PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Obývací pokoj? Zařiďte si jej především pohodlně a útulně

Zamýšlíte se nad uspořádáním nábytku v obývacím pokoji? Myslete na vzdušnost a lehkost interiéru. Pohodlná sedačka nebo křesílka poslouží nejen ke sledování televize. Ideální je možnost kombinací sedacího nábytku podle potřeby.
Vydáno: 18.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4538x

Obývací pokoj slouží v největší míře jako společenská místnost. Setkáváte se zde se svou rodinu a přijímáte návštěvy přátel. Měl by sloužit i jako místo k relaxaci či zábavě. Zařiďte si pokoj především pohodlně a pamatujte na to, že hlavním rysem by měla být zejména útulnost.

Měkké polštáře svádí k tomu, abyste se pohodlně zabořili do pohovky a hned tak z ní nevstali
Měkké polštáře svádí k tomu, abyste se pohodlně zabořili do pohovky a hned tak z ní nevstali


Vyhněte se pokud možno tomu, abyste svůj obývák přeplnili vázami, dekoracemi, odkládacími plochami a stolky. Podle architektů je to klasickou chybou, navíc se přidává i nedostatek volné plochy mezi jednotlivými kusy nábytku. Abyste nemuseli v pokoji provozovat slalom, nechejte mezi nábytkem, sedačkou nebo křesly uličku alespoň 80 centimetrů.

Seďte naproti sobě a nejen směrem k obrazovce

Máte při sezení na pohovce možnost volného výhledu z okna? Obývací pokoj se tím opticky zvětší, stejně jako při posezení v rohu. Nedělejte si také doma z obýváku výhradně domácí kino. Myslete i na vzájemné povídání tváří v tvář. Stačí i dvě jednoduchá křesílka. Vůbec ideální je, když můžete rozestavení sedacího nábytku jednoduše kombinovat podle potřeby.

V obýváku myslete na povídání tváří v tvář, stačí jednoduchá křesílka

Flexibilní nábytek vám pomůže i v případě, že chcete v pokoji ubytovat hosty nebo v něm i spíte. Výborně poslouží třeba zvýšené dvoulůžko s úložným prostorem, přes den upravené jako pohovka s velkými opěrnými polštáři. Pořídit si můžete i rozkládací pohovku nebo křeslo.

Vyzkoušejte flexibilní nábytek
:

  • zasunovatelné stolky
  • police a stolky na kolečkách
  • zvýšené dvoulůžko s úložným prostorem
  • rozkládací pohovka nebo křeslo

Další možností, jak ušetřit vzácné místo, jsou třeba do sebe zasunovatelné stolky nebo police a stolky na kolečkách. Přesouvání jednotlivých kousků nábytku vám pomůže vytvořit přesně takový interiér, jaký potřebujete, a změny přinesou do bytu i občas potřebný vzruch.

          Inspiraci k vybavení obývacích pokojů můžete najít na síti Pinterest.

Chcete-li rozdělit odpočinkové posezení a jídelnu, využijte například dlouhou pohovku s rovnou zadní stranou. Různé zóny činnosti v bytě a vyvážený prostor získáte i použitím posuvných zástěn. Poslouží vám i k zakrytí pohledů, které nechcete vystavovat zvědavým očím. Jednotlivé zóny v pokoji vám podobně vyznačí koberce.

Základem pohody v obývacím pokoji je lehkost a vzdušnost interiéru s dostatkem světla
Základem pohody v obývacím pokoji je lehkost a vzdušnost interiéru s dostatkem světla


Nábytek do velkého pokoje pořizujte s ohledem na jeho rozměr. Pro velký pokoj vyberte pohovku větších rozměrů s usazením těsně nad podlahou. V malé místnosti pak zkombinujte velký nábytek s menšími kusy, pokoj bude vypadat prostorněji.

Netradiční posezení vytvoříte uspořádáním míst kolem středu pokoje

Netradiční, ale příjemné posezení vytvoříte uspořádáním míst kolem středu. Pokud se do pokoje otevírá více dveří, odsuňte nábytek od stěn do střední zóny a zabezpečíte si tím volné průchody.  Nechcete, aby se vše točilo kolem televizoru? Uspořádejte nábytek tak, aby obrazovka nebyla ohniskem pozornosti.

Nezapomeňte na některá pravidla:
•    Obývací pokoj není skladiště
•    Věci, které nepoužíváte více než čtvrt roku, ukliďte
•    Pocitově zvětšíte pokoj kobercem 
•    Na ukládání oblečení zvolte nízké komody
 
Potýkáte se s nedostatkem místa a máte malý obývák? I tak můžete získat dost volného prostoru. Místnost není skladiště. Věci, které nepoužíváte déle než zhruba čtvrt roku, ukliďte do komory nebo sklepa. Pocitově zvětšíte plochu pokoje také tím, že nebudete mít koberec po celé podlahové ploše.

Netradiční posezení v obývacím pokoji můžete vytvořit s pomocí houpacích židlí nebo křesel
Netradiční posezení v obývacím pokoji můžete vytvořit s pomocí houpacích židlí nebo křesel


Pokoj opticky zvětšíte také tím, že necháte volné rohy bez nábytku a jiných předmětů. Totéž docílíte pořízením vestavěných skříní. Výrazně barevné bytové textilie použijte jenom pro speciální křesla, pohovky nebo polštáře. Potřebujete v pokoji nutně ukládat oblečení? Zvolte nízké komody.

Světlost místnosti zvýšíte pořízením prosklených dveří

Problémy s místem můžete řešit také spojením obývacího pokoje s kuchyní. Světlost místnosti a dojem velikosti zvýšíte třeba pořízením prosklených dveří. Zkuste vyměnit závěsný lustr za stropní světlo, které opticky nezabírá místo. Rozšíříte si tím volný prostor v úrovni očí.

Snažte se, aby váš obývák měl dostatek světla. Květiny na parapetu jsou sice vděčnou ozdobou, často ale stíní. Pořiďte si také alespoň dva typy osvětlení a k lustru zkuste stojací lampu. Vytvoříte tím v místnosti různé světelné zóny s pomocí tlumeného nebo naopak jasného světla.

Pořiďte si alespoň dva typy osvětlení, k lustru stojací lampu

Obývací pokoj odlehčíte i pořízením nábytku na nožičkách. Volně stojící či položené věci spíše ukliďte do skříní a úložných prostor. V místnosti pro relaxaci byste si určitě neměli připadat jako v těsné cele.

Vyzkoušejte uspořádání nábytku s centrem do středu obývacího pokoje, bude se vám lépe diskutovat
Vyzkoušejte uspořádání nábytku s centrem do středu obývacího pokoje, bude se vám lépe diskutovat


Pořídili jste různě veliké kusy nábytku? Zkuste je vizuálně vyrovnat například zavěšením obrazů do stejné výše, kde dominují šatní skříně anebo jiné vysoké skříňky. Tam, kde je nábytek naopak nízký, pověste obrazy do výše očí.

V obýváku nezapomeňte na květiny v rozích, které celý prostor příjemně „zakulatí“. Nedávejte také veškeré nábytkové vybavení do jedné linie. Zajímavé je například diagonálně postavené sezení a jednotlivá křesla postavená uprostřed místnosti.

Jakým nábytkem jste si vybavili váš obývací pokoj? Podělte se s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem, které uspořádání vám nejvíce vyhovuje.

Použité fotografie:
1 – Mike Fischer                      CC BY 2.0
2 – jinkazamach                      CC BY 2.0
3 -  InAweofGod'sCreation        CC BY 2.0
4 – Bill McChesney                   CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 164x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek