0komentářů

Zasklete balkon nebo lodžii a ušetřete na energiích až 35 %

Neodpírejte si posezení s přáteli na balkoně jen proto, že léto vystřídaly podzimní plískanice. Vyzrajte nad chladným počasím kvalitním zasklením balkonu, díky kterému ušetříte na energiích a utlumíte hluk z ulice.
Vydáno: 17.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4577x

Než se pustíte do zasklívání balkonu nebo lodžie, nechte odborníky posoudit jeho technický stav a únosnost konstrukce. Před zasklíváním také zajděte na místní úřad a zjistěte si, co po vás vyžadují. Někdy stačí ohlášení, někdy je potřeba stavební povolení. Vždy však potřebujete souhlas majitele objektu nebo společenství vlastníků. U těch většinou není potřeba 100% souhlas, záleží na úřadu a stanovách.

Zasklením lodžie se teplota v sousední obytné místnosti zvýší o 2 - 3 °C. Na energiích potřebných pro vytápění této místnosti tak ušetříte až 35 %.

Zasklení se dělí na rámové a bezrámové. Oba systémy mají své výhody i nevýhody. Výběr není jen na vás, protože ho někdy ovlivní stavební úřad nebo bytové družstvo požadavkem na vzhled zasklení a sjednocení fasády s okolím.

 

Typy zasklení:

  • Rámové
  • Bezrámové

Sklo musí odolávat silným náporům větru, a proto si nechte balkon zasklít certifikovanou firmou s dobrými referencemi od zákazníků. Tloušťka skla by měla být minimálně 4 - 6 mm. Cenu ovlivňuje technický stav balkonu i zábradlí. U běžné velikosti balkonu vás zasklení bude stát zhruba 25 000 Kč, v případě osazení zábradlí drátosklem bude cena asi o 5 000 Kč vyšší.

Zasklením se sníží hladina hluku přicházejícího zvenčí přibližně o 30 %. Může se však zvýšit hluk ze sousedních balkonů, a proto je potřeba obložit strop a podlahu zvukovou izolací.

Jestli bydlíte v paneláku a na zasklení se dohodnou všechny byty, dostanete se mnohdy díky množstevní slevě s cenou níž. Pokud není stav balkonu vyhovující a před zasklením bude potřeba rekonstrukce nebo zateplení, cena se navýší.

 

V Čechách se můžete obrátit na firmu Jeřábek. Pro zasklení balkonů a lodžií používá rámové i bezrámové systémy a nabízí k nim servis zahrnující kontrolu a potřebné opravy a výměnu poškozených dílů. Zabývá se také výrobou vestavěných skříní na míru, pokládkou a prodejem podlah, výměnou oken a dveří a stavebními i elektroprácemi. Pokud se tedy kromě zasklení balkonu rozhodnete pro celkovou rekonstrukci bytu, firma Jeřábek vám poskytne komplexní řešení.

Bezrámový systém vyjde levněji, protože se jedná jen o skleněné tabule bez další konstrukce.  Sklo je vsazené do hliníkových lakovaných profilů, které umožní tabule otvírat a posouvat. Díky tomu, že tabule skla nejsou v rámech, není nijak bráněno v průchodu světla.

 

Vyberte si raději otočný systém, který je zavěšený. U něj se dá otevřít celá plocha balkonu. Bezrámový posuvný systém totiž jezdí po spodním vedení a v zimě mohou skla zamrznou a balkon neotevřete celý. Ke spodnímu i hornímu profilu se mohou přimontovat plechové okapové lišty.

Každý systém zasklení se dá uzamknout. Uzamčení však neslouží jako ochrana proti vniknutí zvenčí, ale jako pojistka otevření zevnitř, například kvůli dětem.

U rámového systému se používá 4 - 6 mm tlusté sklo nebo izolační dvojsklo silné 16 mm. Rámy se vyrábí z hliníku v kombinaci s plastovými rohovými spojkami. Posuvná křídla jsou upevněna v horní a dolní kolejnici. Ve spodní kolejnici jsou otvory pro odtok dešťové vody.

Mezi skleněnými tabulemi a kolejnicemi jsou průduchy pro odvětrávání. Těsnost konstrukce zajistí boční a vertikální uzavíratelné profily. V případě potřeby se dají skleněné tabule vysadit a balkon se tak celý otevře. Jinak je možné otevřít jen asi ¾ balkonu.

 

Zasklený balkon dostatečně větrejte, aby se nezapařil a nezačala na něm vznikat plíseň. Větrání je důležité hlavně přes zimu, v létě totiž balkon vyschne sám. Skla lze částečně ošetřit proti mlžení, ale nejedná se o 100% ochranu. Balkony se zateplenou fasádou se potí méně, protože stěny tolik neprochladnou.

Nově zasklený balkon větrejte, aby se nezačala tvořit plíseň.

Bezrámové systémy mají mezi jednotlivými tabulemi skla několikamilimetrové mezery. Ty je možné utěsnit krycími lištami. Pak ovšem musíte větrat jiným způsobem.

 

Rámové systémy mají mezi jednotlivými tabulemi těsnící kartáčky. Větrání zajistí i milimetrová mezera ponechaná mezi nimi. Při úplném zavření větrání omezíte, ale vzduch bude stále proudit mezi křídlem a kolejnicí a skrze odvodňovací kanálek.

Máte zasklený balkon nebo lodžii? Vychutnáváte si na něm kávu i v zimě?  Podělte se s ostatními čtenáři o vaše zkušenosti.

Použité fotografie

Bydlení Jeřábek.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 97x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 144x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek