0komentářů

Pečujte o svůj zatím ostrý zrak. Máte ke čtení kvalitní lampičky?

Čtete rádi ve všech denních dobách? S nastupujícím podzimem se šeří stále dříve a budete proto potřebovat kvalitní osvětlení, které vás neoslní. Ke křeslu či posteli si pořiďte dobrou lampičku s dostatečně neprůhledným stínítkem.
Vydáno: 15.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4331x

Máte doma velkou knihovnu a bez každodenního alespoň krátkého nahlédnutí do oblíbené literatury se neobejdete? Stejně jako u drobných domácích prací nebo šití při tom potřebujete dobře vidět, zvlášť v době stále se zkracujícího dne. Ideální je světlo přirozené, ale ve tmě nebo houstnoucím šeru se už neobejdete bez lampičky a umělého osvětlení.

Zvolte si lampičku podle účelu i vlastního vkusu

Na trhu najdete obrovský výběr stolních lamp od klasických až po originální modely. Zvolte si podle účelu a umístění lampičky a samozřejmě podle vlastního stylu a vkusu. Můžete doma mít třeba lampy skleněné, látkové, kovové nebo porcelánové. Velkou kreativitu prokazují výrobci modelů pro děti, tady budete mít s výběrem opravdu potíže.

Klasický čtecí koutek s lampou vedle křesla vhodně doplňuje i další osvětlení interiéru v podobném stylu
Klasický čtecí koutek s lampou vedle křesla vhodně doplňuje i další osvětlení interiéru v podobném styluKaždá lampa či lampička je v první řadě elektrospotřebič. To znamená, že za jistých podmínek může být člověku nebezpečná. Proto si před nákupem prověřte, jak dobře jsou izolované vodiče a do jaké míry je lampa odolná vůči tekutinám a prachu. Podívejte se i na doporučený typ objímky a žárovky.

Inspiraci pro výběr lampiček nejen ke čtení najdete v galerii na síti Pinterest.

Na žárovce záleží, jak kvalitně si na čtení nebo na práci posvítíte. Klasickým žárovkám pomalu, ale jistě odzvonilo, takže nezbývá, než zvolit některou z novějších variant. Podle potřeby si vyberte mezi úspornou, halogenovou nebo nejmodernější LED žárovkou. Budou sice o něco dražší než klasika, ale mají výrazně delší životnost a v závěrečném součtu ještě ušetříte za elektřinu.

Oblíbené čtení v posteli umožní lampička s ohebným stojanem, můžete ji výškově přizpůsobit podle své chuti a potřeby
Oblíbené čtení v posteli umožní lampička s ohebným stojanem, můžete ji výškově přizpůsobit podle své chuti a potřebyŘada firem dnes nabízí každému zákazníkovi individuální přístup. Některé kolekce svítidel tak stylizuje podle různých designů prostředí a pamatuje i na osvětlení ke každodennímu čtení. V nepřeberném sortimentu najdete nejen tradiční lustry i moderní nástěnná a stropní světla, ale i ucelené interiérové série. Obsahují všechno potřebné osvětlení podle typu místnosti.

Jen lustr nestačí, pořiďte si i další zdroje světla

Ještě nedávno byl hlavním zdrojem světla v místnosti klasický lustr. Dnes už je téměř pravidlem, že slouží spíš jako světlo orientační a místnosti se plní řadou dalších typů svítidel. Ať už jsou to podlahové nebo stolní lampy, nástěnná svítidla nebo LED pásky. Posviťte si blíže právě na tu činnost, kterou právě vykonáváte a nenamáhejte si zbytečně oči při stínění vlastním tělem.

Nejen při čtení odborných příruček, které občas zmáhá, si nezapomeňte pořádně posvítit a pečovat tak o svůj zrak
Nejen při čtení odborných příruček, které občas zmáhá, si nezapomeňte pořádně posvítit a pečovat tak o svůj zrakV rampě nebo na polici nad postelí v ložnici využijete pro čtení i stojací nebo nástěnnou lampu. Pokud se vám líbí lampy podlahové, umístěte je u manželských postelí z každé strany lůžka. Dobrá volba je lampa dvouramenná s velkým světlem obráceným ke stropu. Na pohyblivém rameni má lampičku pro čtení, se kterou můžete měnit úhel světla podle vlastní potřeby.

Podlahové lampy umístěte u manželských postelí z každé strany lůžka.

Náruživým čtenářům šetří zrak také stojací lampy s polohovatelnými stínítky. Podle materiálu stínidla mohou posloužit i jako skvělá dekorace. Vyrábí se z barevného nebo mléčného skla, kovu, látek či papíru. Místnost vybavte třeba tyčovou lampou od podlahy ke stropu. Mívají několik žárovek, které snadno nastavíte do různých směrů a poloh i ke čtení.

Šikovný doplněk k připnutí přímo na knihu nebo notebook vydrží svítit podle typu baterie i několik hodin
Šikovný doplněk k připnutí přímo na knihu nebo notebook vydrží svítit podle typu baterie i několik hodinZajímavým modelem je lampička na čtení se skřipcem a ohebným krčkem. Připnete ji přímo na knihu, ale třeba také na notebook. S krčkem manipulujte do libovolné pozice podle potřeby a místa, které potřebujete osvítit. Lampička je vybavená LED a bateriemi, které vydrží svítit nepřetržitě několik hodin.

Intenzivní umělé světlo při delším používání unavuje zrak

Lampa ke čtení by vás v prvé řadě neměla oslňovat a světlo by se nejvíc mělo blížit dennímu. Dejte pozor, abyste při četbě neměli žárovku přímo v zorném úhlu očí. Od toho se pak odvíjí podoba stínidla, kterou byste měli mít při výběru lampy dostatečně promyšlenou. A nezapomínejte také na to, že intenzivní umělé světlo při častém a delším používání unavuje váš zrak.

Rádi čtete v křesle nebo v posteli? Svítidlo umístěte takovým způsobem, aby světlo dopadalo na stránky z boku nebo zpoza hlavy. Pokud není vaše lampička ke čtení jen doplňkem nočního stolku, pořiďte si model, se kterým si natočíte paprsek světla požadovaným směrem.

Doma u čtení spíše sedíte nebo ležíte? Napište nám v komentáři pod článkem co děláte, abyste si zbytečně nezhoršovali ostrost vašeho zraku.

Použité fotografie:

  1. Boa Franc CC BY 2.0
  2. Robert Banh CC BY 2.0
  3. Erica Firment CC BY 2.0
  4. Jackie Finn-Irvin CC BY 2.0

 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 63x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 50x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek
Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 145x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek