0komentářů

Chcete ušetřit za elektřinu? LED osvětlení vám uspoří až 80 %

Dáváte přednost modernímu designu a zároveň chcete ušetřit za elektřinu? Investujte do nákupu osvětlení LED s nízkou spotřebou, dlouhou životností a českým původem. Čím častěji a déle budete s LED svítit, tím dříve se vám vyplatí.
Vydáno: 17.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2409x

Zařízení domácností, kanceláří i veřejných prostor v naší zeměpisné šířce je nemyslitelné bez dobrého osvětlení. Jiné samozřejmě pořídíte do pracovny, jiné do ložnice nebo koupelny. Přemýšlíte nad koupí svítidel do bytu? Z obrovské nabídky na trhu si vyberte světla s LED, která mají nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost. Výhodou je i okamžitý náběh a plná svítivost hned po zapnutí.

Čím častěji svítíte, tím více ušetříte

Ve srovnání s klasickou žárovkou vydávají LED mnohem méně tepla a nevadí jim ani časté zapínání a vypínání. Možná vás zarazí vyšší pořizovací ceny, ale můžete počítat s poměrně rychlou návratností své investice právě díky nízké spotřebě a dlouhé životnosti. Výrobci ji udávají až 30krát vyšší než u klasické žárovky.

LED světlo - šetrné k přírodě i peněžence.
LED světlo - šetrné k přírodě i peněžence.

 

LED (z anglického light-emitting diode - dioda vyzařující světlo) osvětlení se vám nevyplatí třeba do komor nebo sklepů, kde rozsvěcujete jenom občas. Hodí se naopak do obývacích pokojů nebo kuchyní, případně do často používaných chodeb a pracovních místností. Pokud vytipovaná světla v domácnosti kompletně „překlopíte“ na LED žárovky, počítejte s jednorázovou investicí zhruba 4 až 5 tisíc korun.

České lampy z Jičína ušetří až 80 % elektrické energie

Specialistou na LED osvětlení na tuzemském trhu je jičínská společnost Cora. Její odborníci zajistí kompletní realizaci osvětlení interiérů i venkovních prostor moderní technologií. Od návrhu, přes výrobu až po montáž svítidel.

V nabídce firmy najdete na 30 tisíc výrobků a jejich variant. Bodová, stolní, nástěnná, venkovní a jakákoli jiná LED svítidla. A také funkční a pohledné stolní lampy. Dokonale si s nimi posvítíte na každém pracovním stole a ty nejmodernější mají pro větší pohodu očí zabudovaný i stmívač. Sílu osvětlení si tak nastavíte přesně podle své potřeby. Tyto lampy nové generace umí ušetřit až 80 % běžně spotřebovávané elektrické energie.

Cora Jičín nabízí tisíce kusů moderních svítidel.
Cora Jičín nabízí tisíce kusů moderních svítidel.

 

„Počáteční investice do pořízení úsporných světlených zdrojů LED se vám vrátí přibližně do jednoho roku. Při dlouhodobém snižování nákladů je dalším důležitým měřítkem i životnost LED osvětlení,“ upozorňuje Eva Rychnová z Cory. Díky dlouhodobé výdrži nedochází k tak časté obměně, jako u běžných žárovek a zářivek. „Příroda je méně zatěžována odpadem a vaše peněženka nečekanými výdaji,“ doplňuje manažerka firemního e-shopu neméně důležité informace.

Počáteční investice do pořízení úsporných světlených zdrojů LED se vám vrátí přibližně do jednoho roku

Jičínský výrobce dává svým produktům povětšinou minimalistický design, odpovídající soudobým trendům. Pohledná světla vynikají v soukromém i veřejném prostoru a slušivě doplní i kancelářské či úřední místnosti. Jednoduché geometrické tvary dodávají osobitý styl každému prostředí a jsou jedním z prvních a nejsilnějších vjemů, které po prvním příchodu zachytíte.

Za život jedné LED žárovky koupíte klasickou nejméně 30krát

Pořizovací náklady na LED svícení vás mohou zabolet, ale stejně jako u všeho, nešetřete na špatném místě. Nejlevnější totiž nemusí znamenat nejkvalitnější. Určitě se vyhněte neznačkovým výrobkům s udávanou životností přes 100 000 hodin. LED s nízkým příkonem pod dva watty vám doma také moc neposvítí, je dobrá jenom k dekoračním účelům.

Při nákupu LED žárovek vás musí zajímat barva nebo někdy také teplota světla, jakou vydávají. Její hodnotu uvádí výrobci v Kelvinech (K) a platí, že čím vyšší teplota, tím studenější světlo vnímáte. Pro práci se hodí spíše studenější barva, pro relaxaci naopak teplejší. V jedné místnosti nemíchejte raději LED s více teplotními škálami, výsledek by mohl působit dost rušivě.

Ložnice osvětlená LED zdroji
Ložnice osvětlená LED zdroji

 

Teplá bílá 2700 až 3000 K odpovídá zhruba klasické žárovce a uplatníte ji nejlépe v ložnicích a obývacích pokojích. Vytvoříte tu pocit pohodlí a tepla. Předsíně, haly, koupelny a kuchyně osviťte studenou bílou 5000 až 6500 K, stejně tak jako pracovny. V moderních bytech můžete použít bílou studenou ve všech místnostech, protože působí luxusně a čistě.

Dalším vodítkem pro výběr LED žárovky je světelný výkon, udávaný v lumenech (lm). Čím je toto číslo vyšší, tím také stoupá intenzita osvětlení a světlo je modřejší. I když existuje doporučující norma, záleží na vás a vašich pocitech. Zatímco životnost běžné žárovky se udává kolem 1 000 hodin svícení, u LED je to až 30 000 hodin a nejnovější vydrží i 50 000 hodin svícení.

Barevný odstín LED světla:

  • 2700-2800 K - klasická žárovka, teplé, žluté světlo
  • 3000-3500 K časté neutrální osvětlení
  • 5000-6000 K odpovídá dennímu, jasně bílému světlu
  • 7000-8000 K studené, do modra zabarvené světlo

Kritérií, podle kterých zvolit správné LED, je mnoho. Při nákupu však buďte obezřetní. Prodejci vám totiž budou chybně radit, ať si vyberete jen podle přepočtu příkonu zdroje ve wattech. To je však velice zavádějící. Už brzy proto přineseme druhý díl článku o LED, ve kterém vám představíme, jak při výběru přesně postupovat.

Přisviťte si při vaření ohebnou LED páskou

Velice populární jsou ohebné plastové LED pásky, které odolají vlhkosti a můžete je bez problémů použít i venku. Výborně se hodí k přisvícení pracovní plochy na kuchyňské lince, nalepené na spodní straně skříněk. Prodávají se v setech včetně trafa i přívodního kabelu a přilepit je zvládne každý.

Působivé světlo s minimální spotřebou proudu
Působivé světlo s minimální spotřebou proudu

 

LED pásky můžete mít nejen s bílým, ale i červeným, modrým nebo žlutým světlem. Nezapomeňte, že diody svítí jedním směrem pod úhlem asi 120° a montujte je tak, aby nesvítily do očí.

LED pásky v kuchyni nainstalujte tak, aby vám při práci nesvítily do očí

I když je jednou z předností LED dlouhá životnost, jednoho dne samozřejmě skončí. Nefunkční žárovky pak v žádném případě nevyhazujte do běžné popelnice na komunální odpad. Můžete je vracet v elektroprodejnách, obecních sběrných dvorech nebo házet přímo do nádob určených na separovaný elektro odpad.

Přezbrojili jste svou domácnost na LED osvětlení? Napište nám, jak jste s ním spokojení a kolik jste ušetřili za elektřinu.

Použité fotografie:
Úvodní - PSNH CC BY-ND 2.0
1 – Anton Fomkin CC BY 2.0
2 – Cora Jičín
3 – Ken Doerr CC BY 2.0
4 - Michael Gil CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se opravit oblíbenou starou židli či křesílko přečalouněním? Mrkněte, jak nejlíp postupovat, který potah a výplň si vybrat a co za nářadí budete potřebovat. Složitější kousky nábytku ale raději přenechte odborníkům.

Celý článek
Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 131x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 172x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek