PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pořídili jste si kvalitní matraci? Bez správného roštu zbytečně

Bývali jste ráno rozlámaní a řekli jste si dost? Určitě jste si pořídili matraci vyladěnou přímo pro vaše záda. Nezapomněli jste však na kvalitní rošt? Bez něj vám ani sebelepší matrace s bolavými zády nepomůže.
Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3190x

Rošt zajišťuje kvalitní odvětrávání matrace a zabraňuje tak tvorbě plísní a množení roztočů. Hlavně od matrací vysokých méně jak 7 cm přebírá zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. U vyšších matrací není jeho úloha tolik potřebná, protože většinu váhy dokáží rozprostřít samy.

Co zohlednit při výběru roštu:

  • Vaši hmotnost - rošty mají různou nosnost
  • Peníze, které jste ochotni investovat
  • Typ matrace - každá matrace vyžaduje určitý typ roštu
  • Zdravotní stav - zejména starším lidem a osobám po operaci usnadní pobyt na lůžku elektrický polohovací rošt

Rošty do postele se vyrábí ve dvou typech, laťkové a lamelové. Výběr záleží především na typu koupené matrace. Laťkový rošt je vhodný pod pružinové matrace a tužší pěnové matrace s vyšším jádrem. Lamelové rošty se pak hodí pod matrace pěnové.

Laťkové rošty - levné, ale účinné řešení

Laťkové rošty se nejčastěji vyrábí ze smrkového nebo březového dřeva. Laťky bývají spojeny popruhem, ale najdete i rošty s pevným rámem. Mezery mezi latěmi nesmí být větší jak čtyři centimetry, jinak by jimi mohla matrace propadat a deformovat se. Laťkové rošty se vyrábí také jako polohovací, a to jak manuálně, tak elektricky. Laťkové polohovací rošty jsou vhodné jen pro určité pěnové matrace. Pružinové matrace na ně nepatří.

Při nákupu laťkového roštu si dejte pozor na to, aby na jednotlivých laťkách nebyly velké a uvolněné suky nebo trhliny. Taková místa jsou náchylnější k prasknutí a brzy byste mohli rošt kupovat znovu.

Laťkový rošt je vhodný pod pružinové matrace
Laťkový rošt je vhodný pod pružinové matrace

 

Lamelové rošty pomohou matraci s pružením

Lamelové rošty se vyrábí pevné, polohovací i elektrické. Kvalitní rošt má mít alespoň 28 lamel, u levnějších se setkáte se 14 - 18 lamelami. Vyrábí se ze smrkového nebo bukového dřeva, případně ze syntetických materiálů. Uchycují se do pevných, nebo výkyvných plastových či kaučukových pouzder, díky kterým lépe reagují na zatížení. Vyrovnávají tak matraci, čímž prodlužují její životnost. Navíc se snáze přizpůsobují tvaru těla. Rošty s výkyvnými pouzdry jsou dražší, ale investice se vyplatí.

Klasický lamelový rošt určený pod pěnové matrace
Klasický lamelový rošt určený pod pěnové matrace

 

Na nejvíce namáhaných místech, například v oblasti bederní páteře, se používají i zdvojené lamely. Ty jsou vybaveny posuvnými jezdci, kterými se mění jejich tuhost. Některé lamelové rošty se kombinují s umělohmotnými talířky různého tvaru, díky kterým se lépe přizpůsobí tvaru těla. Cena takových roštů se pohybuje v řádu desítek tisíc.

Polohovací lamelové rošty ovládané manuálně i pomocí elektromotorku usnadní ležení seniorům, lidem s problémy se zády a různě deformovanou páteří a nemocným, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Jestli jste zdraví, polohovací rošt zřejmě nevyužijete a nevyplatí se vám ho kupovat.

Manuálně polohovatelný lamelový rošt pro změnu polohy hlavy a nohou
Manuálně polohovatelný lamelový rošt pro změnu polohy hlavy a nohou

 

Nejlepší elektrické rošty mají pojistku, která vrátí rošt do standardní polohy při výpadku proudu. Na polohovací rošt dejte latexovou matraci bez desky z kokosových vláken, nebo matraci ze studené či líné pěny, která je dostatečně ohebná a dobře se přizpůsobí tvaru lidského těla.

Elektricky polohovatelný lamelový rošt využijí senioři a lidé dlouhodobě upoutaní na lůžko
Elektricky polohovatelný lamelový rošt využijí senioři a lidé dlouhodobě upoutaní na lůžko

 

Výklopné rošty - řešení pro postele s úložným prostorem

Pro postele s vestavěným úložným prostorem se vyrábí výklopné rošty. Pokud máte k posteli přístup z obou bočních stran, vyberte rošt s bočním výklopem. Vyklápění i ukládání věcí je jednodušší a pohodlnější. Jestli boční přístup nemáte, pořiďte si rošt s čelním výklopem. Počítejte však s horším přístupem k úložnému prostoru. Některé postele mají výklopný rošt zabudovaný, takže máte o starost méně.

Výklopný rošt bývá součástí postelí s úložným prostorem
Výklopný rošt bývá součástí postelí s úložným prostorem

 

Rozměrů se nebojte, rošt padne do každé postele

Rošty se vyrábí ve standardizovaných rozměrech stejně jako matrace. Proto se nemusíte bát, že by se do postele nevlezly. Navíc jsou většinou o trochu menší než její vnitřní prostor, takže je do ní vložíte lehce a bez použití síly. Některé firmy nabízí výrobu roštů v atypických rozměrech, takže je seženete i na postel vyrobenou sobě na míru.

Jaký rošt do postele používáte? Podělte se s ostatními čtenáři o vaše zkušenosti.

Použité fotografie

Úvodní - MT-nábytek.cz
1 - Selmer van Alten CC BY 2.0
2, 3, 4, 5 - MT-nábytek.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 164x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek