PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Zbavte se doma sloupů z odložených knih. Uložte je na police

Kniha je přítelem člověka a zaslouží si vlídné zacházení. Odstraňte z obývacích pokojů provizorní uložení a rozložte knihy na police. Při šikovném rozmístění ozdobíte byt, svazky budete mít stále po ruce a oslníte i své přátele.
Vydáno: 07.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4218x

Ani přes značný rozmach internetu a elektronických čteček neupadá klasická kniha do zapomnění. Řada lidí nedá dopustit na klid, pohodu a určité kouzlo, které k listování a četbě patří. Patříte také k majitelům literárních pokladů a přemýšlíte, kam je uložit? Jednou z možností jsou nejrůznější tipy knihoven, ale jednotlivé svazky uložíte i na otevřené police.

Pokud není kniha po ruce hned, jako by ani nebyla

Výhodou otevřených polic je rychlá dostupnost knih. Říká se totiž, že pokud kniha není po ruce hned, jako by ani nebyla. Musíte se ale smířit s daleko častějším utíráním prachu a vybrat pro vaše knihy spíše tmavší kouty místnosti. Knižní hřbety a obaly totiž postupně „vyšisuje“ sluneční světlo.

Police bez viditelných konzol a připevnění na stěnu vypadá vždy zajímavě, pohlídejte si ale váhu ukládaných knih
Police bez viditelných konzol a připevnění na stěnu vypadá vždy zajímavě, pohlídejte si ale váhu ukládaných knih


Pokud oceňujete jednoduchost, vyzkoušejte policový systém z kovových profilů a tvarovaných desek. Profil se zasunutými deskami přišroubujete do zdi s pomocí hmoždinek. K připevnění polic na zeď ale využijete i konzoly, opět nejčastěji ve spojení s hmoždinkou.

Inspiraci najdete a originální tipy na vybavení policemi si prohlédněte na síti Pinterest.

Nezapomeňte u všech polic, skříní a skříněk na knihy obecně počítat s budoucí zátěží. Váha všech uložených vědomostí totiž není vůbec zanedbatelná. Informujte se proto ještě před koupí, kolik kilogramů police unese a limit nikdy nepřekročte.Zajímavou možností jsou takzvané neviditelné knihovny. Jejich konstrukce vyvolává dojem, že knihy drží na stěně samy. Umístěte je na zeď nebo na podlahu a dostanete originální designový prvek. Nejčastěji je dostanete z lakované oceli a hodí se do každého interiéru.

Stálicí je dřevo, teplý a přírodní materiál neztrácí oblibu

Z použitých materiálů je stálicí dřevo, protože teplý a přírodní materiál neztrácí oblibu. Police a poličky koupíte i z lamina, kde si vyberete z nepřeberného množství odstínů. Nebojte se ani kovu nebo skla, k mání jsou i police z plastů. Vždy ale citlivě posuzujte, do jakého interiéru nábytek pořizujete a jak už bylo řečeno, spočítejte si budoucí zatížení.

Do menších místností zvolte několik menších regálů na více míst

Při promýšlení, kam své knihy uložíte, berte ohled na prostorové možnosti dané místnosti. Velké regály od podlahy po strop opticky celý prostor zmenšují. V menší místnosti proto raději zvolte několik menších regálů a rozmístěte je na více míst.

Střídavě zavěšené police na knihy ideálně rozčlení jednolitou bílou stěnu. Zbude i místo na dekorace nebo rostliny
Střídavě zavěšené police na knihy ideálně rozčlení jednolitou bílou stěnu. Zbude i místo na dekorace nebo rostliny


Návod k připevnění polic na stěnu zpravidla najdete u zakoupeného zboží. V každém případě si nejdříve přesně označte místa, kde polici chcete mít. Zjistěte si také, kudy vedou ve zdi rozvody a použijte dobrou vrtačku s kvalitními a ostrými vrtáky. Při vrtání pracujte s citem, u sádrokartonu si neberte příklepovou vrtačku a u tenčích stěn využijte doraz.

Do dutých cihel a sádrokartonu patří speciální hmoždinky

Do dutých cihel použijte hmoždinky, které se dotahováním šroubu namotají do uzlu. Zvětší tím svou opěrnou plochu a zabrání vytržení ze zdi. Do sádrokartonu vyberte plastové hmoždinky s širokým a ostrým závitem po obvodu, které se do materiálu zaříznou.

Při montáži polic na hmoždinky nezapomeňte:

•    Přesně označit místa, kde chcete polici mít
•    Zkontrolovat, kde jsou rozvody elektřiny nebo vody
•    Vrtejte kvalitní vrtačkou s ostrými vrtáky
•    U tenčích stěn využijte doraz
•    Do sádrokartonu ne vrtačkou s příklepem

Patříte mezi náruživé čtenáře a vaše knihy by při uložení v policích znamenaly jedinou dekoraci v bytě široko daleko? Nezbývá než se zamyslet nad pořízením klasické knihovny. Rozmyslete se, jestli pořídíte dražší zasklenou nebo levnější otevřenou. Pokud máte doma malé děti, prosklené skříně od podlahy ke stropu raději kvůli bezpečnosti oželte.

Pokud vlastníte mnoho knih a jste náruživí čtenáři, nezbude než pořídit solidní knihovnu s pevnými policemi
Pokud vlastníte mnoho knih a jste náruživí čtenáři, nezbude než pořídit solidní knihovnu s pevnými policemi


Většina zasklených knihoven chrání svůj obsah před prachem jen částečně, takže budete muset i tady občas sáhnout po prachovce. Lepší, i když poměrně drahé, jsou horizontální výklopná skleněná dvířka pro každou polici. Kompromisem jsou knihovny s velkými skleněnými posuvnými dveřmi. Tady si ale určitě připlatíte za zajímavý design.

Minimum pro průchod kolem knihovny je 60 centimetrů

Pamatujte také na to, aby u vás doma zbyl prostor na další vybavení obýváku nebo pracovny. Jako nezbytné minimum na průchod kolem knihovny považujte 60 centimetrů. Zvláště při skleněných dvířkách, které při otevření zaberou nejméně polovinu této délky. Malou knihovnu pokud možno nepřeplňujte a už vůbec do ní nedávejte svazky do dvou řad za sebou.

V ideálním případě snese vybraná police nejen váhu uložených knih, ale i dalšího zájemce o literaturu
V ideálním případě snese vybraná police nejen váhu uložených knih, ale i dalšího zájemce o literaturu


Police v knihovně musí být alespoň 1,8 centimetru silné. Při šířce knihovny nad 80 centimetrů si pohlídejte tloušťku polic nejméně 2,3 centimetru nebo vybavení zpevňujícími podpěrami. Ideální hloubka knihovny je minimálně 30 centimetrů. V každém případě si vyberte knihovnu ve stejném stylu, jako máte ostatní nábytek v místnosti.

K dobré četbě patří pohodlné křeslo a kvalitní osvětlení

Ať už si pořídíte knihovnu nebo necháte své papírové nejlepší přátele na policích, určitě budete potřebovat k četbě příjemné posezení a hlavně dobré světlo. Neradi čtete vleže? Pořiďte si hezké a pohodlné křeslo, postavte je nejlépe u okna a doplňte svítilnou na stojánku. Ani za soumraku či večer se tak nebudete muset odtrhnout od napínavých kapitol.

Patříte k vášnivým čtenářům a rozmýšleli jste se nad nejvhodnějším uložením vašich knih? Napište nám do komentáře pod článkem, zda využíváte solitérní knihovnu nebo police.

Použité fotografie:
Úvodní – kreezzalee  CC BY 2.0
1 – Suzette CC BY 2.0
2 – Ran Yaniv Hartstein CC BY 2.0
3 – Nina Hale CC BY 2.0
4 – Barta IV  CC BY 2.0
5 – Chie  CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek