PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Naučte své dítě návyky zdravého sezení zavčas. Zjistěte, jak na to

Návyky zdravého sezení si dítě může osvojit pouze na kvalitní židli. Poznat ji není tak složité, jak se na první pohled může zdát. Stačí znát pár triků a jde to snadno. Nebudete přeci zadělávat dítěti na problémy už v raném věku.
Vydáno: 26.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3203x

Spousta rodičů si láme hlavu nad tím, jakou židli a stůl pořídit svému dítěti, které je školou povinné. Nad výběrem psacího stolu jsme už spolu hloubali, tak se teď podívejme na zoubek židli.

 

Kolik času stráví dítě sezením u stolu?

Zastávám názor, že kvalitní židle by měly mít děti hlavně ve škole. Vždyť právě tam prosedí většinu dne. A co si budeme povídat, ve školách moc kvalitní židle nejsou. Je pak otázkou, zda hodina sezení nad domácími úkoly napraví šestihodinové sezení na nekvalitní židli ve škole.

Dítě by nemělo u psacího stolu prosedět věčnost. Snažte se, aby více času trávilo na čerstvém vzduchu, s knížkou v křesle, nebo v podomácku vyrobené skrýši s hračkami. Určitě to bude přínosnější, než když prosedí půlku dne u počítače. Rozmyslete si, jestli jste kvůli hodině denně strávené nad domácími úkoly ochotní investovat spoustu peněz do drahé židle.

Pokud máte umělecky nadaného potomka, který rád maluje, stříhá, lepí a všemožně tvoří, určitě bude trávit u stolu mnohem více času, a pak se investice do pořádné židle jistě vyplatí.

Školní židle většinou za moc nestojí, o nějakých ergonomických úpravách se tady mluvit nedá.
Školní židle většinou za moc nestojí, o nějakých ergonomických úpravách se tady mluvit nedá.

 

Dbejte na rozměry židle a kvalitu sezení

Kvalitní židle musí mít dostatečný rozsah pro nastavení výšky sezení, a měla by umožnit i nastavení hloubky sedáku. Nohy dítěte musí být při sezení celou plochou chodidel na zemi. Nohy by pak měly v kolenou svírat úhel zhruba 90 stupňů.

Dítě se má opírat pohodlně o zádovou opěrku, a to hlavně v oblasti bederní páteře. Zároveň musí být podepřeny asi dvě třetiny stehen. Tak se mohou nohy dostatečně prokrvit.

Kvalitní dětská židle musí mít dostatečný rozsah pro nastavení výšky sezení.

Hloubka sezení je důležitá proto, aby sedák netlačil v oblasti podkolenních jamek. V opačném případě by se vaše dítě nemohlo ani pohodlně opřít.

Jelikož je každé dítě originál, nemá podle mne význam uvádět nějaká konkrétní čísla. Při nákupu ho vezměte s sebou do obchodu, posaďte ho na několik židlí, zkontrolujte kvalitu sezení i provedení a zjistěte, jak se mu sedí. Jen tak naleznete tu pravou.

  • Nohy se musí dotýkat celou plochou chodidel země
  • V kolenou musí nohy svírat úhel zhruba 90°
  • Mají být podepřeny alespoň dvě třetiny stehen
  • Mezi sedákem a podkolenními jamkami má zůstat dostatečná mezera

Tak takhle ne. Dětské nohy musí být při sezení na podlaze, a ne podložené knihami.
Tak takhle ne. Dětské nohy musí být při sezení na podlaze, a ne podložené knihami.

 

Je vaše dítě živější?

Výběr židle ovlivní také to, jak klidný váš potomek je. Mně se spíše líbí varianta židle na kolečkách, ale pro menší děti prý není nejvhodnější. Rozptyluje od úkolů a dítě si více hraje a točí se, než aby psalo úkoly.

Pokud víte, že je vaše dítě kliďas, otočné židle na kolečkách bych se nebál. Pokud je však živější, pořiďte mu raději normální židli. Nebude ho rozptylovat a bude se více soustředit na psaní úkolů.

Vyplatí se dětská rostoucí židle?

Pokud ji kupujete dítěti, které se teprve chystá do školy, pak zřejmě ano. Běžná kancelářská židle totiž většinou neumožňuje nastavení výšky, kterou potřebuje malé dítě. To by tak při sezení houpalo nohama ve vzduchu, což není dobré.

Také není nejlepším řešením kupovat dětskou židli, kterou za dva tři roky vyhodíte, protože z ní vaše dítko vyrostlo.

Výhodou rostoucí židle je velká variabilita v nastavení výšky sezení. Většina židlí pak umožňuje také nastavení hloubky sezení. Pokud koupíte kvalitní židli s velkou nosností, může vydržet vašemu dítěti až do studentských let.

V závislosti na ceně je nastavování rozměrů řešeno buďto zmáčknutím několika tlačítek, u levnějších modelů pak povolením několika šroubků. Jelikož ale nenastavujete židli každý den, komfort užívání to nesnižuje.

Čím víc se toho dá na židli nastavit, tím lépe.
Čím víc se toho dá na židli nastavit, tím lépe.

 

Jaký materiál vybrat

Židle z masivu mají dostatečnou pevnost a trvanlivost. Je však třeba dávat pozor na to, aby veškeré hrany byly dostatečně zaoblené. Dřevo má být nalakované vodouředitelným lakem. Otočné židle pak bývají vyrobeny z kombinace kovu a plastu. I tyto materiály jsou dostatečně odolné a vydrží dlouho.

Já bych vybíral židli s kvalitním čalouněním, aby si dítko nepřipadalo jako na lavici v kostele. Na pohodlné židličce se mu bude určitě pracovat lépe. Práci s čištěním případných skvrn si ulehčíte výběrem potahu ušitého z látky s nešpinivou úpravou.

Na co se tedy při výběru židle pro školáka nejvíce zaměřit?

  • Kvalita sezení a dodržení správných rozměrů
  • Kvalita provedení konstrukce židle
  • Nosnost židle
  • Snadno čistitelný a vyměnitelný potah čalounění

Hodit se bude i snímatelný potah, protože snadno vyměníte obrázek Krtečka za jiný, až se vašemu dítěti okouká, nebo až se bude cítit na Krtečka příliš velké.

Použité fotografie:
1+ úvodní - MT-nábytek.cz
2 - Pete CC BY 2.0
3 - Evil Erin CC BY 2.0
4 - MT-nábytek

A jakou židli byste vybrali pro svého školáka vy? Podělte se s ostatními čtenáři o svůj názor.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek