde částečně odstranit, ale je to zpravidla běh na dlouhou trať
Protlačené stopy od nábytku na koberci jde částečně odstranit, ale je to zpravidla běh na dlouhou traťOsvědčený a známý postup je na skvrnu od vína. Vysušte ji, nasypte na ni sůl a nechte působit asi deset minut. Sůl poté vysajte a studenou vodou skvrnu dočistěte. V případě potřeby celý postup zopakujte. I tady se vyplatí zkusit čištění na méně viditelném místě.

Co dělat při odstraňování skvrn z koberce:
      •    Co nejrychleji po jejím vzniku se snažte skvrnu zlikvidovat
      •    Savým papírem nebo suchým hadříkem se snažte odsát co nejvíce nečistoty
      •    Vlažnou vodou s trochou saponátu na koberce opatrně skvrnu proklepejte
      •    Postupujte od kraje fleku směrem do jeho středu
      •    Nakonec použijte čistou vodu a odstraňte zbytky čisticích prostředků

Babské recepty platí i na čerstvou krev, kde doporučují studenou mýdlovou vodu a sůl. Velice houževnatý je inkoust, od kterého vám pomůže nejdříve savý papír, a potom vlažný solný roztok a jemné čištění. Piják ve spolupráci se žehličkou odstraní skvrny od vosku ze svíčky. Na bláto naopak nespěchejte, nechte je zaschnout a pak kartáčujte a vysávejte.

Pokud je sníh, neváhejte a vyklepejte koberec na něm, oživíte i barvy

Chcete oživit barvu koberce? V zimě jej položte lícem na sníh a vyklepejte do něj všechnu špínu. Dobrým prostředkem je také důkladně odkapané kysané zelí, které rozsypete po koberci, necháte chvíli působit a pak je zametete. Podobně působí i zlehka rozsypaná obyčejná kuchyňská sůl s následným vysátím.

Mokré čištění koberců je velice účinné a razantní, ale vyplatí se je svěřit raději profesionálům. Cena vás nezruinuje.
Mokré čištění koberců je velice účinné a razantní, ale vyplatí se je svěřit raději profesionálům. Cena vás nezruinuje.

 


Pokud si na vyčištění skvrny kvůli její velikosti nebo vytrvalosti netroufáte, musíte se obrátit na profesionály.  Na trhu nyní působí řada firem, které mají k dispozici větší čisticí stroje a spolu s příslušnými prostředky vás potíží se špínou zaručeně zbaví. Přístroje si můžete také půjčit domů, zpravidla si k nim ale musíte dokoupit příslušné chemikálie a výsledek je jen na vás.

Tipy na likvidaci některých skvrn:
          •    Vosk ze svíčky – savý papír a žehlička, nastavená na vlnu
          •    Propiska – ředěný šampon na koberce nebo líh
          •    Čokoláda – měkký kartáč a roztok z octa a lihu
          •    Víno – sůl a potom teplá voda, případně prací prostředek
          •    Lepidlo – škrobové vodou, syntetické acetonem nebo alkoholem

Úklidové firmě raději přenechte také čištění peršanů, koberců z vlny nebo jiných choulostivých materiálů. Jednou za rok ostatně doporučují profesionální vyčištění podlahové krytiny odborníci na bytový textil. Při výběru specialistů si ověřte, jakou technologii firma používá a jaké má reference. Cena se díky konkurenčnímu prostředí dostala na přijatelnou mez v průměru 20 Kč za m2.

S odborným čištěním koberců spojte i čalouněný nábytek

S profesionálním čištěním koberců stojí zpravidla za to spojit i čištění čalouněného nábytku. Firma si poradí i s problematickým zašpiněním starších sedaček nebo křesel a obecně bývá tato operace účinnější, než kdybyste se o ni pokoušeli sami. Moderní technologie zbaví vaše sedačky i koberce všudypřítomných roztočů, kteří patří spolu se svými zbytky mezi výrazné alergeny.

Stává se, že i vaši domácí mazlíčci se ke koberci zachovají nešlechetně. Skvrnku odstraníte s pomocí vlažné vody a saponátu.
Stává se, že i vaši domácí mazlíčci se ke koberci zachovají nešlechetně. Skvrnku odstraníte s pomocí vlažné vody a saponátu.Celoplošné čištění koberců „mokrou cestou“ je účinné a razantní, nejde ale použít úplně všude. Opatrní musíte být například u vlněných koberců. Stejně tak zvolte jiný postup u dřevěných podlah nebo palubek, které se s vodou příliš nemilují a můžete je poničit. I když ale máte lux k vysávání vody, rozhodně nebudete tak úspěšní, jako odborné úklidové firmy.

Mokré čištění je velmi účinné a razantní, ale nejde použít úplně všude

Můžete samozřejmě zvolit i čištění „suchou cestou“, které je sice dražší, ale ke kobercovým vláknům z citlivých materiálů šetrnější. Částice špíny se naváží na rozptýlený speciální prášek a ten poté pracovníci firmy vysají. Po skončení prací navíc lze koberec ihned používat, přičemž stejnou metodou s variantou čisticí pěny dáte do pořádku třeba i sedací soupravu. Pokud ji ovšem nemáte potaženou zázračnou omyvatelnou látkou, s geniálně jednoduchým a rychlým čištěním. Koberce se sice zatím z této převratné tkaniny nevyrábí, ale znáte to. Co není,může být.

Máte doma koberec, který trpí obtížně odstranitelnými skvrnami? Popište nám v komentáři pod článkem, zda využíváte při úklidu profesionály nebo babské recepty a rady.

Použité fotografie:

  1. Úvodní – Monrovia Public Library CC BY 2.0
  2. Travis Rigel Lukas Hornung CC BY 2.0
  3. Kate Ter Haar CC BY 2.0
  4. tracey r CC BY 2.0
  5. unkle_sam CC BY 2.0
  6. Mary-Lynn CC BY 2.0

 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek