PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nechte se unést na vlně večerní romantiky za tlumeného světla lampy

Tlumené světlo lampy, na stole voňavá káva nebo sklenka vína, relaxační hudba, relax v křesle a v ruce pěkná knížka. Anebo přítulný partner. Pořiďte si stojací lampu pro chvíle pohody.
Vydáno: 29.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3934x

Jak na výběr lampy?

V prvé řadě si ujasněte, za jakým účelem vlastně lampu pořizujete. Bude sloužit jako hlavní osvětlení, budete si u ní číst, nebo ji máte jen na dotvoření atmosféry v místnosti? Také záleží na tom, v jakém stylu máte zařízenu místnost, do které ji chcete umístit. Pořiďte si lampu, která tvarem, barvou i stylem zapadne, nebo naopak bude vyčnívat. Pokud chcete sladit stojací lampu se stolní, vyberte si jeden z mnoha kompletů, který obsahuje obojí ve stejném stylu.

Sestava stolní a stojací lampy vám pomůže vytvořit interiér v jednotném stylu
Sestava stolní a stojací lampy vám pomůže vytvořit interiér v jednotném stylu

 

Stojací lampa jako hlavní osvětlení

Stojací lampa už dávno neslouží jen k dekorativnímu osvětlení místnosti. Pokud poskytne rozptýlené světlo a zdroj pro silnější žárovku, a to nad 60 W, využijete ji také jako hlavní světlo. Lampa musí být stabilní a klidně i těžší. Pro případné snadnější přesuny bývá vybavena kolečky. Hodí se například do místností, kde jsou nízké stropy.

Stojací lampa s rozptýleným světlem a zdrojem pro silnější žárovku může nahradit stropní světlo.

Lampa jako ozdoba

Dekorativní lampu poznáte podle stínidla z matného nebo méně průsvitného materiálu. Díky němu svítí jen tlumeným světlem, takže neslouží ani jako hlavní osvětlení, ani ke čtení. Stínidlo je z barevného skla, perleti, ratanu, bambusového vlákna nebo jiných přírodních materiálů.

Tato stojací lampa vnese do místnosti exotiku
Tato stojací lampa vnese do místnosti exotiku

 

Lampy se vyrábí v mnoha velikostech i tvarech a ozvláštní atmosféru snad ve všech místnostech. Největší uplatnění naleznou v obýváku nebo v ložnici, kde vytvoří intimní atmosféru pro večer plný romantiky. Některým lampám může svítit i noha. Dobrou vychytávkou jsou lampy se stmívačem, u kterých lze snadno měnit intenzitu osvětlení, a tím i atmosféru v místnosti.

Lampa pro čtení

Ke čtení knížky využijete lampu s pohyblivým ramenem, díky kterému si posvítíte přesně tam, kam potřebujete. Stínidlo by mělo být dostatečně hluboké a neprůhledné, abyste neviděli zdroj světla. Ke čtení je vhodná úsporná žárovka nebo zářivka o výkonu 65 nebo 70 W a intenzita osvětlení by měla být kolem 300 luxů.

Čtecí stojací lampa pro dlouhé knižní večery
Čtecí stojací lampa pro dlouhé knižní večery

 

Zkuste si dekorativní lampu vyrobit sami

Nejjednodušší variantou bude podívat se v bazaru po nějakém ošuntělém kousku, který vyleštíte do nové krásy. Lampu je nutné pořádně vyčistit a opatřit novým nátěrem. Nejlépe ji ochráníte nanesením základního laku a dvěma vrstvami laku akrylového. Poškozené stínítko opravte, nebo zkuste nějaké vyrobit či koupit.

Zkuste najít v bazaru starou lampu a vdechněte jí nový život
Zkuste najít v bazaru starou lampu a vdechněte jí nový život

 

Pokud máte šikovné ruce, vyrobíte lampu téměř z čehokoliv, fantazii se meze nekladou. Stačí si jen koupit elektrické vedení s objímkou a vymyslet, z čeho lampu vyrobíte. Co použít nepotřebné kanystry, které naskládáte na sebe a vzájemně spojíte? Nově koupené nebo vyrobené stínítko můžete upevnit třeba na fotografický stativ.

Dekorativní lampu vyrobíte téměř z čehokoliv, například z fotografického stativu, větve nebo kanystrů.

Stínítko, které zavěsíte na jakýkoliv stojan, vyrobíte z dýhových pásků, které se dají koupit na internetu. Jednotlivé pásky připevníte k dřevěnému kruhu sešívačkou nebo malými kovovými sponkami.

Zajímavé stínítko vyrobíte také z nití, které namočíte do lepidla a obmotáte jimi nafouknutý balonek. Po uschnutí lepidla balonek propíchnete a vytáhnete otvorem, který vytvoříte pro žárovku.

Vyrobili jste si stojací lampu sami? Podělte se s ostatními čtenáři o váš nápad.

Použité fotografie

Úvodní - Turner Burns CC BY 2.0
1 - Boa-Franc CC BY 2.0
2 - Dominic Alves CC BY 2.0
3 - The Shopping Sherpa CC BY-ND 2.0
4 - John Douglas CC BY-SA 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 229x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 241x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek