Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
9535
0komentářů

8 tipů na zelené bylinky, které provoní každý balkón i terasu

Čerstvé bylinky v kuchyni ještě nepoužíváte? Začněte a ohromte hosty u stolu. Zelenou zahrádku si můžete vypěstovat i na balkóně nebo terase. Podívejte se na druhy, kterými ozdobíte byt, vylepšíte jídla a získáte přírodní lékaře.
Vydáno: 18.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4456x

Mít pohotově při ruce čerstvé zelené bylinky na koření a vitamíny je snem každé hospodyňky i kuchaře. Chybí vám vlastní zahrada a nechcete nakupovat rostlinky v supermarketech? Vypěstujte si je doma na balkóně, terase nebo za oknem. Potřebujete jenom truhlíky, kvalitní zeminu a dobré, životaschopné sazenice.

Zelené bylinky jsou víceméně nenáročné, ale vyžadují jižní polohy a dostatek světla a sluníčka. Jinde se spíše vytahují do výšky a s obsahem požadovaných látek v silicích to také není moc valné. Dopřejte jim dobrou zeminu, kterou vylehčíte přídavkem jemnějšího písku. Nezapomeňte ani na drenáž v květináčích, protože vaši zelení svěřenci nesnáší přemokření.

Bazalka i oregano nesmí chybět v italské kuchyni

Jaké bylinky tedy pěstovat? Na balkóně nebo terase by vám určitě měla růst majoránka, která chce hodně sluníčka a propustnou zeminu. Vydrží až do zámrazu a můžete ji sklízet několikrát ročně. V kuchyni ji dávejte jako koření do polévek, salátů, ale i k masu a hlavně do bramboráků. Čaj ze sušených listů pomáhá při nachlazení.

Jednoletou bazalku uplatníte v salátech a omáčkách. Je typickým kořením pro středomořské země, proto ji najdete téměř ve všech italských pokrmech. V její společnosti vynikne skvělá chuť rajčat a můžete ji přidat i ke zvěřině. Jako léčivka zabírá při trávicích potížích a uklidňuje ledviny.

Ve vaší bylinkové zahrádce by neměla chybět ani saturejka. Bylinka pronikavě voní a kořeníte s ní maso, drůbež i ryby. Používejte ji ale vcelku, listy nebo nať. Krájená totiž chutná hořce. Dobromysl neboli oregano je koření nezbytné při vaření italských specialit a má protizánětlivé i povzbuzující účinky.

Voňavý tymián zdobí a pomůže i při revmatických potížích

Výraznou chuť a vůni dá vaší kuchyni teplomilný tymián. Pěstujte jej samostatně nebo sesazený s jinými rostlinkami. Keřík v tom případě potřebuje kolem sebe více místa. Budete připravovat ryby a drůbež nebo sekanou? Pak je tymián tou pravou volbou do kořenících směsí. Pomůže vám i při nachlazení, zánětech průdušek nebo revmatických potížích.

Které bylinky oživí kuchyni a ozdobí balkón:

•    majoránka - koření polévky, saláty a bramboráky
•    bazalka - saláty, omáčky, k rajčatům
•    saturejka - maso, drůbež, ryby
•    dobromysl - italské speciality
•    tymián - drůbež, sekaná, ryby
•    meduňka - čaj uklidňuje a zahání migrénu
•    pažitka - zelený zdroj vitamínů
•    petrželka - polévky, saláty

Oblíbenou bylinkou je i mrazuvzdorná meduňka. Má citronově medovou vůni a jako léčivka potírá nespavost, podporuje trávení a zahání migrénu. Pomůže vám i při rychlejším hojení zhmožděnin. Jako trvalku pěstujte i pažitku, kterou používejte v syrovém stavu nebo ji zamrazte. Na jaře bývá mezi prvními vzešlými rostlinami cenným zdrojem vitamínů.

Keramický petrželák je dekorační i užitečný doplněk

Známý keramický hrnec "petrželák" je zajímavou nádobou pro pěstování petrželky. Nezbytná surovina v kuchyni je v našich podmínkách dvouletá. První rok sklízíte zelené listy pro kuchyňskou úpravu, druhý rok rostlina kvete a po dozrání semen zahyne. Jako léčivka prospívá ledvinám.

Některé bylinky v zahradě vám pomohou proti škůdcům okrasných trvalek i letniček. Levandule ve společné výsadbě odpuzuje mšice. Houbové choroby třeba na jahodách zažene pažitka nebo česnek a kořenová zelenina půjde jedna radost vedle heřmánku. Nezapomeňte bylinkám častěji prostřídat stanoviště, budou vám krásně prospívat.

Čerstvost ničím nenahradíte - stříhejte pravidelně

Bylinky používejte nejlépe v čerstvém stavu a vždy si prostě ustřihnete, kolik potřebujete. Nejvíce účinných aromatických látek je v listech těsně před rozkvětem, kdy se objevují první pupeny. Vůbec nejlepší jsou ráno po oschnutí rosy za slunečného dne. Jednoleté rostliny řežte ostrým nožem těsně nad listem a nechte pár centimetrů stonku na obrůstání.

U víceletých buďte opatrnější a berte si maximálně jednu třetinu lístků. Myslete na pozdější růst celé rostliny a nové výhonky. Snažte se o kompaktní tvar, aby rostlina košatěla a byla zároveň krásnou dekorací. Přes zimu vám bez problémů vydrží.

Bylinky na zimu si zamrazte nebo usušte

Chcete mít kvalitní surovinu na koření nebo čaje i v zimě? Nastříhané bylinky můžete klasicky zamrazit nebo usušit. V každém případě použijte čerstvou a čistou surovinu. Nejlepší způsob sušení je na vzduchu v dobře větrané a tmavé místnosti s teplotou 20 až 25 stupňů. Na bylinky nenechte přímo pražit sluníčko a do skleněných dóz je uskladněte asi za dva až čtyři týdny.

Bylinky vypadají nejlépe v klasických hnědých květináčích. Krásnou dekoraci získáte i z pěkně sesazených rostlinek v terasových nebo jahodových květináčích. Pokud máte dost místa, udělejte si na balkóně nebo terase voňavou zelenou stěnu a vše mějte stále při ruce. Na dochucení i k léčení má sloužit jen malé množství, předávkováním můžete vše pokazit. Jako téměř ve všem i tady platí známé, "všeho s mírou".

Jaké máte zkušenosti z pěstování bylinek u vás doma? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Použité fotografie:
1     greckor          CC BY 2.0
2,3  Suzette          CC BY 2.0
4     Kate Monkey   CC BY 2.0
5     Thomas Kriese CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 53x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 190x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek
Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Infra panely a topidla mohou mít i podobu lampy. Ohřejte se pod bílou nebo zlatou koulí

Vydáno: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 104x

Pokud přemýšlíte o instalaci účinného a pro alergiky vhodného topení, nezapomeňte na infrapanely. Mohou viset třeba v podobě lustrové koule nad vaší hlavou, nebo si doma nainstalujete zrcadlo či topný sloup. Navíc vypadají skvěle.

Celý článek