PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Toužíte po parádním nábytku za málo peněz? Vyrobte si ho z palety

Chcete být originální a mít doma to, co nemá nikdo jiný? Pořiďte si nábytek z palet. Poradíme vám, kde ho sehnat i jak si vyrobit svůj vlastní. Získáte tak jedinečné bydlení a navíc hřejivý pocit, že jste zachránili kus přírody.
Vydáno: 21.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 73391x

Postele, křesílka, zahradní sedačky, konferenční stolky a další nábytek vyrobený z použitých přepravních palet jsou mezi lidmi čím dál oblíbenější. Každý kus je naprostý originál, dá se při troše šikovnosti udělat doma “na koleni” a materiál je cenově dostupný pro všechny zájemce. I paletový nábytek ovšem má svá “ale”.

Nábytek z palet je ideální pro venkovní posezení.
Nábytek z palet je ideální pro venkovní posezení.

 

Abyste včas odhalili všechna úskalí při nákupu nebo vlastní výrobě nábytku z palet, pozvali jsme na pomoc šikovné řemeslníky z pražského Studia Paletky. V něm ze zdánlivě bezcenných přepravních podkladů vznikají opravdu úžasné kousky. 

Není paleta, jako paleta

Pokud se cítíte dost šikovní na to, že zvládnete vytvořit lavičku, stolek nebo cokoliv jiného z použité palety sami doma, směle do toho. Jenom pozor na některá pravidla, která je potřeba dodržovat. Prvním a nejdůležitějším je výběr palety.

“Rozhodně se vyhněte se těm, které byly ošetřené metylbromidem,” radí Hana Krupová ze Studia Paletky. Jak ale takovou paletu poznat? “Hodně o paletě prozradí její vzhled a značení. A vždy si předem také zjistěte, co na ní převáželi. Není vhodné používat podklady z přepravy chemikálií, potravin, léků, stavebnin nebo nábytku.” Zkontrolujte také vnitřní špalky, pokud jsou dřevotřískové, obsahují palety nebezpečný formaldehyd.

Značení na paletěDůležitá informace pro domácí kutily: Berte jen palety, které mají ve spodní části štítku na prostředním sloupku kód HT (Heat Treatmen). Jejich dřevo bylo zbavené parazitů nejméně půlhodinovým zahřátím na teplotu 56° C. Pokud na sloupku najdete písmena MB, raději paletu zahoďte. Je ošetřená metylbromidem, prudce jedovatým a škodlivým plynem. Písmena DB značí způsob odkornění kmene.

Vede japonský cedr

Ve Studiu Paletky používají k přeměně na nábytek nejraději japonský cedr. Překvapuje vás, že z ceněného a pro našince exotického dřeva se dělají palety? Důvod je prostý. V každé zemi je vyrábí ze stromů, které tam rostou nejvíc a nejrychleji. Takže v Čechách ze smrku, v Japonsku z cedru.

Venkovní nábytek ze Studia Paletky byl původně také paletou. Tentokrát mahagonovou.
Venkovní nábytek ze Studia Paletky byl původně také paletou. Tentokrát mahagonovou.

 

“Do vlastností japonského cedru jsme se zamilovali, člověk s ním musí pracovat velmi něžně, ale to, co z něho vykouzlí, je prostě nádherné. Dřevo krásně voní, používá se v aromaterapii, nevlní se, protože dobře odolává vodě, a nepoškodí jej ani UV záření, hniloby a paraziti,” představuje Hana Krupová nejoblíbenější materiál žižkovských paletkářů.

Kde použitou japonskou paletu sehnat, už ale prozradit nechtěla. Což je pochopitelné z hlediska zachování know-how studia. Vám však pro vlastní domácí výrobu nábytku zcela postačí paleta česká, obyčejná, smrková.

Od výrobce dražší, od známého horší

Možností, jak získat paletu máte celou řadu. Nejjednodušší je vyhledat si nejbližšího výrobce a zajet přímo k němu. Většinou vám nabídne výběr z několika kategorií podle stáří a stavu dřeva. Ceny se pohybují od 150 do 300 korun, záleží na typu a velikosti.

Troufáte si na palety? Inspirujte se třeba ve fotogalerii všemožného nábytku z palet na Pinterestu. 

Můžete se také porozhlédnout na internetových bazarech stavebnin, při troše štěstí narazíte na někoho, kdo se chce zbavit několika kusů třeba jen za odvoz. Zapřemýšlejte, jestli nemáte nějakého kamaráda nebo známého v autodopravě. Určitě vám nechá pár palet za láhev něčeho dobrého. Počítejte s tím, že s nimi bude o něco víc práce, než s těmi fungl novými.

Na paletách se dá i odpočívat před televizí.
Na paletách se dá i odpočívat před televizí.

 

Nedoporučujeme vám obcházet rampy hyper a supermarketů, i když se tam také dá nějaká ta odložená paleta najít. Může mít na sobě zbytky potravin, což znamená riziko nákazy salmonelou, listérií a dalšími bakteriemi. Navíc by na vás horlivý člen ochranky obchodu mohl také zavolat policii, a jak jistě uznáte, jedna paleta a ještě k tomu nebezpečná za problémy a ostudu nestojí.

Podrobný návod, jak vyrobit stolek z palet, najdete i na YouTube.

Nový život místo spálení na hranici

Lepší je zajít do Studia Paletky, kde máte jistotu kvalitního materiálu z recyklovaných palet. Většinou z velmi odolných exotických dřevin. “Ročně se na světě vyrobí asi 700 milionů palet, tak proč jich pár nezkusit zachránit. Vdechujeme nový život dřevu, které by jinak skončilo v plamenech. Jedná se přitom o kvalitní dřevo, které musí splňovat přísné normy,” říká Hana Krupová. Studio Paletky sídlí v ulici Na Balkáně v Praze - Žižkově a kromě toho, že vám tady z palet udělají nábytek přímo na míru, můžete si ho pod odborným dohledem vyrobit i sami.

Šťastní absolventi workshopu s vlastnoručně vyrobeným stolem.
Šťastní absolventi workshopu s vlastnoručně vyrobeným stolem.

 

Tvůrčí dílny, neboli moderně workshopy, pořádá Studio paletky několikrát do roka. Stačí sebrat odvahu a přihlásit se. “Lidé k nám obvykle přichází s malou dušičkou a nejsou si jistí, jestli vůbec udrží vrtačku v ruce. Po odpracovaném víkendu, kdy mnozí ani neobědvají, odchází nadšení, plní sebevědomí a odnáší si vlastní kus nábytku,” přibližuje Hana Krupová tajemství paletových workshopů.  Přihlásit se mohou jak jednotlivci, tak kolektivy. Výbornou terapií je práce v nábytkářské dílně pro firemní teambuilding.

Kontakt:
Studio Paletky
Na Balkáně 17a
130 00, Praha 3
+420 728 176 928
info@paletky.cz
http://www.paletky.cz/

Používání recyklovaných palet k výrobě nábytku ve velkém je jednou z cest, jak zpomalit drancování lesů na naší planetě. Z rozebraných palet se dá udělat prakticky cokoliv a jak už bylo řečeno, jde o velmi kvalitní a odolný materiál. Myslete tedy při zařizování bytu také na to, že přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné a měli bychom se k nim chovat šetrně.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nábytkem z palet? Pořídili byste si takový? Napište nám!

Použité fotografie:
Úvodní - www.paletky.cz
1 - epanto CC BY-SA 2.0
2 - pierre vedel CC BY-SA 2.0
3 - sergio venuto CC BY 2.0
4 - www.paletky.cz 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
2x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 229x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 241x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek