0komentářů

Parametry pracovního stolu ovlivňují vaše zdraví. Myslete na to

Práce, studium, malování nebo koníčky. Vše budete u vašeho domácího pracovního stolu dělat s chutí a v pohodě. Vyberte si dostatečně velký kus z kvalitního materiálu tak, abyste si zachovali hlavu i oči bez bolestí a zdravá záda.
Vydáno: 06.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3168x

Základem každé pracovny, dětského či studentského pokoje nebo kanceláře je kvalitní pracovní stůl. Jeho výběr dobře promyslete, protože jeho používání přímo souvisí se zdravím. Sezení u nevyhovujícího stolu se dříve či později projeví v podobě bolestí zad, krčních svalů nebo hlavy. Vyberte pečlivě, aby se vaše práce, učení nebo zábava nestaly martyriem.

Kuchyňský ani konferenční stůl nejsou pro práci vhodné

Dobrý pracovní stůl je neodmyslitelnou součástí vybavení bytu. Určitě se nechcete při psaní dokumentů nebo vyplňování formulářů krčit nad konferenčním stolkem v pokoji. Kuchyňský stůl také nebude pro podobné činnosti tím pravým kusem nábytku.
 

Zajímavý je pracovní stůl se skleněnou deskou. Radost by z něj ale měli i daktyloskopové, musíte jej proto častěji čistit
Zajímavý je pracovní stůl se skleněnou deskou. Radost by z něj ale měli i daktyloskopové, musíte jej proto častěji čistit

 
Materiál použitý k výrobě stolu musí zajistit především jeho dostatečnou pevnost. Měl by se vám také dobře udržovat běžně dostupnými čisticími prostředky. Využijte oblíbené lamino, které se na pracovní stoly používá nejčastěji. Pokud chcete domů reprezentativnější, ale tím i dražší stůl, poohlédněte se po dýhovaném nábytku nebo po masivním dřevu.

 Pracovní stůl musí být především z pevného materiálu 

U pracovních stolů nejvíce záleží na výšce pracovní desky také na pracovní ploše. Pořiďte si stůl ve výšce, při níž si nebudete křivit záda. Při pohodlném a rovném sedu by úhel, který svírá vaše paže a předloktí, měl ideálně být 90 stupňů. Podpůrné desky by vám neměly nijak překážet v pohybu. Pro nohy si ohlídejte minimální prostor o výšce 60 centimetrů a šířce i hloubce po 50 centimetrech.
 

Pracovní stůl jde výhodně prodloužit do délky další deskou a určitě se na něj vejde vše potřebné
Pracovní stůl jde výhodně prodloužit do délky další deskou a určitě se na něj vejde vše potřebné

             
Odborníci doporučují obecně minimální rozměr běžné pracovní desky 120 krát 80 centimetrů. Vše si ale přizpůsobte vlastním potřebám a převažující činnosti. I když dnešní monitory už nepředstavují pro vaše oči takové problémy, měli byste je mít při práci s PC alespoň 60 centimetrů od očí. Vyzkoušejte si také, jak se vám pracuje s policemi, odkládacími prostory nebo zásuvkami.
 
Po sestavení stolu doma si vyzkoušejte:

  • posaďte se a přisuňte se na židli blíže
  • narovnejte se a položte lokty i předloktí rovně na desku
  • úhel, který svírá vaše paže s předloktím, by měl být ideálně 90°
  • mějte na paměti, že po celou dobu musíte sedět rovně
  • měli byste mít pohodlí a dost místa pro nohy

Na domácím trhu najdete nepřebernou řadu pracovních stolů, které se liší barvou, materiálem, povrchovou úpravou, ale také tvarem. Nejčastěji najdete klasiku, tedy desku stolu obdélníkového tvaru. Dobře zvažte nejčastější využití, protože vám může stačit délka 120 centimetrů, ale někomu zase vyhovuje délka i nad dva metry.

Nejčastější klasikou je pracovní stůl obdélníkového tvaru

Snad v každé domácnosti se dnes najde počítač, pro jehož komfortní a pohodlné užívání je důležitý kvalitní PC stůl. Měli byste u něj vydržet klidně sedět po celý den a i tady je nejdůležitější součástí deska. Měl by se tu srovnat monitor i s klávesnicí, pokud vám pod deskou nevyhovuje otevřená zásuvka na kolejničkách. Nezbytný je prostor na počítačovou skříň a ideálně i na tiskárnu.

Malý přehledný nepořádek na rohovém pracovním stolku s počítačem dokládá, že majitel je v pilné práci
Malý přehledný nepořádek na rohovém pracovním stolku s počítačem dokládá, že majitel je v pilné práci


Uvědomte si, co všechno při práci s PC zpravidla potřebujete. Pracovní deska by tak měla pojmout třeba papíry, psací potřeby, malé reprobedny, ale i hrnek nebo hrnky s kávou, čajem nebo různými životabudiči. Při posezení blízko okna musíte dopadající přirozené světlo na monitor odstínit, nejlépe žaluziemi.

Podívejte se na galerii počítačových stolů na síti Pinterest.

Z hlediska použitého materiálu vás určitě nezklame klasické dřevo. Pokud se vám ale příliš nehodí k celkovému stylu místnosti, pořiďte si PC stůl z lamina nebo kovu. Moderní jsou i kombinace materiálů, například kovu se sklem. Tento stůl budete ale muset častěji uklízet.

Pro nevyužitý prostor je vhodný rohový stůl

Oblíbený rohový psací stůl využijete v prostoru, který dosud na své využití čekal. Populární je i stůl s nastavitelným sklonem desky. Především v dětských a studentských pokojích uplatníte pracovní stůl, kde můžete jeho výšku zvedat nebo snižovat. Tato skvělá investice vám ušetří peníze za nutnou obměnu stolu, ze kterého už váš potomek „vyrostl“.
 
Při pořizování pracovního stolu nezapomeňte:

  • standardní výška stolu je 75 cm
  • monitor PC má být od očí alespoň 60 cm
  • správná výška – oči jsou v přímé rovině s horním řádkem monitoru
  • sedejte si a zvedejte se bez problémů a překážek
  • stůl s přídavnou deskou umožní posun do stran podle potřeby

Šlágrem poslední doby jsou pracovní stoly pro práci ve stoje. Ohlasy těch, kdo je využívají, pějí chválu na lepší udržení koncentrace a odstranění případných bolestí zad. Pracovní stůl můžete mít i s posuvnými lištami, a pokud budete potřebovat, jednoduše stůl posuňte dolů a k práci si sedněte.

Inspiraci k vybavení interiéru pracovními stoly najdete také na síti Pintrest.

Na pracovní stoly pamatuje i východní učení feng-šuej, podle něhož jsou středobodem pracovny. Výběr vhodného typu může výrazně ovlivnit to, jak se při práci budete cítit. Oválný stůl či stůl se zaoblenými hranami je nejvhodnější pro tvořivou práci. Velký stůl zase podporuje sebedůvěru i ambice a masivní stoly z tvrdého tmavého dřeva jsou vhodné pro formální situace a jednání.
 

Netradiční pracovní stůl do dětského nebo studentského pokoje má zajímavé podložení pracovní desky
Netradiční pracovní stůl do dětského nebo studentského pokoje má zajímavé podložení pracovní desky

 
Podle pravidel z Orientu byste také měli v ideálním případě sedět zády k plné stěně, s výhledem do místnosti a na dveře. Při sezení zády do otevřeného prostoru místnosti zavěste nad pracovní stůl zrcadlo. To má zrychlit tok energie, zvýšit dynamiku místnosti a zároveň vám umožní vidět co nejvíce z místnosti za vašimi zády. Samozřejmostí je kvalitní židle s možností úpravy sedadla.
 
Pořídili jste si domů pracovní stůl? Napište nám do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a jak se při posezení u něj cítíte.

Použité fotografie:
1 – Morten Liebach  CC BY 2.0
2 – Graham van der Vielen  CC BY 2.0
3 – Michael Coté  CC BY 2.0
4 – Dee Speed  CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 151x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek
Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Vydáno: 22.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 90x

Jak vypadá nábytek a bytový interiér ze skla? Které typy skla se v interiérech používají, jak bývá povrchově dokončené a co všechno se z něj vyrábí? Proč se sklo používá, jak moc je bezpečné pro děti a jak náročné je na údržbu?

Celý článek
Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Vydáno: 21.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 63x

Chcete potěšit své blízké, ale nevíte jak, nebo jen nemáte moc času? Ukažte jim, že na ně myslíte a objednejte jim krásnou kytici s dovozem až domů. Jak funguje rozvoz květin, kolik stojí a co všechno můžete online objednat?

Celý článek