PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Mravenci v kredenci? Poperte se s nimi s pomocí babských receptů

S podzimem k vám do kuchyně nebo spíže mohou zvenku přicestovat mravenci. Malí černí pracanti mají v přírodě své místo, ale dělit se s nimi o příbytek je nepraktické. Zkuste na ně babské recepty a chemii si nechte až na konec.
Vydáno: 26.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4181x

Mravenci jsou v mnoha ohledech obdivuhodný takzvaný sociální hmyz. Bezesporu mají v přírodě své nezastupitelné místo, ale co s nimi, když se rozhodnou sdílet s vámi příbytek? Nejčastěji je přilákají různé zbytky potravin, ale také cukřenky, sirupy nebo sladkosti vůbec. Větší mravenčí invaze vám navíc může udělat problémy i s nábytkem nebo dokonce trámy v bytě.

Prevence je základ, nenechávejte nikde zbytky potravin

Jeden mravenec ještě nic neznamená, mohl se k vám jenom dostat při hledání potravy. Musíte ale zpozornět při jejich větším výskytu. Prvním terčem se zpravidla stanou květináče za oknem. Odtud vyrážejí dělnice na loupežné výpravy k vám. Nenechávejte proto na stole nedojedené buchty nebo otevřené marmelády či sladké šťávy.

Mravenci jsou všudybylové, nenechávejte jim proto nikde nic volně položeného k snědku, přivedou si kamarády
Mravenci jsou všudybylové, nenechávejte jim proto nikde nic volně položeného k snědku, přivedou si kamarády


S papírovými obaly si příliš nepomůžete, mravenci mají dobrá kusadla. Zaručeně ale neprokoušou nejrůznější pevné dózy nebo sklo. Šťávy a sladké sirupy patří do skleněných nebo PET lahví a po použití je preventivně otřete. Pečlivě uklízejte i kuchyňskou linku od zbytků a pozor dávejte hlavně na vajíčka, maso a sladké i slané pečivo.

Mravence vede za potravou citlivý a vyvinutý čich

Malí nezvaní hosté zahajují invazi zpravidla v několika vlnách. Na jaře, kdy zjistí teplo za oknem a hojně prostřený stůl, se postupně stěhují do domů a bytů černí mravenci. Najdete je nejčastěji pod fasádou a podél dveří a oken. Na podzim se zase můžete setkat s malými červenými faraony, kteří hledají před zimou kromě potravy i teplo.Objevili se vám nezdolní drobní pracanti ve spíži? Nezbývá než ji celou vyklidit a vyčistit. Stejně tak postupujte i u ostatních skříněk nebo uzavřených polic kdekoli v bytě. Dobrý je roztok horké slané vody nebo obyčejná octová voda. Pokud najdete celé hnízdo, zahubíte je horkou vodou a neuškodí použít poté dezinfekci.

Babské rady, jak odradit mravence od návštěvy u vás:

•    Hřebíčkový olej na rámy oken a dveří
•    Nasypte jim do cesty sůl, pepř nebo pálivou papriku
•    Nechutná jim prášek do pečiva
•    Pomůže i vysušená a rozdrobená kávová sedlina
•    Zabírá i do cesty rozsypaná skořice
•    Do škvír opatrně nalejte přípravek na mytí nádobí

Nelákejte mravence dovnitř a pohlídejte si utěsnění oken

Základní radou je nelákat černé zbojníky dovnitř a pohlídat si utěsnění oken. To je zrovna na jaře a v létě obtížné, protože se naopak snažíte často větrat. Mravenci mají skvělý čich a zkuste proto zabezpečit parapety něčím, co jim nebude vonět a půjdou jinam. Chemické přípravky, gely, spreje, prášky a nejrůznější nástrahy zvolte až v krajním a posledním případě.

Chemické přípravky zvolte raději až v krajním případě, takto sice mravenci nevyrostou, ale co kdyby...
Chemické přípravky zvolte raději až v krajním případě, takto sice mravenci nevyrostou, ale co kdyby...


Chemické spreje proti mravencům najdete v drogeriích i hobby-marketech. V nabídce jsou ale i přípravky na přírodní bázi. Najdete tak repelenty s účinnou látkou z kopretiny nebo levandule. Velmi účinná je speciální návnada v kryté plastové dóze, která není nebezpečná pro děti a domácí zvířata. Mravenci si baštu odnesou do hnízda a postupně zahynou.

Na zahradě mají mravenci své místo, proto je nehubte

Venku na zahradě by vám mravenci neměli vůbec vadit. Mají totiž jako vše živé v přírodě své místo a jsou běžnou součástí ekosystému. Co je vlastně k návštěvě vašeho příbytku vede? Zpravidla u vás najdou skvělé podmínky pro život. Pokud je nechcete zrovna zahubit, zkuste využít léty tradované recepty, jak je donutit k odchodu.

Další zajímavé babské recepty, jak na mravence:

•    Zkuste vetřelcům nasypat do cestiček prášek na praní
•    Putování přeruší i čára ze zubní pasty nebo nastrouhané křídy
•    Pomáhá i vytření bytu octovou vodou nebo vodou s jarem
•    Preventivní pachovou bombou je celer se solí a skořicí
•    Podél parapetů, oken a dveří se osvědčila i obyčejná jedlá soda

Běžně pěstované bylinky mravencům nevoní, máte šanci

Mravencům na rozdíl od vás nevoní aromatické, běžně pěstované bylinky. Pěstujte na oknech levanduli, mátu nebo bazalku a měli byste mít úspěch. Stejně tak poslouží na záhonech pod okny cibule nebo česnek. Vysoce anti mravenčí je údajně i aroma kusového hřebíčku. Odpuzující účinky mají také jalovec, eukalyptus, majoránka nebo kerblík.

Bylinky mají pro vás příjemné aroma, ale mravencům zrovna nevoní, vyzkoušejte babské recepty na desinsekci
Bylinky mají pro vás příjemné aroma, ale mravencům zrovna nevoní, vyzkoušejte babské recepty na desinsekci


Pokud se vám nepodaří svépomocí mravence odradit a invaze dosáhla větších rozměrů, nezbude než se obrátit na odbornou desinsekční firmu. Ta zpravidla mechanicky zabrání přístupu dalších jedinců z venku a použije chemický postřik nebo gelové nástrahy. Jednorázová investice se zárukou se vám vyplatí a navíc si nezatížíte domácnost opakovanými chemickými zásahy ve vlastní režii.

Antquarium je skvělá dekorace do bytu nebo kanceláře

Jestliže vás zajímá život mravenců a jejich pozorování, ovšem ne živelné a na celé ploše vašeho bytu, pořiďte si mravenčí akvárium, neboli antquarium. Vyvinula je NASA pro zkoumání života mravenců ve stavu beztíže. Je to velice zajímavá a netradiční bytová dekorace, najdete ji v řadě e-shopů a můžete ji mít i s podsvícením.

Antquarium je originální dekorace do bytu nebo kanceláře a navíc nahlédnete do života zajímavého sociálního hmyzu
Antquarium je originální dekorace do bytu nebo kanceláře a navíc nahlédnete do života zajímavého sociálního hmyzu


Akrylový kontejner obsahuje výživný gel, který slouží vámi nachytaným asi 15 mravencům jako potrava. Za svůj asi půlroční život jej spotřebují asi 4 % a současně si v gelu razí tunely. Při práci je můžete pozorovat a jen zhruba jednou týdně nádobu otevřít kvůli okysličení vzduchu. Nezapomeňte odchytit mravence pouze jednoho druhu, abyste nebyli svědky lítého boje o život.

Boj s mravenci je dlouhý, ale vaši trpělivost nakonec korunuje úspěch

Mravenci v bytě nejsou příjemnou návštěvou a boj s nimi je během na delší trať. Pokud ale budete mít dost trpělivosti, vyhnou se vašemu soukromí a nastěhují se nejspíše jinam. Nezapomínejte proto na prevenci a to i v případě, že zatím je vaše obydlí mravenců prosté. Nechají vás v klidu, pokud máte doma čisto, potraviny v pevných obalech a dobře těsnící okna a dveře.

Potýkáte se doma s mravenci, kterým se váš příbytek také zalíbil? Napište nám do komentáře pod článkem, jaké máte úspěchy v boji s těmito nezvanými hosty.

Použité fotografie:
1 – Faris Aigosaibi                       CC BY 2.0
2 – Pink Sherbet Photography     CC BY 2.0
3 – hobvias sudoneighm              CC BY 2.0
4 – Steve Jurvetson                     CC BY 2.0
5 – Fractality                                CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 132x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 222x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek