Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
9050
0komentářů

Oslňte přátele výborným koktejlem namíchaným u nového barového pultu

Odbíjí osmá večerní a přátelé se již začínají scházet u vás doma. Jsou zvědaví, protože pozvánka jim neprozradila, co se bude dít. Tak je nenapínejte a usaďte je k barovému pultu, pusťte muziku a vaše barmanská show může začít.
Vydáno: 08.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6239x

Někdo má velkou kuchyň a chce rozumně spojit kuchyňskou linku s jídelnou. Někdo má naopak malou kuchyň i obývák vedle sebe, tak vybourá zeď mezi nimi a vytvoří si velký společenský prostor, který opticky předělí barovým pultem. No a někdo má celkově malý byt, bourací práce provádět nemůže a barový pult je jeho jedinou možností stolování.

Zděný bar vám bude sloužit dlouhá léta
Zděný bar vám bude sloužit dlouhá léta

 

Barový pult - řešení mnoha problémů

Barový pult tedy zastává více funkcí. Především je to prostor pro posezení u kávy či alkoholického nápoje s přáteli i o samotě. Nemusí být jen v kuchyni, ale třeba v obýváku či kdekoliv jinde v bytě. Poslouží i k rychlé snídani či svačině.

Výškově rozdělený bar, který má jednu část ve výšce pracovní kuchyňské desky a druhou ve výšce klasického baru, využijete jako přídavnou pracovní plochu v kuchyni. Stejným způsobem uplatníte také polobar. Pokud bude mít police či zásuvky, obohatíte se o další úložné prostory.

Kuchyňský ostrůvek s vysokým barovým pultem
Kuchyňský ostrůvek s vysokým barovým pultem

 

Nemáte v bytě dost místa na klasický stůl? Nahraďte ho barovým pultem. Nechte si to ale jako poslední možnost, protože sezení u stolu je přece jen komfortnější. Jestli máte děti, najděte místo alespoň pro sklopný stůl, protože šplhání po barových židlích pro ně není bezpečné.

Bar opticky předělí velký společenský prostor nebo kuchyni spojenou s jídelnou. Usadíte k němu návštěvu v době, kdy pro ně chystáte pohoštění, a také budete mít kontrolu nad dětmi v obýváku, když zrovna vaříte.

Bar a polobar - jaký je v nich rozdíl?

Výška baru se pohybuje od 90 do 120 cm, hloubka pak mezi 30 - 50 cm, takže stačí i pro klasické stolování. Deska pultu by měla přesahovat před svislou stěnu baru asi o 20 cm, aby zde bylo dost místa na nohy. Pro podepření nohou a pohodlnější sezení využijete stupínek ve spodní části baru. Ten nahradí i podnožku barové židle.

Polobar poskytne i prostor pro práci
Polobar poskytne i prostor pro práci

 

Polobar má stejnou výšku jako kuchyňská linka, tedy asi 90 cm. Díky tomu ho využijete jako přídavný pracovní prostor. Pokud jím nahradíte stůl, bude se vám u něj sedět o něco lépe než u vysokého barového pultu. Protože je polobar oproti stolu asi o 20 cm vyšší, musí se mu přizpůsobit i židle.

Kde sehnat líbivý a funkční bar

Barový pult koupíte u prodejců nábytku, kteří však většinou nabízí jen poměrně obyčejné kousky. Když už nějaký designově zaujme, tak zpravidla sáhnete hlouběji do kapsy. Prodejci bar občas nazývají jídelním pultem nebo třeba konzolovým stolem. Jestli zařizujete celou kuchyň, pořiďte si barový pult přímo s ní, například jako součást pracovního ostrůvku. Polobar vytvoříte snadno prodloužením pracovní desky linky.

Polobar vytvoříte jednoduše prodloužením pracovní desky
Polobar vytvoříte jednoduše prodloužením pracovní desky

 

Barový pult vám na zakázku vyrobí i truhlář. Cena se odvíjí od samotného designu a použitých materiálů. V tomto případě máte jistotu, že pult zapadne přesně tam, kam chcete a bude splňovat přesně to, co od něj očekáváte.

Barový pult seženete v obchodech s nábytkem, ale můžete si ho nechat vyrobit na zakázku nebo vlastními silami.

Bar si poměrně jednoduše vyrobíte také sami. Dá se postavit z cihel, které buďto obložíte, nebo necháte pohledově. Také můžete vyrobit dřevěnou konstrukci, kterou obložíte třeba palubkami. Bar vyrobíte i z nových nebo použitých palet.

Pohled na konstrukci baru ze dřeva stavěného svépomocí
Pohled na konstrukci baru ze dřeva stavěného svépomocí

 

Pokud nepotřebujete navýšit úložné prostory a stačí vám polobar, najděte v obchodě zajímavé vyšší stolové nohy a na ně umístěte pracovní desku, kterou koupíte v hobby marketu, kde vám ji nařežou na požadované rozměry.

Po práci následuje zasloužená odměna

Když už máte bar hotový a věci na barmanskou show pořízené, nezbývá nic jiného, než se naučit nějaké super koktejly. Pro začátek zkuste třeba jednoduchý Beehoney.

Budete potřebovat:

  • 1 dl dobrého ginu, například Beefeateru
  • ½ limetky
  • 10 ostružin
  • 2 snítky máty
  • 2 lžičky medu
  • 10 kostek ledu

Do šejkru vložte med, ostružiny, půlku nakrájené limetky, mátu a gin. Vše pomocí drtítka lehce podrťte, aby se uvolnila chuť ovoce a máty. Přidejte nadrcený led, protřepte a nalijte do koktejlové sklenice. Hotový koktejl nakonec dozdobte celými ostružinami. Pak už jen pusťte muziku, usaďte se za bar a vychutnejte si dobré pití.

Vychutnejte si u barového pultu výborný koktejl
Vychutnejte si u barového pultu výborný koktejl

 

Znáte nějaký dobrý koktejl? Podělte se s ostatními čtenáři o recept.

Použité fotografie

Úvodní - FoodBankCENC.org CC BY 2.0
1 - Charles Willgren CC BY 2.0
2 - Architecture, Food & One Little Beautiful Girl CC BY-SA 2.0
3 - TownePost Network CC BY 2.0
4 - Colleen Lane CC BY-ND 2.0
5 - Andy Phelan CC BY-ND 2.0
6 - Dan CC BY-ND 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 46x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 179x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek
Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Vydáno: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 95x

Pokud přemýšlíte o instalaci účinného a pro alergiky vhodného topení, nezapomeňte na infrapanely. Mohou viset třeba v podobě lustrové koule nad vaší hlavou, nebo si doma nainstalujete zrcadlo či topný sloup. Navíc vypadají skvěle.

Celý článek