0komentářů

Ozdobte si pokoj samolepkami na zeď. Je to jednoduché

Už se nechcete koukat na stále stejné bílé stěny a chtěli byste změnu? Nebo se dokonce potřebujete zbavit fleku? Nemusíte hned malovat, stačí si pořídit samolepku na zeď. Když vás omrzí, snadno ji vyměníte za jinou.
Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4438x

Samolepkou ozdobíte zrcadlo, okno, dveře, nábytek i zeď. Prostě jakýkoliv hladký povrch. Jsou na nich obrázky, fotky, ornamenty nebo nápisy. Najdete velké samolepky z jednoho kusu i mnoha malých částí, ale i malé, které nalepíte třeba nad vypínač.

Hravé napodobení žárovek
Hravé napodobení žárovek

 

Jak si vybrat samolepku

Barvu samolepky volte tak, aby ladila, nebo naopak kontrastovala s barevností interiéru. Záleží také na velikosti samolepky. Při výběru barvy si můžete pomoci barevným kruhem. Sousedící barvy spolu příjemně ladí, protilehlé vytváří zajímavé kontrasty. Stačí jedna dominantní barva doplněná maximálně dvěma dalšími.

Samolepka s 3D efektem
Samolepka s 3D efektem

 

Motiv vyberte podle svých koníčků. Hlavně se držte jednoho stylu, ať dekoraci interiéru nepřekombinujete. Oblíbenými motivy jsou kočky, stromy a rostliny. Jestli máte chuť na něco netradičního, pořiďte si 3D samolepku. Výrobce samolepek vám na zakázku připraví i samolepku s vaším vlastním motivem.

Vinylové samolepky bývají voděodolné, tudíž omyvatelné. Některé jsou popisovatelné mazacími fixy nebo křídou. Jiné mají magnetický povrch, takže poslouží i jako nástěnka. Specialitou jsou také nalepovací hodiny.

Když vás tyto hodiny omrzí, snadno je vyměníte za jiné
Když vás tyto hodiny omrzí, snadno je vyměníte za jiné

 

Jak nalepit samolepku

Nalepit samolepku není nic složitého, každý výrobce má ale trochu jiný postup, a proto je dobré si přečíst návod, který k samolepce dostanete. Pokud vás samolepka omrzí, můžete ji stejně snadno sundat. Na zdi nezanechá stopy lepidla a pokud se na lepivou stranu nenachytá prach, lze ji i znovu nalepit.

Popusťte uzdu fantazii a ozdobte samolepkami dětský pokoj
Popusťte uzdu fantazii a ozdobte samolepkami dětský pokoj

 

Samolepky se vyrábí z papíru, PVC nebo vinylu. PVC folie jsou levnější než vinylové, ale při sundávání ze zdi pravděpodobně strhnete i barvu. Vinylové samolepky mívají polyakrylátové lepidlo, které zeď nepoškodí. Ze zdi, která je mokrá, nebo má starý nátěr, však možná sloupnete barvu i tak.

Tipy pro lepení

  • Velkou samolepku raději lepte ve dvou.
  • Nelepte na příliš hrbolatou nebo vlhkou zeď, samolepka by nemusela dobře držet.
  • Samolepku nelepte blízko zdrojů tepla (například krb, radiátor nebo sporák).
  • Pokud máte čerstvě vymalováno, nechte místnost úplně vyschnout (cca. 4 - 6 týdnů).
  • Rozloženou samolepku přejeďte měkkou houbičkou. Rychleji se vyrovná a zahřeje, takže se bude snáze lepit.
  • Jestli vám na samolepce zůstaly po nalepení na zeď a sundání přenosné folie bubliny, které nejdou odstranit, můžete je propíchnout špendlíkem a znovu vyhladit.
  • Samolepky lepte důkladně, aby byl výsledek co nejlepší. Každá chyba se vlivem slunce a světla zvýrazní.
  • Nelepte na vápennou malbu, která po přejetí prstem špiní, ani na čerstvou malbu nanesenou na starším vápenném nátěru. Taková zeď se před lepením musí napenetrovat a nechat důkladně vyschnout.
  • Nalepenou samolepku přejeďte měkkou houbičkou. Lépe přilne ke stěně.
U této samolepky si po večerech můžete vymýšlet osudy lidí, kteří jsou na ní vyobrazení
U této samolepky si po večerech můžete vymýšlet osudy lidí, kteří jsou na ní vyobrazení

 

Návod, jak postupovat při lepení

Nejprve samolepku rozmotejte na rovnou plochu a nechte ji odpočinout. Tím se narovná, dosáhne pokojové teploty a lépe se lepí.

Než se tapeta vyrovná, připravte si zeď. Drobné nerovnosti srovnejte smirkovým papírem a hadříkem odstraňte nečistoty, prach a mastnotu. Pokud se dostanou na lepivou stranu samolepky, přestává lepit a nebude držet.

Po očištění zdi přiložte samolepku na místo, kam ji chcete nalepit. Připevněte ji pomocí malířské pásky a z dálky zkontrolujte, zda je rovně a přesně tam, kde chcete. Jestli je vše v pořádku, zaznačte si místo tužkou.

Lepení samolepky začíná odstraněním podkladového materiálu. U menších samolepek ji můžete strhnout už na stole, u větších raději až přímo na stěně. Začněte odshora a pod nejostřejším úhlem strhněte papír. Samolepku při tom stále držte od zdi a poté ji odshora přihlazujte tak, aby nevznikaly bubliny. U větších ploch je lepší postupovat od středu směrem ven.

U složitějších a tvarově náročnějších motivů se používá ještě přenosná fólie, která je čirá a nalepená na samolepce. Tu opět odstraníte pomalým sloupnutím pod nejostřejším úhlem tak, aby samolepka zůstala na zdi.

Inspiraci, jak samolepkami na zeď ozdobit pokoj, hledejte na Pinterestu.

Oživili jste svůj interiér samolepkou na zeď? Podělte se s ostatními čtenáři o vaše zkušenosti.

Použité fotografie

Úvodní - Plage Vinilos y Adhesivos CC BY 2.0
1 - Dave Fayram CC BY 2.0
2 - Jun Ye CC BY-SA 2.0
3 - John Fischer CC BY 2.0
4 - Jon CC BY-SA 2.0
5 - globochem3x1minus1 CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 154x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 148x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek