0komentářů

Dobrou noc a krásné sny si nestačí jen přát, potřebujete i kvalitní postel

Zdravý spánek není jen o roštu a matraci. Potřebujete také pořádnou postel, jejíž kvalita nezávisí jen na materiálech a precizním zpracování, ale také na rozměrech a celkovém pocitu, který ve vás vyvolává.
Vydáno: 26.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4279x

Klidného spánku dosáhnete jen v posteli, ve které se dokážete pořádně uvolnit. A těžko to bude ta, do které musíte přelézat přes partnera, který navíc schytá nějakou tu ránu rukou či nohou pokaždé, když se budete otáčet na druhý bok, protože je prostě malá. Proto věnujte výběru postele dostatek času i pozornosti. Uvidíte sami, že se to vyplatí.

Pořádná postel vám zaručí klidný spánek
Pořádná postel vám zaručí klidný spánek

 

Na rozměrech záleží

Optimální výška postele se pohybuje kolem 42 cm. Lidem s výškou cca 160 cm by měla stačit výška 32 cm, lidem s výškou 190 cm se má výška postele zvětšit na 47 cm. Starším a nemocným lidem se pro usnadnění vstávání může postel zvýšit až na 60 cm. Jsou to však čísla tabulková, takže ve výsledku si každý vybere výšku postele podle vlastních preferencí.

Při výběru postele dbejte na její rozměry a vždy vybírejte podle postavy vyššího z partnerů.

Podle postavy si vyberte délku postele. Pomůckou pro zjištění optima je přičíst k výšce postavy 30 cm a získáte potřebnou délku postele. V případě dvoulůžka vybírejte podle vyššího z partnerů. Možná se budete divit, ale klasická délka 2 metry je mnohdy málo.

Šířku dvoulůžka vybírejte hlavně podle prostoru, který máte v ložnici k dispozici. Myslete na to, že k dvoulůžku by měl být pohodlný přístup z obou stran. Dvěma lidem může stačit i jeden a půl lůžko o šířce 140 cm, ale pokud se chcete pohodlně vyspat, bude lepší zvolit dvoulůžko, které má šířku 160, 180 nebo 200 cm. Věřím, že někdo si raději vybere větší postel a uskrovní se v přístupu k posteli třeba tím, že ji přirazí k jedné stěně.

Optimální rozměry dvoulůžka:

  • Výška 32 - 60 cm (podle vlastních preferencí)
  • Délka 185 - 225 cm (výška postavy + 30 cm)
  • Šířka 150 - 180 cm (někdy až 200 cm)

Dvoulůžko, nebo raději oddělené postele?

Oddělené postele, potažmo ložnice, se mohou v některých případech jevit jako dobrý nápad. Třeba když se partneři neshodnou na teplotě v místnosti, když chodí každý spát v jinou dobu, nebo když jeden z nich chrápe. Na druhou stranu spaní v jedné posteli naučí toleranci a intimita z něho plynoucí vztah posílí. Navíc můžete čas před usnutím vyplnit společnými rozhovory, a tím vztah ještě více utužovat. Oddělené ložnice by tedy měly být spíše jen provizorním řešením, například při narození dítěte nebo v období, kdy jeden z partnerů chytil nějakou virózu a vy máte slabší imunitu.

Oddělené spaní by mělo být jen provizorním řešením, protože společná postel může váš vztah utužit.

Designové a netradiční postele

Jestli vás nebaví spát na klasickém dvoulůžku, ať už s čely, nebo bez nich, poohlédněte se po nějakém designovém kousku. Zajímavou variantou mohou být čalouněné postele, dbejte však na to, aby byly potaženy snadno čistitelným materiálem, například ekokůží nebo textilií s nešpinivou úpravou. Vzhled postele oživí i LED osvětlení v mnoha různých barvách.

Celočalouněná postel netradičních tvarů oživí vaši ložnici
Celočalouněná postel netradičních tvarů oživí vaši ložnici

 

U ložnice s vysokým stropem si třeba pořiďte postel s nebesy nebo baldachýnem. Nemusíte se bát, že by to u vás vypadalo jako na zámku, protože na trhu najdete i netradiční řešení s velice moderním pojetím.

Designové postele sice vyniknou hlavně ve větších prostorech, to však neznamená, že se v malé ložnici musíte držet jen zažité klasiky.

Pokud máte v bytě dostatek místa, můžete si pořídit postel kruhovou, která vyvolává pocit luxusu a pohodlí, nebo postel netradičních tvarů, která svou konstrukcí přímo vybízí k postavení do prostoru. Jste odvážní? Pořiďte si postel zavěšenou ke stropu. Na radovánky to zřejmě nebude, ale zato budete moci usínat za jemného pohupování.

Kruhová postel se hodí jen do velkých ložnic, ale přinese s sebou pocit luxusu
Kruhová postel se hodí jen do velkých ložnic, ale přinese s sebou pocit luxusu

 

Jestli vás už nebaví konvenční a na trhu běžně dostupné postele a máte přebytečný milion dolarů, můžete si pořídit magnetickou postel levitující v prostoru. Koupit se dá i postel se zabudovaným akváriem, takže po ulehnutí budete moci relaxovat pohledem na rybičky. Bohužel však tyto postele v naší republice asi nenajdete.

Postel si můžete vyrobit i sami, a to třeba z palet, o kterých se v poslední době hodně mluví. Nebo vyrazte do přírody nasbírat větve, ze kterých si vyrobíte rozkošnou a útulnou postel. Díky ní si po každém ulehnutí budete připadat jako v lese.

Pokud máte rádi rustikální styl, postel z větví bude ta pravá
Pokud máte rádi rustikální styl, postel z větví bude ta pravá

 

Co si myslíte o odděleném spaní? Máte ho vyzkoušené? Podělte se s ostatními čtenáři o váš názor i zkušenosti.

 

Použité fotografie

Úvodní - MT-nábytek.cz
1, 2, 3 - MT-nábytek.cz
4 - John Hickey-Fry CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 25x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 573x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek