PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nebaví vás žehlení? Tancujte s žehličkou a přečtěte si i další tipy

Máte ze žehličky fóbii nebo žehlíte košile i spodní prádlo s radostí? Znáte chytré žehličky, které zvládnou všechnu práci za vás? Řekneme vám, jak si žehlení udělat co nejpříjemnější, i když zrovna nemáte peníze na drahý automat.
Vydáno: 25.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3864x

Snaha rovnat pomačkané oblečení provází lidstvo už od dob starověku. První nástroje připomínající žehličky se však začaly používat až v 15. století. Šlo o těžké nahřáté kusy litiny a tehdejší služebnictvo se s nimi určitě pěkně nadřelo. Velkým pokrokem byl vynález žehličky, do jejíchž útrob se přímo vkládaly žhavé uhlíky. A koncem 19. století se v zámoří objevily první přístroje rozehřívané elektrickým proudem.

 

Kuchyňský stůl nebo prkno?

Naše babička celý život zásadně žehlila na stole v kuchyni a jako podložka jí stačila stará deka. I když její záda dostávala kvůli nízké desce určitě dost zabrat, nenechala si to (ostatně jako i řadu jiných věcí) vymluvit. Pořízení žehlícího prkna se tak vždycky důsledně vyhýbala. Hlavně prý proto, “že by jí to určitě spadlo na zem i se žehličkou”.

Dnešní žena ovšem ví, že žehlení na prkně má oproti kuchyňskému stolu celou řadu výhod. Tou největší je bezpochyby možnost nastavení optimální výšky desky. Díky ní nemusíte ani po hodině tahání žehličky po látce tam a zpět naříkat kvůli bolení v kříži. 

Zvedněte si prkno tak, aby vzdálenost mezi ním a vaším loktem “v akci” byla 27 centimetrů. Podle odborníků na ortopedii je právě tohle ideální postavení, při kterém si žehlící člověk neničí záda.

Samozřejmostí u každého moderního žehlícího prkna je nastavení výšky desky.
Samozřejmostí u každého moderního žehlícího prkna je nastavení výšky desky.

Regulovatelná výška však zdaleka není vše, co vám moderní žehlící prkno nabízí. Od posuvné odkládací plochy, přes nepřilnavé povrchy, zásuvku s prodlužovačkou, až po zásobníky páry s vámi vždy ochotně spolupracuje. Až by se chtělo říct, že žehlení musí být dneska opravdová radost.

Některé užitečné vlastnosti současných žehlících prken:

  • silikonová podložka na žehličku
  • vodící anténa na kabel
  • paropropustný a nepřilnavý (teflonový) povrch plochy
  • princip vzduchových polštářů - deska odráží teplo a páru zpět a žehlí tak tkaninu i zespod
  • integrované výrobníky páry

Jak si udělat žehlení snesitelnější?

Pokud vás monotónní pohyby rukou sem a tam opravdu nebaví, zkuste si je něčím zpestřit. Pomáhá třeba oblíbená hudba (se žehličkou na prkně se překvapivě dá i trošku tancovat) nebo televizní seriál. Jenom se nesmíte do obrazovky příliš zakoukat, ať nemáte na halence spálený flek v typickém špičatém tvaru.

Typickou ženskou práci se mohou v různých kurzech naučit i muži.
Typickou ženskou práci se mohou v různých kurzech naučit i muži.

Nežehlíte-li ze zásady v noci, může být dobrým rozptýlením i rozhovor s dítětem. Potomek vám přitom pomůže třeba s ukládáním vyžehleného oblečení. Pokud už je větší zahrajte si s ním třeba slovní fotbal nebo ho nechte luštit křížovku a napovídejte mu. Uvidíte, že žehlení tak uteče mnohem rychleji a ani nebudete vědět, že jste něco dělala.

Zeptali jsme se čtenářů: Žehlíte? Jak často a kolik prádla? V čem vidíte přínos žehlení?

Zdenek Dvořák, 36 let:
“Od té doby, co jsme si koupili sušičku, tak prádlo skoro nežehlíme. Jenom pár kousků, které to speciálně vyžadují. Každopádně ale doporučuji všem oblečení hned po vytažení ze sušičky poskládat. Jakmile ho necháte chvíli odložené v kupce, zůstane tak pomačkané, že už to ani ta žehlička nespraví.”

Pavla Zbořilová, 35 let:
“Já žehlím všechno kromě ponožek a spodního prádla zhruba jednou za čtrnáct dnů. Vyžehlené oblečení je prostě hezčí. Peru ale skoro denně, protože naše děti tráví většinu času venku a podle toho taky vždycky večer vypadají. Občas je i podezřívám, že se jim to snad líbí, být jako čuně.”

Marie Krobová, 42 let:
“Zásadně nežehlím, tahle činnost je pro mě už pár let úplně zbytečnou ztrátou času. Když se prádlo dobře vypere a ještě líp pověsí, není třeba ho žehlit. Takže žehličku beru do ruky jen ve výjimečných případech. Třeba loni na podzim, když chodil syn do tanečních, jsem si jí užila docela dost.”

Zdeňka Kozáková, 37 let:
“Ze zásady žehlím naprosto všechno vyprané prádlo. A to proto, že vysoká teplota spálí všechny parazity a bakterie, které mohou na tkaninách zůstat. Žehlení se věnuji jednou týdně a tu kupu po čtyřčlenné domácnosti si jistě dokáže každý představit.”

Co by asi účastníci naší malé ankety říkali, kdyby měli žehlit tímhle starožitným kouskem?
Co by asi účastníci naší malé ankety říkali, kdyby měli žehlit tímhle starožitným kouskem?

Jak je z našeho malého průzkumu vidět, co domácnost, to jiný přístup k žehlení. Jisté je ale jedno. Naprostá většina žen považuje žehlení za nutné zlo a klidně by se bez něho obešly. Na druhou stranu ale všechny jaksi podvědomě usilují o to, aby právě to jejich prádlo vypadalo nejlépe. 

Přenechte dřinu strojům

Pokud máte k dispozici pár desítek tisíc korun navíc, můžete si u žehlení klidně lakovat nehty. K dostání jsou dnes takové přístroje, že stačí jenom mačkat knoflíky a o nic jiného se nestarat.

Práci vám hodně ulehčí moderní žehlící lis, jaké dodává na trh třeba firma Lucznik. Stačí položit prádlo na horkou podložku, přitlačit ji víkem a je vyžehleno. Lis má podle údajů výrobce zvládnout i náročnější operace, jako je žehlení volánů nebo límečků.

Opravdovou Formuli 1 mezi žehlícími prkny vyvinula a nabízí společnost Philips. Je vybavené funkcemi foukání a sání, má speciální konec pro snadnější žehlení košil, výrobník páry a spoustu dalších užitečných funkcí.

Naprostou bombou je ovšem žehlící automat “dressman” od Siemensu. Ocení ho především ti, kteří denně potřebují několik čistých košil. Vypadá trošku jako figurína, na kterou oblečete mokrou košili, zvolíte příslušný program a během chvilky je dokonale vyžehleno. Jedná se ovšem o poněkud dražší žehličku.

Současné žehličky mají celou řadu funkcí, které práci ulehčují.
Současné žehličky mají celou řadu funkcí, které práci ulehčují.

Vyžehlí vám i profesionálky

Jestli z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete žehlit doma, svěřte své prádlo odborné firmě. Především ve větších městech není žádný problém nějakou takovou sehnat. V Praze úspěšně funguje například projekt Ironing Ladies. Dává práci ženám, které kvůli zdravotním i jiným potížím nemohou sehnat žádné zaměstnání. Tak na zakázku žehlí.

A kolik za takovou službu zaplatíte? Ručně a s láskou vyžehlená halenka nebo košile přijde na 45 Kč, šaty na 69 Kč, za vyžehlené kalhoty dáte 39 Kč, za sukni 59 a žehlení ostatního oblečení stojí 100 Kč za kilogram.

Použité fotografie:
1 + úvodní - mark sebastian CC BY-SA 2.0
2 - Raelene Gutierrez CC BY 2.0
3 - Marshall Astor CC BY-SA 2.0
4 - Beverley Goodwin CC BY-SA 2.0
5 - greg CC BY-ND 2.0 

Jak žehlíte vy? Čím se u nepopulární činnosti rozptylujete? Podělte se s ostatními o své tipy a rady!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek