0komentářů

Vyzbrojte se proti bolestem zad kvalitní kancelářskou židlí

Pracujete z domu, přičemž celý den prosedíte u počítače? Jste večer celí rozlámaní? Pak je načase podívat se, na čem vlastně sedíte. Jen kvalitní židle vám totiž poskytne dostatečné pohodlí a co především, zdravé sezení.
Vydáno: 23.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4132x

Sezení bylo po dlouhou dobu výsadou mocných panovníků, protože se židle začaly mezi měšťanstvem rozšiřovat až kolem 16. století. První sedavá zaměstnání pak začala vznikat s rozvojem obchodu. Židle na kolečkách prý původně vznikla pro účetní, aby mohli pohodlně číst z účetních knih, které byly kvůli podlouhlému tvaru rozloženy na více stolech.

Ani královský trůn neposkytne tolik pohodlí jako dnešní kancelářské židle
Ani královský trůn neposkytne tolik pohodlí jako dnešní kancelářské židle

 

Teprve v 50. letech 20. století začali inženýři a designéři navrhovat ergonomické kancelářské židle. Ty však byly natolik složité na nastavení, že je spousta lidí nechtěla používat. To se změnilo až v 80. letech, kdy se začaly vyrábět židle ergonomické, a zároveň jednoduché na obsluhu.

Co musí kvalitní pracovní židle mít?

 • Pohodlný sedák
 • Vhodná kolečka a kvalitní pětiramenný kříž podnože
 • Nastavitelné opěrky rukou
 • Anatomické opěradlo
 • Synchronní či houpací mechanismus
 • Bederní podpěru

Dynamické sezení se vyznačuje tím, že na židli často měníte polohu těla a nenamáháte tak jen jednu skupinu svalů. Ergonomická židle má toto sezení podporovat tím, že se vašim pohybům přizpůsobí a bude vždy podepírat důležité partie.

Při správném sezení musí být záda ve stálém kontaktu s opěradlem, které na ně vyvíjí nepřetržitý tlak, chodidla se musí celou plochou dotýkat země a sedák nesmí tlačit do podkolenních jamek.

Područky a opěrka hlavy vám zpříjemní celodenní sezení
Područky a opěrka hlavy vám zpříjemní celodenní sezení

 

Sedák má být spíše tvrdší, anatomicky tvarovaný a zaoblený. Židle se musí plynule a snadno otáčet a kolečka nesmí drhnout a musí ji udržet na požadovaném místě. To nejlépe splní kolečka samobrzdící. Opěradlo by mělo být anatomicky tvarované a vybavené bederní opěrkou. Větší pohodlí pak zajistí hlavová opěrka.

Špatným sezením si zaděláte na bolesti hlavy, zátylku, zad, páteře, kolen, hýždí a stehen a na problémy s koncentrací.

Potah musí být oděru odolný a snadno čistitelný. Vybrat si můžete z textilie, kůže, ekokůže či síťoviny. Každému bude vyhovovat něco jiného, já bych si ale vybral síťovinu, a to kvůli dobrému odvětrávání.

Jakými mechanismy může být vyzbrojena ergonomická židle?

 • CP mechanismus - nastavuje se jím výška a úhel opěradla a hloubka sedáku. Jiný mechanismus nastavení výšky opěradla poskytne automatické zaaretování v požadované pozici.
 • Houpací mechanismus - umožňuje plynulou změnu úhlu sezení s nastavením odporu houpání. Některé mechanismy umožňují také fixaci v daném úhlu.
 • Synchronní mechanismus - jsou jím vybaveny nejlepší pracovní židle. Dovoluje současný pohyb opěradla a sedáku a tvar židle se tak přizpůsobuje vašim pohybům na židli. Záda jsou tlačena k opěradlu a jejich spodní část zůstává neustále v jedné poloze.
 • Plynový píst - mají ho i levnější pracovní židle. Umožňuje plynulé nastavení výšky sedu.
 • Područky židle - mají být výškově nastavitelné. U dražších židlí můžete nastavit také vzdálenost područek od těla či jejich úhel.

Zdravotní kancelářské židle

Zdravotní židle Therapia mají sedák a opěrák tvarovaný tak, že vyloučí nesprávnou polohu sedu a podpoří dynamické sezení. Stejně jako oblečení se vyrábí v několika velikostech na určitou výšku a váhu člověka. Další přizpůsobení konkrétní postavě umožní několik mechanismů nastavení.

Bolesti zad způsobené špatným sezením můžete ovlivnit střídavým sezením na židli a na balóně. Pokud se vám na něm nesedí nejlépe, protože vám pořád někam utíká, pořiďte si balónovou židli. Je to vlastně balón usazený do konstrukce s kolečky a zádovou opěrkou.

I takhle může vypadat sezení na balóně
I takhle může vypadat sezení na balóně

 

Usadit se můžete také do židle SpinaliS se sedákem upnutým na pružině, která zajistí jeho zdravé naklápění. To vás při sezení donutí narovnat záda, zasunout hlavu a stáhnout ramena dozadu a dolů, což odlehčí zádovým svalům i páteři.

Zdravotní kancelářská židle není levná, ale pokud na ní prosedíte celý den, investice se vám vrátí v podobě menších potíží se zády.

Co zkusit sezení na židli Ásana, která napodobuje základní jogínský sed na vlastních nohou zvaný Virasana? Nabídne vám relaxační polohu, která odstraňuje únavu a bolesti v kříži. Židle vás přiměje sedět správně, aniž byste to při práci vnímali.

Posaďte se jako jogín a relaxujte i během práce
Posaďte se jako jogín a relaxujte i během práce

 

Používáte při práci na počítači zdravotní kancelářskou židli? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Použité fotografie

Úvodní - MT-nábytek.cz
1 - daryl_mitchell CC BY-SA 2.0
2, 3, 4 - MT-nábytek.cz 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 42x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 587x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek