PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vintage styl využívají milovníci venkova, dávných dob a romantiky

Omrzel vás doma interiér a jeho vybavení? Zkuste jej osvěžit ve vintage stylu, který využívá původní věci pro tvorbu neobyčejné atmosféry. Komody, truhlice nebo židle z babiččiny půdy citlivě zkombinujete i s moderním nábytkem.
Vydáno: 03.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7799x

Čeká vás zařizování nového bytu nebo domu a nevíte, jaký styl zvolit? Případně byste rádi nějakým způsobem změnili vaše současné nábytkové vybavení? Vyzkoušejte vintage styl, který využívá na první pohled dosloužilé a staré prvky. Jeho základem je detail a vyznávají jej milovníci dávných dob, venkova a romantiky.

V jídelně,vybavené bílým dřevěným nábytkem ve stylu vintage, je radost stolovat
V jídelně,vybavené bílým dřevěným nábytkem ve stylu vintage, je radost stolovat


Na rozdíl od klasického retra vychází vintage ze skutečně původních kousků zařízení, nejčastěji z období 20. až 60. let minulého století. Retro styl, kterému věnujeme některý z příštích článků, naopak využívá vybavení nové, ale jako napodobeninu věcí původních. Vytvořte si ve vintage stylu jednoduše zařízený, ale hřejivý a pohodlný domov.

Tipy na vybavení bytu ve vintage stylu najdete v galerii na síti Pinterest.

Použijte přírodní materiály, nenápadné pastelové tóny barev a originální dekorace. Zrenovované skříně nebo lavice i kovové židle jsou výborným základem nábytkového vybavení. Skvělým zdrojem nejrůznějších komod nebo truhel jsou půdy u vašich prarodičů. Nátěr barevným lakem nebo patinování si pak zajistíte nejlépe podle vlastního vkusu.

Z pokoje, zařízeného ve vintage stylu, dýchá útulnost, pohoda a klid k posezení
Z pokoje, zařízeného ve vintage stylu, dýchá útulnost, pohoda a klid k posezení

Skvělou volbou jsou originální truhlice a komody

Staré nábytkové kousky nemusí být vůbec špatné a rozhodně mají svůj půvab. Zvlášť když působí jakoby opotřebovaným dojmem. Dřevěné lavice, skříně, židle, stoly a příborníky zakomponujte s citem do interiéru a budete nadšení. Z nábytku na vás dýchne úžasná venkovská romantika. Snažte se o útulnost, hřejivost a zabydlenost.

Vintage styl využívá stále funkčního nábytku z minulého století, který snese i nezbytné opravy
Vintage styl využívá stále funkčního nábytku z minulého století, který snese i nezbytné opravy


Na první pohled usedlý styl klidně zkombinujte s moderními prvky a získáte jedinečnost. Jídelnu v moderním stylu doplňte o starý jídelní stůl a židle, moderní obývák skvěle oživí konferenční stolek ve vintage stylu. V ložnici se bude dobře vyjímat komoda nebo truhla po babičce. Snažte se ale interiér „nepřeplácat“ starým nábytkem, buďte v zařizování umírnění nebo se poraďte.

Nezapomeňte na jednoduchost a pohrajte si s materiálem a barvami

Smyslem vintage určitě není bezhlavě nakupit v bytě a do polic všechno staré, co kde najdete. Tu pravou pohodu starých časů totiž dokáže vytvořit i jediný kousek na patřičném místě. Není to jednoduché, ale rozhodně nezapomeňte na jednoduchost a pohrajte si s materiálem a barvami.

Komoda s mnoha zásuvkami pro řadu nepostradatelných věcí je ideální do studentského pokoje
Komoda s mnoha zásuvkami pro řadu nepostradatelných věcí je ideální do studentského pokoje


Vintage styl si nepotrpí na přílišnou barevnost. Použijte spíše neutrální světle hnědou, béžovou, šedou nebo hnědou. Nepochybíte ani pastelovými tóny zelené, modré nebo žluté. Výrazné barvy a květinové vzory se hodí spíše na bytové doplňky a textilie. Případně je ponechte jen na malých kusech nábytku, které nenaruší celkový dojem.

Nejvíce využívané materiály ve vintage stylu:

•    Dřevo
•    Kov
•    Sklo
•    Ratan
•    Semiš

Z materiálů využijte nejvíce dřevo, kov a také sklo. Velice dobře vypadá ratan, mahagon a exotické dřeviny.  Nezapomeňte na příjemné látky na pohled i dotek, skvělý je semiš. Nábytek doplňte o podušky nebo sedáky a určitě se vyhněte umělým materiálům.

Celkový vzhled doladíte šikovnými doplňky

Patřičnou atmosféru minulých dob získáte vhodnými doplňky. Starodávné svícny, vázy, kusové tkané koberce nebo i staré knihy jsou to pravé. Výborně vypadají patinované nábytkové úchytky. Drobné nedokonalosti, oloupaný nátěr nebo poškrábaný povrch nejsou na závadu. Pokud to umíte, dřevo natírejte. Někdy je ale lépe, když ponecháte nábytek ve stavu, v jakém je.

Zdobné nábytkové kování a úchytky ve spojení s krásným dřevem jsou pro vintage styl typické
Zdobné nábytkové kování a úchytky ve spojení s krásným dřevem jsou pro vintage styl typické


Podobu nábytku určíte také tím, k jakému období z minulosti se přikloníte. Například pro spíše selský styl využijte nábytek v bílé barvě. Romantiku zase podpoříte elegantním, pohodlným a měkkým nábytkem. Využijte různé kabinety, postele nebo komody se zrcadly. Interiér pak vypadá jako ze zámeckých budov, ale zařídíte jej i v podstatně menších pokojích.

Vintage styl dobře uplatníte i na zahradě

Kromě starých nádob a nábytku najdete místo ve vintage zahradě pro staré kufry, žebříky, poličky nebo okenní rámy.  Hodně doplňků, vybavení i zahradního nábytku přeměníte do vintage stylu i sami. Stačí šikovné ruce, brusný papír, štětec, bílá barva nebo lak. Pro příjemné a nostalgické posezení mezi keři nebo stromky využijte staré židle a na malý skleníček třeba stará okna.

Vintage zahradě sluší třeba staré kufry, žebříky nebo poličky

Vaši přátelé budou určitě obdivovat i upravené staré zahradní nářadí nebo vysloužilé plechové konve. Originální jsou také nejrůznější plechové cedule s názvy pěstovaných rostlin. Našli jste starou reklamní ceduli s reklamou na potřeby pro zahradu? Do zahrady s ní.

U renovovaného vintage stolu nevadí ani drobné poškození nebo vady v nátěru
U renovovaného vintage stolu nevadí ani drobné poškození nebo vady v nátěru


Vintage je pojem, který původně vyjadřoval zralost vína. Sběratelé jej pak převzali mimo jiné ve smyslu historický či výběrový. V oboru nábytku sem patří tedy vše, co potěší milovníky starých časů. Není to určitě jakýkoli starý interiér a jeho tvorba po vás vyžaduje vkus a smysl pro fantazii. Přidáte-li nostalgii a romantiku, dostanete ideální zázemí pro uvolnění a odpočinek.

Dýchly na vás staré časy a oslovil vás styl vintage? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám dařilo shánět patřičné kousky nábytku a co se vám podařilo doma změnit.

Použité fotografie:
1 – Bill Wilson                   CC BY 2.0
2 – Ryan                          CC BY 2.0
3 – The Living Room           CC BY 2.0
4 – eren (sea+prairie)        CC BY 2.0
5 – Wicker Paradise           CC BY 2.0
6 -  French Finds               CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek