0komentářů

Pověste prádlo dokola na otočný sušák a provoňte přírodou

Chcete mít vyprané prádlo vonící po čerstvém vzduchu? Venkovní otočný sušák vám pomůže jako ta nejlepší aviváž. Díky kruhovému uspořádání šňůr nemusíte při věšení prádla nikam běhat a vše obstaráte bez problémů z jednoho místa.
Vydáno: 20.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4076x

Praní a sušení prádla je dozajista nezbytnou domácí prací, i když patří k těm méně oblíbeným. Už kvůli závislosti na počasí. Pokud máte balkón, terasu nebo zahradu, určitě využijte venkovní sušáky prádla a usušené věci dostanou svěží vůni čerstvého vzduchu. Sušicího pomocníka si ale pořizujete na delší dobu, proto si raději připlaťte za kvalitní výrobek.

Spočítejte si, jak často a kolik perete

Šňůra natažená mezi dvěma sloupky ve tvaru T, to je nejklasičtější stabilní sušák. Zabírá ale moc místa a nedá se nikam jednoduše přemístit. Navíc musíte šňůry pravidelně čistit, abyste ve výsledku neprali zbytečně. Šikovný kutil si dokáže stojany vyrobit i sám ze dřeva nebo trubek, ale pohodlí při práci a víc využitelného prostoru vám zajistí jen sušáky mobilní.

Otočný sušák vám ušetří pobíhání při věšení prádla, dejte ale pozor na jeho dobré ukotvení
Otočný sušák vám ušetří pobíhání při věšení prádla, dejte ale pozor na jeho dobré ukotvení


Jak se v nabídce obchodů orientovat? Spočítejte si, jak často a kolik perete. Výrobci uvádějí vedle celkové délky šňůr zpravidla i nosnost v kilogramech nebo kolik plných praček se na sušák vejde. Nejčastějším použitým materiálem je hliník nebo slitiny kovů. Opatrní buďte s plastovými sušáky, protože mokré prádlo něco váží a při větrném poryvu může lehce skončit na zemi.

Poschoďové varianty sušáků šetří místo

Úplně nejjednodušší variantou je skládací sušák, který podle potřeby rozložíte nebo složíte venku na balkóně. Prádlo věšíte na pevné pruty nebo šňůry o různých celkových délkách nejčastěji mezi 10 až 60 metry. Potřebujete sušit více praček? Pořiďte si variantu s bočními křídly nebo dokonce poschoďovou a uspoříte tím i hodně cenného místa.

Nejjednodušší přenosný sušák ven i na doma snadno transportujete, rozložíte i složíte
Nejjednodušší přenosný sušák ven i na doma snadno transportujete, rozložíte i složíte


Na rozkládací sušák pohodlně dáte až dvě várky prádla. Výhodou tohoto typu je velmi jednoduchá manipulace. Složený sušák zabere asi tolik místa jako žehlicí prkno. Vysoké, úzké a vícepatrové sušáky uplatníte třeba ve sprchovém koutě na sušení kalhot a dlouhého prádla.

Zatažitelné šňůry nemusíte umývat

Jednotlivé typy skládacích sušáků se liší rozměry i způsobem otvírání. Sušák rozložíte vytažením konstrukce nebo zatáhnutím za provázek. U některých sušáků nastavíte i výšku. Další typy zase mají zatažitelné šňůry do bočnic, tudíž je nemusíte omývat. Na bočnicích můžete se speciálním klipem sušit i ponožky a s ramínky košile.

Vychytávky, které zvyšují komfort obsluhy:

•    mechanismus pro ideální vypnutí šňůr
•    zakrytí mezi rameny brání zatékání vody do sušáku
•    rychlé složení sušáku bez ohýbání stiskem pojistky
•    automatické svinutí šňůr do bočnic
•    nastavení vzdálenosti mezi šňůrami

Větší rodiny se neobejdou bez otočného sušáku

Jiná situace bude samozřejmě u jednočlenné domácnosti a jiná u velké rodiny s malými dětmi. Tady už na zahradě uplatníte nejčastěji velké otočné sušáky s ukotvením do země. Určitě oceníte pohodlnou práci, protože s prádlem nemusíte nikam běhat a volné místo získáte prostým otočením stojanu. Je třeba si pohlídat kvalitní povrchovou úpravu sušáku a tím i odolnost vůči vlivům počasí.
     

              Vyšší cenu kompenzuje prodloužená záruční lhůta a trvanlivost výrobku


Konstrukci mobilního otočného sušáku upevníte do země s pomocí nástavce, který zavrtáte do země nebo zabetonujete. V obou případech můžete sušák jednoduše vytáhnout a složit třeba do sklepa. Mezi nejprodávanější značky patří Leifheit, Vileda nebo Brabantia. Vyšší cenu vám tu kompenzuje prodloužená záruční lhůta a jistota, že výrobek vydrží déle než jedno sušení.

K sušení takové armády košil na balkoně budete potřebovat k sušáku i hodně ramínek
K sušení takové armády košil na balkoně budete potřebovat k sušáku i hodně ramínek
            

Nemáte venku na zahradě dostatek místa na otočný sušák? Pořiďte si jeden z typů, který připevníte na stěnu domu. Dostanete k němu nejen příslušenství k uchycení na zeď, ale i obal na přikrytí šňůr.  Moderní nástěnné vysouvací sušáky také natahují zpět povolené šňůry.

Vnitřní sušáky pomohou při dešti a zimě

Při podzimních plískanicích a při dešti vám poslouží vnitřní sušáky. Máte v koupelně otopné žebříky? Sušáky k zavěšení sice nemají příliš velký prostor na prádlo, ale může jich být víc a svou práci také zastanou. Hodně místa ušetří nástěnné sušáky, které se dají po použití složit zpět do pouzdra a také varianty, kdy se zaplněné šňůry vytahují ke stropu.


Na trhu je široká nabídka mobilních i stabilních sušáků za pár stokorun až po několik tisíc. Jejich součástí jsou i klipy na sušení drobného prádla, ramínka, síťky na sušení svetrů nebo taštičky na prádelní kolíčky. Luxusní typy některých sušáků doplňují nerezové úložné boxy.

Sušíte prádlo doma nebo venku na mobilním sušáku? Napište nám do komentáře pod článkem, jaké máte zkušenosti s jednotlivými značkami a doporučte čtenářům ten nejlepší.   

Použité fotografie:

1 -  Dan4th Nicolas  CC BY 2.0
2 – velkr0              CC BY 2.0
3 -  Noël Zia Lee     CC BY 2.0
4 – Joe Crawford    CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 69x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 83x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek