PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vodní kámen? Zákeřný nepřítel vaší koupelny, toalety i kuchyně

Máte doma stále slabší tlak vody a zarostlé baterie vodním kamenem? Tvrdá voda s vysokým obsahem minerálních solí trápí řadu domácností. Využijte pár tipů k boji s tímto nenápadným problémem, který se postupem času prodražuje.
Vydáno: 03.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6256x

Řada domácností v tuzemsku se dlouhodobě potýká s nánosy vodního kamene ve spotřebičích a vodovodech. Vzniká v oblastech s tvrdou vodou, která má vysoký obsah minerálních látek. Patříte také mezi majitele beznadějně „zarostlých“ vodovodních armatur, varných konvic nebo praček? Usazený vodní kámen odstraníte chemickými i lidovými prostředky a máte možnost používat i různé typy změkčovačů vody.

Zanesené sítko u vodovodní baterie je nejčastější potíží kvůli vodnímu kameni a nejdříve se také projeví
Zanesené sítko u vodovodní baterie je nejčastější potíží kvůli vodnímu kameni a nejdříve se také projeví


Určitě jste v televizní reklamě viděli devastující vodní kámen na topném tělese v pračce. Rozhodně nezapomeňte usazování vápenatých a hořečnatých solí pravidelně bránit, protože v tomto případě nejde o trik. Pořiďte si v drogerii některý ze speciálních prostředků a nechte projet program myčky nebo pračky podle návodu. Další možností je běžný ocet nebo kyselina citronová.

Ocet a kyselina citronová jsou jednoduše dostupné čisticí prostředky

Ocet použijete jednoduše a hlavně příliš nezatíží vaši peněženku. Asi půllitru známé kyselé poživatiny jednou měsíčně vám při spuštěném programu a teplotě 90 stupňů Celsia pračku preventivně ochrání. Stále je prádlo špatně vyprané a jakoby zatuchlé? Proceduru zopakujte třeba i s jedním litrem octa, vyzkoušejte i běžně dostupnou kyselinu citronovou.

V rychlovarné konvici nenechávejte stát zbytky ohřáté vody

Dalším zasloužilým „chytačem“ vodního kamene je rychlovarná konvice. V prvé řadě v ní pokud možno nenechávejte po zalití kávy nebo čaje stát a chladnout zbytek horké vody. Preventivně do konvice jednou za měsíc nalijte roztok octa a vody 1:1, nechte přejít varem a dobře propláchněte. Vrstva kamene je větší? Použijte neředěný ocet a to i opakovaně.

Ocet společně s kyselinou citronovou jsou k dispozici ihned a nezatíží vaši peněženku
Ocet společně s kyselinou citronovou jsou k dispozici ihned a nezatíží vaši peněženku


Skvělou práci v boji s vodním kamenem odvede octová nebo citronová voda i v kávovaru. Nechte projet celý proces jednou bez kávy a potom bez kyselého roztoku. S čistou vodou vše opakujte nejméně třikrát a pro jistotu nádobu propláchněte i čistou vodou.

Co potřebujete k odstranění vodního kamene:

•    Ocet
•    Kyselina citronová
•    Vata, žínka, hadřík
•    Voda na opláchnutí
•    Utěrka z mikrovlákna

Octová voda vám pomůže i při čištění povrchů v koupelně. Sprchový kout, obklady, umyvadla, skříňky a zrcadla dostanou ten správný lesk. Práci si ušetříte, když po sprchování stáhnete kapky vody ze zástěn stěrkou. Někteří výrobci také dodávají skleněné součásti se speciální vrstvou, která brání usazování vodních sedimentů a nečistot.

Stáhněte po sprchování vodu ze stěn stěrkou, ušetříte si práci s čištěním

Kapky vody na takzvaných anticalcových vrstvách sjedou dolů a nevyschnou. Vodoodpudivé vlastnosti dodáte sklu v koupelnách speciálními přípravky. Před ošetřením ale musíte sanitární výrobek co nejlépe vyčistit. Vynechejte ale chlor a abrazivní prostředky.

Lesk jak blesk u veškerých armatur vám nezajistí kartáč nebo škrabka. Vezměte si na pomoc chemii nebo babské prostředky
Lesk jak blesk u veškerých armatur vám nezajistí kartáč nebo škrabka. Vezměte si na pomoc chemii nebo babské prostředky


Mechanické odstranění vodního kamene je riskantní operací. Podle jeho tloušťky zkuste velice opatrně nános obrousit, odřít drátěnkou nebo nožem. Přesto odborníci doporučují sáhnout spíše po osvědčených prostředcích. Mezi babskými radami najdete i citronovou nebo pomerančovou šťávu, jedlou sodu nebo prášek do pečiva.

U vodovodních baterií zkuste proti kameni zábaly s octem

Lesklé plochy vyčistíte do zářiva roztokem z dílu vody, dílu octa a půl dílu citronové šťávy. Nalejte jej do nádobky z rozprašovačem a po nástřiku nechte chvíli působit. Vše setřete hadříkem a navíc přeleštěte nejlépe utěrkou z mikrovlákna.

Co s vodním kamenem usazeným na vodovodních kohoutcích, bateriích a sprchách? Zkuste zábaly z octa nebo kyseliny citronové. Do kyselého roztoku namočte vatu nebo kousek hadru a zafixujte na příslušné armatuře. Nechte co nejdéle působit, alespoň několik hodin. V případě silnějšího povlaku nechte zábal i přes noc.

Vaše pračka nebude trpět pod nánosy vodního kamene, pokud budete preventivně používat prostředky na jeho odstranění
Vaše pračka nebude trpět pod nánosy vodního kamene, pokud budete preventivně používat prostředky na jeho odstranění


Tvrdá voda dělá samozřejmě nemalé potíže i na toaletě. Na trhu existuje řada přípravků v tabletách i tekuté formě, které nevábné usazeniny rozpouštějí. Také tady je dobrá pravidelnost, která vám ušetří spoustu práce v budoucnosti. Mechanické drhnutí kartáčem je nejméně účinné.

Kyselý roztok spolu s jedlou sodou bude proti vodnímu kameni účinnější

Z levnějších domácích prostředků sáhněte znovu po osvědčeném octu nebo citronové šťávě, které necháte působit přes noc. Přidejte ještě pár lžiček jedlé sody a účinek bude intenzivnější. Usazený vodní kámen zlikvidujete i nejlevnějšími tabletami na čištění zubních protéz.

Vodní kámen vytváří dobré prostředí pro růst mikrobů

Tvrdost vody a usazený vodní kámen zásadně ovlivňují rozvody vody ve vašem bytě či domě. Vedle méně příjemné chuti je hlavním problémem postupné zanášení potrubí, sprchových růžic a sítek baterií. Lékaři také varují, že vodní kámen vytváří velmi dobré prostředí pro růst mikrobů, zejména nebezpečné Legionella pneumophylis (Legionela).

Myčky mají své chemické prostředky na odstraňování vodního kamene, nemusíte k tomu nutit své nejlepší přátele
Myčky mají své chemické prostředky na odstraňování vodního kamene, nemusíte k tomu nutit své nejlepší přátele


V boji s usazováním vápenatých a hořečnatých solí ve vodě vám pomohou i různé změkčovače a filtry. Nabídka na trhu je široká, stejně jako rozpětí cen. Dobře poslouží například elektronický kompaktní změkčovač, který nainstalujete přímo v koupelně. Jen několik stovek zaplatíte za pračkový filtr, jehož krystalová náplň vydrží zhruba rok provozu.

Dalšími pomocníky jsou potrubní filtry nebo magnetické úpravny

Přímo před chráněné spotřebiče připojíte často využívané potrubní filtry. Poslouží vám k odstranění mechanických nečistot, chloru i různých organických látek. Před domovním rozvodem nebo před bojlerem a pračkou uplatníte magnetickou úpravnu, která vodu změkčuje. Průběžnou úpravu vody zajišťuje speciální magnet, který dáte přímo do pračky, myčky nebo WC nádržky.

V pračce prosté vodního kamene vyperete prádlo dokonale, ale bude se v ní možná líbit i někomu jinému.....
V pračce prosté vodního kamene vyperete prádlo dokonale, ale bude se v ní možná líbit i někomu jinému.....


Roztoky s doma běžně dostupnými kyselinami octovou a citronovou vám pomohou odstraňovat nejen vodní kámen, ale i běžné nečistoty. Se spotřebiči bez usazenin také podle odborných studií ušetříte za elektřinu a v nejhorším případě výrazně oddálíte nákup nových přístrojů. S minimálními výdaji zbavíte svou domácnost chronického problému.

Trápí vás v domácnosti problémy s usazováním vodního kamene? Podělte se v komentáři pod článkem o své zkušenosti v boji s tímto nenápadným, ale nebezpečným nepřítelem.

Použité fotografie:
Úvodní – Gabriel Rocha CC BY 2.0              
1 – Dan4th Nicolas  CC BY 2.0
2 – Anthony Easton CC BY 2.0
3 – La Malula CC BY 2.0
4 - Pablo Ibañez CC BY 2.0
5 – Geoffrey Fairchild CC BY 2.0
6 – Shawn Campbell CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
4x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek