PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Minimalistický styl bydlení? V jednoduchosti je síla a půvab

Máte rádi jednoduchý a klidný domov, který není přecpaný zbytečnými dekoracemi a nábytkem? Přenechte nikdy nekončící otírání prachu z přeplněných polic jiným a zařiďte si bydlení v minimalistickém stylu. Potěší vás volný prostor.
Vydáno: 27.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6076x

Oslovují vás jednoduché linie a tvary, máte rádi čisté materiály a jasná pravidla? Pravděpodobně se přátelíte i s logikou a příčí se vám zbytečné okolky. Pokud hledáte inspiraci k zařizování bytu, bude vám vyhovovat praktický a funkční minimalistický interiér. Získáte doma vzdušný prostor s čistými liniemi a střídmými materiály.

Minimalistický styl je střídmý, čistý a jednoduchý

V minimalisticky zařízeném bytě se obejdete bez nadbytečných dekorací a odpadne i nekonečné utírání prachu v přecpaných místnostech. V menších bytech se nebudete muset vyhýbat nábytku a minulostí se stane množství křesílek, poliček a knihovniček. Uměřený a střídmý interiér přitom zůstane komfortní, protože v jednoduchosti je krása.

Jednoduchý, účelný, světlý a přehledný interiér, to je úžasné minimalistické bydlení
Jednoduchý, účelný, světlý a přehledný interiér, to je úžasné minimalistické bydlení

Jednoduchost neznamená absenci elegance a vkusu

Minimalismus jako oblíbený směr využívají nejen umělci, ale také architekti už desítky let. V takto zařízeném interiéru podřídíte všechno funkčnosti a praktickému využití. Styl uplatníte ve velkých i malých bytech, po rekonstrukcích i v moderních domech. Méně přitom znamená více, tudíž nemáte starosti ani s výběrem koberečků, záclon nebo ubrusů.

Soustřeďte se na skutečně kvalitní materiály

Při výběru se soustřeďte na opravdu kvalitní materiály. Prvotřídní podlahovou krytinu proto u vás nezastoupí koberec ani linoleum. Funkční a stylová bude plovoucí podlaha nebo některý z typů podlah litých. Dražší, ale úžasné je v bytě masivní dřevo. V předsíni, na toaletě nebo v koupelně to bude slušet nejlépe keramické dlažbě.

                     Minimalisticky zařízený byt působí harmonicky, jednoduše a čistě

V minimalistickém interiéru nemají místo ani zdobné garnýže nebo dekorativní okna. Trváte na zajímavé tapetě? Ozdobte s ní třeba jen část jedné stěny. Styl už totiž není tak nekompromisní a strohý. Určitě sem proto patří i zajímavé nábytkové kousky nebo umělecké práce. Pokud vám to místo dovolí, pořiďte si do předsíně, ale třeba i do koupelny, vestavěné skříně. Jejich dveře pak sladíte s interiérem.


Jak na interiér v minimalistickém stylu:

•    Ideální jsou geometrické tvary
•    Vyhněte se nadbytečným ozdobám a doplňkům
•    Jednoduchost a čistota
•    Použijte vysoce kvalitní materiály
•    Hodí se dřevo, sklo, kov, kůže i plast
•    Maximum volného prostoru

Kvalitní jednolitá podlaha a minimum nábytku v místnosti  znamená velmi snadný úklid
Kvalitní jednolitá podlaha a minimum nábytku v místnosti znamená velmi snadný úklid

V kuchyni vše potřebné ukryjte do skříněk a zásuvek

Minimalismus se obecně hodí do interiérů, kde chcete hlavně účelné zařízení, čistotu a jednoduché vybavení. Typické je soustředění elektrospotřebičů v kuchyni do jednoho společného kusu nábytku. Na dřezy využijte umělý kámen a nechte je plynule přecházet do plochy pracovní desky, spojené s obkladem stěny. Jednolitou plochu bez spár vždy lehce uklidíte.


Hledáte inspiraci? Podívejte se na návrhy minimalistických interiérů na síti Pinterest.

Lehkost a vzdušnost kuchyně dosáhnete volným prostorem pod spodními skříňkami. Zavěste je na stěnu nebo postavte na nerezové nožičky. Veškeré kuchyňské nářadí i drobnou techniku ukryjte ve skříňkách, zásuvkách nebo za multifunkční zástěnou. Z hladkých ploch kuchyně nenechte nic přečnívat a výsledek podtrhněte osvětlením linky v různých barvách.

Obývací pokoj s minimem nábytku v jednoduchých tvarech

Do obývacího pokoje v minimalistickém stylu určitě nepatří dekorativní okna, celoplošné tapety nebo ozdobné garnýže. Pořiďte si jednoduchou pohovku a doplňte ji jedním nebo dvěma křesly a malým konferenčním stolkem. Rozměrné sedačky a těžký nábytek nechte jiným. Orientujte se na co nejjednodušší tvary a vynechte ornamenty, květinové vzory nebo proužky.

Kuchyňské potřeby i přístroje schovejte do skříněk, vidět zůstanou jen čisté a jednoduché linie
Kuchyňské potřeby i přístroje schovejte do skříněk, vidět zůstanou jen čisté a jednoduché linie


Skříňku na televizi nahraďte v obýváku jednoduchým soklem a zavěste jej na zeď. Ukládání věcí vyřešíte menšími zavěšenými skříňkami, případně samostatnými masivními policemi. Vyhněte se klasickým skříním a nábytku s ozdobami. Pokud vám to prostor dovoluje, bude ideální vybudovat samostatnou komoru a šatnu.

Jednoduché designové osvětlení dotvoří celkový prostor

Při zařizování bytu nezapomeňte na designová stropní nebo stěnová svítidla. Rádi čtete? Nijak nepochybíte velkou kovovou stojací lampou u vašeho oblíbeného literárního koutku. Světla můžete i skrýt ve stropních podhledech nebo skříňkách, ve stěnách budou zajímavé různobarevné bodovky. Čisté linie podpoří jednoduché tvary světel, nejčastěji koule, krychle nebo kvádru


Na oblíbené čtení si posviťte moderní kovovou stojací lampou  


Minimalistická kuchyně má rovné a přímé linie, včetně snadno udržovatelných ploch
Minimalistická kuchyně má rovné a přímé linie, včetně snadno udržovatelných ploch

Minimalismus charakterizuje nejen absence zbytečností, ale i zajímavé kombinace materiálů. Kov, dřevo, sklo i plast dají vašemu bytu jednoznačnost a přehlednost. Máte rádi pokojové květiny? Rozhodně se jich nebojte a s citlivě zvolenými doplňky vytvoříte harmonické bydlení, kde se obrníte před stresem a nervozitou.

Základem barevného výběru byla a zůstává bílá

Základní barvou minimalistického interiéru byla a zůstává bílá. Postupně se k ní přidávají také béžová nebo tmavošedá. Při výběru barev zvolte jednu výraznou, kterou použijete třeba na obraze nebo sedačce. Oblíbená je například výrazně hnědá nebo červená. Obecně platí, že chaos není žádoucí, proto použijte maximálně tři barvy.

Minimalistický styl se určitě nehodí pro každého a ani do všech interiérů. Přesto jej můžete alespoň částečně uplatnit i jako fanoušci odlišných stylů. Třeba redukcí všeho nepodstatného. Naučte se věci schovávat a vystavujte jen ty nejhezčí. Jednoduchost, eleganci a kvalitu interiéru oceníte nejen vy, ale budou ji obdivovat i všichni vaši přátelé a návštěvy.

Základní barvou v interiéru zůstává bílá, ale můžete ji výhodně kombinovat s dalšími barvami
Základní barvou v interiéru zůstává bílá, ale můžete ji výhodně kombinovat s dalšími barvami

Líbí se vám minimalistický styl bydlení nebo máte raději plnější a útulnější místnosti? Napište nám své názory do komentáře pod článkem.

Použité fotografie:
1,2,3 – Rooey 202                   CC BY 2.0
4 – Aleksey Gnilenkov               CC BY 2.0
5 - Craftsman Court Ceramics     CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek