0komentářů

Zasklete balkon nebo lodžii a ušetřete na energiích až 35 %

Neodpírejte si posezení s přáteli na balkoně jen proto, že léto vystřídaly podzimní plískanice. Vyzrajte nad chladným počasím kvalitním zasklením balkonu, díky kterému ušetříte na energiích a utlumíte hluk z ulice.
Vydáno: 17.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4761x

Než se pustíte do zasklívání balkonu nebo lodžie, nechte odborníky posoudit jeho technický stav a únosnost konstrukce. Před zasklíváním také zajděte na místní úřad a zjistěte si, co po vás vyžadují. Někdy stačí ohlášení, někdy je potřeba stavební povolení. Vždy však potřebujete souhlas majitele objektu nebo společenství vlastníků. U těch většinou není potřeba 100% souhlas, záleží na úřadu a stanovách.

Zasklením lodžie se teplota v sousední obytné místnosti zvýší o 2 - 3 °C. Na energiích potřebných pro vytápění této místnosti tak ušetříte až 35 %.

Zasklení se dělí na rámové a bezrámové. Oba systémy mají své výhody i nevýhody. Výběr není jen na vás, protože ho někdy ovlivní stavební úřad nebo bytové družstvo požadavkem na vzhled zasklení a sjednocení fasády s okolím.

 

Typy zasklení:

  • Rámové
  • Bezrámové

Sklo musí odolávat silným náporům větru, a proto si nechte balkon zasklít certifikovanou firmou s dobrými referencemi od zákazníků. Tloušťka skla by měla být minimálně 4 - 6 mm. Cenu ovlivňuje technický stav balkonu i zábradlí. U běžné velikosti balkonu vás zasklení bude stát zhruba 25 000 Kč, v případě osazení zábradlí drátosklem bude cena asi o 5 000 Kč vyšší.

Zasklením se sníží hladina hluku přicházejícího zvenčí přibližně o 30 %. Může se však zvýšit hluk ze sousedních balkonů, a proto je potřeba obložit strop a podlahu zvukovou izolací.

Jestli bydlíte v paneláku a na zasklení se dohodnou všechny byty, dostanete se mnohdy díky množstevní slevě s cenou níž. Pokud není stav balkonu vyhovující a před zasklením bude potřeba rekonstrukce nebo zateplení, cena se navýší.

 

V Čechách se můžete obrátit na firmu Jeřábek. Pro zasklení balkonů a lodžií používá rámové i bezrámové systémy a nabízí k nim servis zahrnující kontrolu a potřebné opravy a výměnu poškozených dílů. Zabývá se také výrobou vestavěných skříní na míru, pokládkou a prodejem podlah, výměnou oken a dveří a stavebními i elektroprácemi. Pokud se tedy kromě zasklení balkonu rozhodnete pro celkovou rekonstrukci bytu, firma Jeřábek vám poskytne komplexní řešení.

Bezrámový systém vyjde levněji, protože se jedná jen o skleněné tabule bez další konstrukce.  Sklo je vsazené do hliníkových lakovaných profilů, které umožní tabule otvírat a posouvat. Díky tomu, že tabule skla nejsou v rámech, není nijak bráněno v průchodu světla.

 

Vyberte si raději otočný systém, který je zavěšený. U něj se dá otevřít celá plocha balkonu. Bezrámový posuvný systém totiž jezdí po spodním vedení a v zimě mohou skla zamrznou a balkon neotevřete celý. Ke spodnímu i hornímu profilu se mohou přimontovat plechové okapové lišty.

Každý systém zasklení se dá uzamknout. Uzamčení však neslouží jako ochrana proti vniknutí zvenčí, ale jako pojistka otevření zevnitř, například kvůli dětem.

U rámového systému se používá 4 - 6 mm tlusté sklo nebo izolační dvojsklo silné 16 mm. Rámy se vyrábí z hliníku v kombinaci s plastovými rohovými spojkami. Posuvná křídla jsou upevněna v horní a dolní kolejnici. Ve spodní kolejnici jsou otvory pro odtok dešťové vody.

Mezi skleněnými tabulemi a kolejnicemi jsou průduchy pro odvětrávání. Těsnost konstrukce zajistí boční a vertikální uzavíratelné profily. V případě potřeby se dají skleněné tabule vysadit a balkon se tak celý otevře. Jinak je možné otevřít jen asi ¾ balkonu.

 

Zasklený balkon dostatečně větrejte, aby se nezapařil a nezačala na něm vznikat plíseň. Větrání je důležité hlavně přes zimu, v létě totiž balkon vyschne sám. Skla lze částečně ošetřit proti mlžení, ale nejedná se o 100% ochranu. Balkony se zateplenou fasádou se potí méně, protože stěny tolik neprochladnou.

Nově zasklený balkon větrejte, aby se nezačala tvořit plíseň.

Bezrámové systémy mají mezi jednotlivými tabulemi skla několikamilimetrové mezery. Ty je možné utěsnit krycími lištami. Pak ovšem musíte větrat jiným způsobem.

 

Rámové systémy mají mezi jednotlivými tabulemi těsnící kartáčky. Větrání zajistí i milimetrová mezera ponechaná mezi nimi. Při úplném zavření větrání omezíte, ale vzduch bude stále proudit mezi křídlem a kolejnicí a skrze odvodňovací kanálek.

Máte zasklený balkon nebo lodžii? Vychutnáváte si na něm kávu i v zimě?  Podělte se s ostatními čtenáři o vaše zkušenosti.

Použité fotografie

Bydlení Jeřábek.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 41x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 587x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek