0komentářů

Pečujte o svůj zatím ostrý zrak. Máte ke čtení kvalitní lampičky?

Čtete rádi ve všech denních dobách? S nastupujícím podzimem se šeří stále dříve a budete proto potřebovat kvalitní osvětlení, které vás neoslní. Ke křeslu či posteli si pořiďte dobrou lampičku s dostatečně neprůhledným stínítkem.
Vydáno: 15.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4906x

Máte doma velkou knihovnu a bez každodenního alespoň krátkého nahlédnutí do oblíbené literatury se neobejdete? Stejně jako u drobných domácích prací nebo šití při tom potřebujete dobře vidět, zvlášť v době stále se zkracujícího dne. Ideální je světlo přirozené, ale ve tmě nebo houstnoucím šeru se už neobejdete bez lampičky a umělého osvětlení.

Zvolte si lampičku podle účelu i vlastního vkusu

Na trhu najdete obrovský výběr stolních lamp od klasických až po originální modely. Zvolte si podle účelu a umístění lampičky a samozřejmě podle vlastního stylu a vkusu. Můžete doma mít třeba lampy skleněné, látkové, kovové nebo porcelánové. Velkou kreativitu prokazují výrobci modelů pro děti, tady budete mít s výběrem opravdu potíže.

Klasický čtecí koutek s lampou vedle křesla vhodně doplňuje i další osvětlení interiéru v podobném stylu
Klasický čtecí koutek s lampou vedle křesla vhodně doplňuje i další osvětlení interiéru v podobném styluKaždá lampa či lampička je v první řadě elektrospotřebič. To znamená, že za jistých podmínek může být člověku nebezpečná. Proto si před nákupem prověřte, jak dobře jsou izolované vodiče a do jaké míry je lampa odolná vůči tekutinám a prachu. Podívejte se i na doporučený typ objímky a žárovky.

Inspiraci pro výběr lampiček nejen ke čtení najdete v galerii na síti Pinterest.

Na žárovce záleží, jak kvalitně si na čtení nebo na práci posvítíte. Klasickým žárovkám pomalu, ale jistě odzvonilo, takže nezbývá, než zvolit některou z novějších variant. Podle potřeby si vyberte mezi úspornou, halogenovou nebo nejmodernější LED žárovkou. Budou sice o něco dražší než klasika, ale mají výrazně delší životnost a v závěrečném součtu ještě ušetříte za elektřinu.

Oblíbené čtení v posteli umožní lampička s ohebným stojanem, můžete ji výškově přizpůsobit podle své chuti a potřeby
Oblíbené čtení v posteli umožní lampička s ohebným stojanem, můžete ji výškově přizpůsobit podle své chuti a potřebyŘada firem dnes nabízí každému zákazníkovi individuální přístup. Některé kolekce svítidel tak stylizuje podle různých designů prostředí a pamatuje i na osvětlení ke každodennímu čtení. V nepřeberném sortimentu najdete nejen tradiční lustry i moderní nástěnná a stropní světla, ale i ucelené interiérové série. Obsahují všechno potřebné osvětlení podle typu místnosti.

Jen lustr nestačí, pořiďte si i další zdroje světla

Ještě nedávno byl hlavním zdrojem světla v místnosti klasický lustr. Dnes už je téměř pravidlem, že slouží spíš jako světlo orientační a místnosti se plní řadou dalších typů svítidel. Ať už jsou to podlahové nebo stolní lampy, nástěnná svítidla nebo LED pásky. Posviťte si blíže právě na tu činnost, kterou právě vykonáváte a nenamáhejte si zbytečně oči při stínění vlastním tělem.

Nejen při čtení odborných příruček, které občas zmáhá, si nezapomeňte pořádně posvítit a pečovat tak o svůj zrak
Nejen při čtení odborných příruček, které občas zmáhá, si nezapomeňte pořádně posvítit a pečovat tak o svůj zrakV rampě nebo na polici nad postelí v ložnici využijete pro čtení i stojací nebo nástěnnou lampu. Pokud se vám líbí lampy podlahové, umístěte je u manželských postelí z každé strany lůžka. Dobrá volba je lampa dvouramenná s velkým světlem obráceným ke stropu. Na pohyblivém rameni má lampičku pro čtení, se kterou můžete měnit úhel světla podle vlastní potřeby.

Podlahové lampy umístěte u manželských postelí z každé strany lůžka.

Náruživým čtenářům šetří zrak také stojací lampy s polohovatelnými stínítky. Podle materiálu stínidla mohou posloužit i jako skvělá dekorace. Vyrábí se z barevného nebo mléčného skla, kovu, látek či papíru. Místnost vybavte třeba tyčovou lampou od podlahy ke stropu. Mívají několik žárovek, které snadno nastavíte do různých směrů a poloh i ke čtení.

Šikovný doplněk k připnutí přímo na knihu nebo notebook vydrží svítit podle typu baterie i několik hodin
Šikovný doplněk k připnutí přímo na knihu nebo notebook vydrží svítit podle typu baterie i několik hodinZajímavým modelem je lampička na čtení se skřipcem a ohebným krčkem. Připnete ji přímo na knihu, ale třeba také na notebook. S krčkem manipulujte do libovolné pozice podle potřeby a místa, které potřebujete osvítit. Lampička je vybavená LED a bateriemi, které vydrží svítit nepřetržitě několik hodin.

Intenzivní umělé světlo při delším používání unavuje zrak

Lampa ke čtení by vás v prvé řadě neměla oslňovat a světlo by se nejvíc mělo blížit dennímu. Dejte pozor, abyste při četbě neměli žárovku přímo v zorném úhlu očí. Od toho se pak odvíjí podoba stínidla, kterou byste měli mít při výběru lampy dostatečně promyšlenou. A nezapomínejte také na to, že intenzivní umělé světlo při častém a delším používání unavuje váš zrak.

Rádi čtete v křesle nebo v posteli? Svítidlo umístěte takovým způsobem, aby světlo dopadalo na stránky z boku nebo zpoza hlavy. Pokud není vaše lampička ke čtení jen doplňkem nočního stolku, pořiďte si model, se kterým si natočíte paprsek světla požadovaným směrem.

Doma u čtení spíše sedíte nebo ležíte? Napište nám v komentáři pod článkem co děláte, abyste si zbytečně nezhoršovali ostrost vašeho zraku.

Použité fotografie:

  1. Boa Franc CC BY 2.0
  2. Robert Banh CC BY 2.0
  3. Erica Firment CC BY 2.0
  4. Jackie Finn-Irvin CC BY 2.0

 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 19x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 43x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 53x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek