PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

11 tipů na renovaci a využití starých kusů nábytku

Patříte mezi šikovné domácí kutily a milujete práci s dřevem? Inspirujte se na síti Pinterest a zkuste si ze starších nábytkových kusů udělat netradiční bytové doplňky nebo originální solitéry. Nic nevyhazujte a renovací získáte.
Vydáno: 28.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 13264x

Zbavit se starých věcí je teď v době ekodvorů a jiných míst na likvidaci odpadu poměrně snadné. Uvažujete nad tím, že konečně rozbijete na prvočinitele a odvezete starou komodu, která vám už dlouho překáží ve sklepě? Počkejte a rozmyslete si, jestli by vám takový kus nábytku po malé renovaci mohl doma posloužit k oživení či doplnění interiéru. Řadu originálních tipů najdete mimo jiné v hlubinách sítě Pinterest.

Pinterest je webová stránka, která vám umožní zdarma vytvářet tematické kolekce obrázků nebo fotografií. Současně jde i o sociální síť, kde můžete spolu s ostatními uživateli komunikovat a tvořit společně její obsah. Registrujete se s pomocí sociálních sítí Facebook nebo Twitter, ale můžete i klasicky přes vaši e-mailovou adresu.


Rozmyslete si likvidaci starého kusu nábytku, po renovaci může ještě sloužit

Renovační práce zvládne při troše šikovnosti a chuti do práce každý. Skvělé je, když máte na vše dost prostoru a nemusíte improvizovat třeba doma v předsíni. Vybavená samostatná dílna vás pak promění ve fanouška renovovaného nábytku. V horším případě požádejte šťastnějšího kamaráda, jestli vás do svého kutilského království pustí.

Rekonstruované staré kousky nábytku nikoho v interiéru nepopouzí, spíš naopak
Rekonstruované staré kousky nábytku nikoho v interiéru nepopouzí, spíš naopak

Ze staré židle může být bezvadná houpačka

Krásným tipem na restaurování nábytku je houpačka ze staré židle. Určitě doma nějakou mít budete. Šetrně jí odřízněte nohy (pokud je ještě má), celou židli obruste a natřete barvou nejlépe s veselým tónem. Bude to ještě chtít připevnit na spodní stranu sedačky dvě podložní prkénka s přesahem na každou stranu. Do těch vyvrtáte díry na protažení závěsného lana a můžete se jít třeba na zahradu krásně pohoupat.

Velmi netradiční ozdobu své zahrady, terasy nebo balkónu uděláte ze starší zásuvky, kterou už k původnímu účelu určitě nevyužijete. Pěkně vypadají i původní starší rukojeti nebo kování. Po nezbytném obroušení natřete šuplík barvou podle vlastní chuti, vystelte jej nepropustnou fólií a naplňte hlínou. Vysaďte barevné květiny a unikátní květináč je hotov.

Z dvířek do kuchyně uděláte originální věšáčky jako nic

Ani stará či zbylá dvířka do kuchyňských skříněk nemusí nutně skončit na ekologické skládce nebo v ohni. Můžete je přebrousit smirkovým papírem a natřít matnou nebo lesklou barvou. Na dřevo pak přišroubujete věšákové háčky, které si vyberete z řady druhů v obchodě. Když ponecháte dřevo s původní starou patinou, dostanete do předsíně skvělý věšák.

Opravit a zrenovovat jde téměř vše, v tomto případě získáte shora další drobné úložné prostory
Opravit a zrenovovat jde téměř vše, v tomto případě získáte shora další drobné úložné prostory


Máte doma psího domácího mazlíčka? Udělejte pelíšek, který mu budou ostatní čtyřnozí kolegové jenom závidět. Využijte k tomu třeba vyřazený konferenční stolek s kulatou deskou, který uvnitř obepnete a vystelete textilií a v chovatelských potřebách přikoupíte polštář, přímo určený do psího příbytku ke spaní.

V bývalém konferenčním stolečku může nově bydlet i pes

Stará členitá okna s mnoha tabulkami můžete snadno přetvořit v neobvyklý rámeček na fotografie. Také v tomto případě bude důležitá povrchová úprava. Rozmyslete si, jestli necháte sdruženému rámečku starý omšelý vzhled, nebo jej renovujete a bude vypadat jako zbrusu nový. Vodítkem k vašemu rozhodnutí může být i stáří fotografií a druh použitého fotopapíru.

Stará registratura bude po opravě plná žádaných zásuvek na drobnosti a nejrůznější potřeby
Stará registratura bude po opravě plná žádaných zásuvek na drobnosti a nejrůznější potřeby


Výborný úložný prostor dostanete jen nepatrnou předělávkou starší bedničky na zeleninu nebo na brambory. Záleží zcela na vás, jestli necháte původní vyšisované dřevo nebo jej obrousíte a potom natřete lakem či tónovanou barvou. V každém případě přišroubujte dolů na bedničku nábytková kolečka a mobilní úložný prostor je váš.

Toaletku se zrcadlem vykouzlíte ze starého šicího stroje

Zdědili jste starý šicí stroj a nejste zrovna vyznavači domácího šití? Zkuste jej přetvořit v originální toaletku se zrcadlem. Zásuvky na obou stranách třeba staré Singrovky poslouží skvěle jako úložný prostor pro všechny dámské kosmetické nezbytnosti. Prostor po vlastním šicím stroji zakryjete shora víkem se zrcadlem na spodní straně. Kupte si ale vhodné panty a vymyslete vhodný způsob zavírání tak, abyste nemuseli zrcadlo často měnit.

Originální nábytkové kusy získáte ze štaflí, staré vany, ale i ze šicího stroje


Starší rozkládací žebřík neboli štafle, vám po drobné úpravě poslouží jako velice nápaditý policový stojan. I v tomto případě záleží zcela na vás, jestli se rozhodnete pro povrchovou úpravu dřeva, nebo jej ponecháte natur. Podle výšky štaflí uřízněte tři až pět polic, které prostrčíte z jedné strany žebřiny na druhou. K příčkám raději police připevněte, abyste nemuseli příliš myslet na rovnováhu při ukládání jednotlivých věcí.

Vzdušná skříň do komory má místo pevných dveří králičí pletivo

Dostala se vám do rukou starší skříň, která už nemá použitelné nebo opravitelné přední dveře? Do komory nebo spižírny se vám bude hodit jako větratelný úložný prostor. Dveřních výplní se opatrně zbavte a místo nich natáhněte takzvané králičí pletivo s přiměřeně velkými oky.  V takové super skříni vám nezatuchnou žádné věci, ke kterým musí čerstvý vzduch.

Ozdobného kování se nezbavujte, málokde získáte takovou originální starou dekoraci
Ozdobného kování se nezbavujte, málokde získáte takovou originální starou dekoraci


Po opravách koupelny nastává klasická nerudovská otázka v případě výměny vany. Nemusíte pracně hledat patřičný ekodvůr, ale zkuste si vyrobit vanovou pohovku. Bude to chtít trochu přesného řezání a začišťování, ale výsledek stojí za to. Vanu můžete po úpravě natřít z vnější strany včetně nožek a dovnitř přijde polštář k sezení.

Věřte nebo ne, pohovku si nakonec vyrobíte i ze staré vany

Starší stolky s vyřezávanýma nohama, pro které nemáte jiné využití, vám pomohou jako parádní police uložit knihy nebo nejrůznější dekorace. Musíte je ale opatrně rozřezat po délce a vymyslet potom upevnění jednotlivých kousků na stěnu. Když si při natírání vyberete vhodný barevný odstín, dostanete domů nábytkový kus, který zaručeně nikde nekoupíte a nikdo jiný jej tudíž nemá.

Máte chuť zrenovovat si vlastníma rukama originální kus nábytku? Napište nám v komentáři pod článkem, jaký jste měli doma úspěch.

Použité fotografie:
1 – Frank Bodden   CC BY 2.0
2 – Parker Knight   CC BY 2.0
3 – arsheffield        CC BY 2.0
4 – Mr Thinktank   CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 110x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 178x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek