PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Kuchyňské odpadky patří do koše. Máte v domácnosti ten pravý?

Kuchyňský odpadkový koš obvykle nevybíráte stejně pečlivě jako třeba pracovní linku. Přesto se vyplatí, když nákupu věnujete pozornost. Z nádoby vlastně každodenní potřeby se může stát kousek, který nemusíte tajit před návštěvami.
Vydáno: 24.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4492x

Jeden obyvatel naší republiky vyprodukuje průměrně za rok zhruba 300 kilogramů komunálního odpadu. Je to podle statistik nejméně v zemích EU, ale přesto jde o úctyhodné množství. Ať už k dalšímu zpracování dáváte odpad tříděný nebo smíšený, neobejdete se doma bez „meziskladu“, tedy odpadkového koše. Nemusí to být pouze pečlivě schovaná nádoba, ale i zajímavý designový prvek.

Je libo pořídit si domů odpadkový koš ve stylu Louis Vuitton? Koneckonců, proč ne
Je libo pořídit si domů odpadkový koš ve stylu Louis Vuitton? Koneckonců, proč ne


Odpadkové koše dnes nejsou jen plastové kyblíky, které si mnozí pamatujete z dětských dob. Nechybí v žádné domácnosti a patří především do kuchyně, odkud pochází nejvíce odpadu při vaření a přípravě jídel. Proto je důležité kvalitní těsnící víko, které zabrání průniku nežádoucích odérů z odpadků do celého bytu. Při výběru obecně dbejte na hygienu, užitnost i design.

Při výběru odpadkového koše dbejte na hygienu, užitnost a design

Správné umístění odpadkového koše v kuchyni lze jen těžko doporučit. Nádoba by ale neměla narušovat celkový vzhled místnosti. Nejčastěji tak najde své místo pod dřezem, ale v každém případě poblíž hlavní pracovní plochy. I když výběru koše nepřikládáte tolik pozornosti, vyhněte se umístění „někam“ do linky nebo pod stůl.Hodně žádané jsou koše na tříděný odpad nebo vestavné odpadkové koše. Vybrat si na trhu můžete z řady velikostí, tvarů i provedení. Pokud máte v kuchyňské lince konstrukci k vestavnému odpadkovému koši, můžete si vybírat náhradní nádoby v mnoha tvarech i velikostech. Praktický je i rohový koš, který výrazně ušetří drahocenné místo.

Jedničkou je bezdotykový koš se senzorem

Některé koše musíte otevírat ručně, to je ale na štíru s hygienou. Lepší bude odpadkový koš s nášlapným mechanismem, ale jedničkou je bezdotykový. Má na sobě infračervený senzor, který nádobu otevře, aniž byste se jí museli dotýkat.

Drátěný odpadkový koš bude užitečný v dětském pokoji i v pracovně

Vedle kuchyně uplatníte odpadkový koš i v dětském pokoji a pracovně, kde jej nejčastěji zaplní papírový odpad. Do koupelny se kromě koše na prádlo zase hodí kosmetický odpadkový koš a menší nádobu na odpadky určitě udáte i v obývacím pokoji. I tam se vyskytne odpad, který jistě nechcete nechat jen tak na stole nebo na sedačce.

Moderní odpadkové koše nemusíte schovávat

Moderní odpadkové koše mohou být velice originálním designovým prvkem každého bytu. Proto je není nutné zase až tak tajit a schovávat. Pořiďte si jeden ze vzhledově povedených odpadkových košů a vystavte jej na obdiv.

Inspiraci pro vybavení domácnosti odpadkovými koši můžete najít na síti Pinterest.

Široký výběr je i z hlediska velikostí a forem. Odpadkový koš s kruhovým či oválným profilem se hodí do prostoru jako solitér. Čtvercové a obdélníkové, nebo speciální trojúhelníkové zase najdou nejlepší místo v rozích místností nebo u rohů zdi a nábytku.

Zvyknout si na třídění odpadu je v posledních letech nezbytné, chystá se úplný zákaz skládkování
Zvyknout si na třídění odpadu je v posledních letech nezbytné, chystá se úplný zákaz skládkování


Orientujte se i podle použitého materiálu a jeho zpracování. Základem je plast, nerezový plech nebo drát pro jednoduché koše na papír. Moderní povrchové úpravy proti UV záření nebo speciální laky proti povětrnostním vlivům vám umožní používat koše třeba i na venkovních terasách.

Podle čeho vybírat odpadkový koš?

•    Vhodná velikost podle množství vyprodukovaného odpadu
•    Kvalitní, lehce omyvatelný materiál
•    Nášlapný nebo bezdotykový systém s ohledem na hygienu
•    Nerezová ocel nebo bílý plast se hodí ke všemu
•    Snadná manipulace, odpad nemůže v kuchyni stát příliš dlouho

Na uklízení drobného odpadu při kuchyňských pracích je šikovným pomocníkem na lince malý příruční koš se samozavíracím víkem. Odpad po naplnění buď vytřídíte, nebo vyhodíte do běžného odpadu. Výrobek je z kvalitního plastu a můžete jej mýt v kuchyňské myčce.

Tiché zavírání víka zajistí zabudovaný tlumič

Nepříliš levnou, ale zato trvanlivou variantou, je například odpadkový koš v americkém designu. Je z nerezové oceli s kvalitní povrchovou úpravou, včetně vnitřní nádoby. Kvůli ochraně podlahy nechybí plastový spodní okraj a dobře těsnící vstupní ocelová klapka brání šíření zápachu.

Nerezový odpadkový koš nebo bílý plastový se hodí k jakémukoli kuchyňskému interiéru
Nerezový odpadkový koš nebo bílý plastový se hodí k jakémukoli kuchyňskému interiéru

       
Dobře vám poslouží i klasický nášlapný odpadkový koš, který má uvnitř dvě oddělené plastové nádoby na třídění. Zabudovaný tlumič zajišťuje tiché zavírání víka, které můžete navíc zajistit v otevřené poloze. Výhodou je i možnost upevnění odpadových sáčků.

Dělené koše s barevnými víky usnadní třídění odpadu

Samostatnou kapitolou je třídění domácího odpadu, které je v řadě domácností samozřejmostí. Pro tento účel si pořídíte speciální dělené odpadkové koše. Mají barevně rozlišená víka, což vám umožní snadné třídění obalů i různých zbytků. Obsah vyhodíte do kontejnerů na separovaný odpad, které už v řadě měst a obcí stojí, někde však na ně stále čekají.

Vytříděný odpad v ideálním případě předáte venku k dalšímu zpracování do speciálních kontejnerů
Vytříděný odpad v ideálním případě předáte venku k dalšímu zpracování do speciálních kontejnerů


Výsuvné odpadkové koše na tříděný odpad samozřejmě nejvíce upotřebíte v kuchyni. Můžete je použít v každé skříni, a snadno je nainstalovat do jakékoli místnosti v domě či v bytě. Pořiďte si  tedy odpadkové koše na tříděný odpad do kuchyně i dalších místnosti v domácnosti. Ušetří vám to častou práci při známém „vynášení smetí“.

Odpad sám o sobě není obvykle nic vábného a koš využíváte k odkládání nepotřebných nebo vypotřebovaných a zničených věcí či zbytků potravin. Jsou to tedy věci, nad nimiž po odložení už spíše krčíte nos. Přesto uvidíte, že i svůj odpadkový koš si můžete zamilovat.

Jak jste na tom vy? Třídíte odpad z domácnosti nebo nemáte ve vaší obci či městě k dispozici separovaný sběr? Podělte se o své zkušenosti v komentáři pod článkem.

Použité fotografie:
1 – Ian Collins                      CC BY 2.0
2 – Rubbermaid Products      CC BY 2.0
3 – Jason Tester Guerilla       CC BY-ND 2.0
4 – Ralph Hockens               CC BY 2.0
5 – SuSanA Secretariat         CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek