Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
9445
0komentářů

Pracujte z domova. Zařiďte si pracovnu v obývacím pokoji

Potěšil vás zaměstnavatel zprávou, že můžete svoji činnost vykonávat z domu formou home office? Nebo jste sami svým pánem na volné noze? Poradíme vám, jak a kde si v bytě zařídit domácí pracovnu, aby vám šla práce dobře od ruky.
Vydáno: 18.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3047x

Dovolte mi, abych vám představil Karla. Je to mladý člověk, který zdánlivě začíná den jako spousta dalších lidí. Proč zdánlivě? Podívejme se na jeho ráno blíže. V sedm třicet mu zazvoní budík jako každý den.

Vstane, jde do koupelny, osprchuje se, vyčistí zuby, obleče se a jde do kuchyně. Tady si uvaří kávu, k ní si dá koblížky, které mu k snídani koupila jeho milá, a se zbytkem kávy se přesune do vedlejšího pokoje. Usedne ke stolu a najednou není doma, ale v práci. Jak je to možné?

Karel (stejně jako spousta dalších lidí) totiž pracuje z pohodlí domova. Pro některé je to jen nedosažitelný sen a přání, pro čím dál více lidí je však práce z domu formou home office nebo na volné noze realitou všedního dne. Pokud i vy máte to štěstí a můžete pracovat z domu, zařiďte si domácí pracovnu tak, aby vám šla práce dobře od ruky a nic vás od ní nerušilo. Jak na to? S tím vám poradíme.

Práce z domova to není jen pohoda, ale i řada úskalí.
Práce z domova to není jen pohoda, ale i řada úskalí.

Zařízení pracovny závisí na typu práce

Nejprve si rozmyslete, jakou práci budete vykonávat. Programátor bude potřebovat jiné vybavení, než účetní. A účetní zase potřebuje jiný nábytek, než spisovatel na volné noze. V každém případě budete potřebovat kvalitní stůl a židli a odkládací prostory ve formě poliček, zásuvek, nebo kontejnerů. 

Pokud potřebujete pro práci telefon, tiskárnu, kopírku nebo skener, nezapomeňte si udělat místo i na ně. Když pracujete se spoustou dokumentů, pořiďte si na ně policovou skříň, do kterých se vlezou šanony nebo organizační boxy. Vyhnete se tak bezradnému přehrabování v nepřehledných hromadách papírů poházených všude možně.

Kam s domácí pracovnou?

Nejlepší je samozřejmě umístění v samostatné místnosti, ale takovou možnost má jen málokdo. Pokud je váš byt ve starším domě a má malý pokoj pro služku, tak umístěte pracovnu právě sem. I takových bytů však není mnoho. Kam tedy s pracovnou?

V každém případě se vyhněte místnostem bez oken a tmavým koutům. Pro práci je potřeba čerstvý vzduch a spousta světla. Také se vyhněte ložnici, protože v blízkosti pohodlné postele byste toho moc neudělali. Navíc byste v ložnici měli elektrosmog z počítače a veškeré elektroniky.

Když nemáte k dispozici samostatný pokoj, umístěte pracovnu do obývacího pokoje, a to co nejblíže k oknu. Nikdy neseďte zády ke dveřím a čelem ke zdi. Pokud už musíte koukat do zdi, pověste si na ni pěkný obraz nebo na ni nalepte barevnou tapetu se vzorem, který vás nebude rušit od práce. Jako dobrý nápad se mi jeví také přetvoření nepoužívaného balkonu na útulnou minipracovnu.

Vyhněte se ložnici, protože v blízkosti postele toho moc neuděláte. Navíc byste tam měli elektrosmog z počítače a elektroniky.

Jak zařídit pracovnu v samostatné místnosti

Při umístění pracovny do samostatné místnosti máte v zařizování volnou ruku. Zařiďte si ji v jakémkoliv stylu je vám libo. Pro výmalbu místnosti volte tlumené barvy ve svém oblíbeném odstínu, doporučuji však spíše světlejší odstíny. Pokud trváte na tmavých, oživte je světlými doplňky. Barva do pracovny může být teplá i studená, optimální je žlutá, zelená, oranžová, zemitá, hnědá nebo třeba béžová.

 Při vybavování pracovny se můžete inspirovat v naší nabídce nebo třeba na Pinterestu.

Při zařizování myslete na to, že pracovna má podporovat chuť do práce a podporovat myšlení, takže nemá být fádní, ale zároveň nesmí rušit od práce. Pokud budete mít dost místa, pořiďte si i pohodlné křeslo, ve kterém si vychutnáte kávičku během pauzy potřebné pro regeneraci mozkových buněk. Hlavně to však s regenerováním nepřežeňte, ať zbude čas na práci.

Odtrhněte na chvíli oči od monitoru pravidelně každé půl hodiny.
Odtrhněte na chvíli oči od monitoru pravidelně každé půl hodiny.

Pracovna v obývacím pokoji

Pokud budete zařizovat pracovnu v obýváku, položte si otázku: „Potřebuji psychologicky i barevně oddělit pracovní prostor od odpočinkového, nebo chci, aby zapadl do stávajícího vybavení pokoje?“ Díky materiálům, ze kterých se nábytek vyrábí, je možné obojí. V obou případech je lepší, když pracovní prostor opticky oddělíte od odpočinkového paravánem nebo policovou stěnou. Pozor však na to, abyste se nepřipravili o přirozené světlo.

Zpříjemněte si práci bytovými doplňky

Aby vám šla práce lépe od ruky, zútulněte si pracovnu decentními doplňky. Podle učení feng shui je ideálním doplňkem fontánka nebo akvárium. Také je dobré mít poblíž nějakou tu živou květinu. Pohledem na ni příjemně odpočinete svým očím unaveným od věčné záře monitoru.

Nezapomínejte na dostatečné osvětlení pracovního stolu.
Nezapomínejte na dostatečné osvětlení pracovního stolu.

Nezapomeňte ani na kvalitní osvětlení. Základem je přirozené světlo. Při jeho nedostatku si přisviťte centrálním světlem a lampičkou na stole. Vhodná může být i stojací lampa. Při umělém osvětlení však myslete na to, že světlo se má blížit k dennímu, tedy více doběla. Žluté žárovky totiž navozují pocit večera a relaxace, a tlumí tak vaši aktivitu a chuť do práce.

Ani v té nejlépe vybavené domácí pracovně na světě neodvedete kvalitní práci, pokud z ní uděláte odkladiště nepotřebných věcí a budete v ní mít nepořádek. Poházené papíry totiž mohou odvádět pozornost od práce. Také je dobré sestavit si dobrý pracovní harmonogram, abyste přesně věděli, kdy je čas na práci a kdy na odpočinek.

Nedělejte z pracovny skladiště nebo se vám zle povede.
Nedělejte z pracovny skladiště nebo se vám zle povede.

Při práci nezapomeňte na pravidelné přestávky pro odpočinutí očí. Doporučuje se zhruba co půl hodiny zadívat se aspoň na půl minuty do dálky, z okna, nebo do zeleně. Základem dobře odvedené práce v pohodlí domova je tedy nejen dobře vybavená pracovna, ale i sebekázeň a pořádek.

Použité fotografie:
1 - Yasuhiko Ito CC BY 2.0
2 - MT-nábytek.cz
3 + úvodní - Chez Mummy CC BY-ND 2.0
4 - wonderferret CC BY 2.0
5 - Elana Centor CC BY-SA 2.0

Máte to štěstí, že můžete pracovat z pohodlí domova? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentáři pod článkem nebo se pochlubte vaší pracovnou na emailu vintr@exiteria.cz.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 52x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 187x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek
Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Vydáno: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 100x

Pokud přemýšlíte o instalaci účinného a pro alergiky vhodného topení, nezapomeňte na infrapanely. Mohou viset třeba v podobě lustrové koule nad vaší hlavou, nebo si doma nainstalujete zrcadlo či topný sloup. Navíc vypadají skvěle.

Celý článek