0komentářů

8 tipů na zelené bylinky, které provoní každý balkón i terasu

Čerstvé bylinky v kuchyni ještě nepoužíváte? Začněte a ohromte hosty u stolu. Zelenou zahrádku si můžete vypěstovat i na balkóně nebo terase. Podívejte se na druhy, kterými ozdobíte byt, vylepšíte jídla a získáte přírodní lékaře.
Vydáno: 18.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4765x

Mít pohotově při ruce čerstvé zelené bylinky na koření a vitamíny je snem každé hospodyňky i kuchaře. Chybí vám vlastní zahrada a nechcete nakupovat rostlinky v supermarketech? Vypěstujte si je doma na balkóně, terase nebo za oknem. Potřebujete jenom truhlíky, kvalitní zeminu a dobré, životaschopné sazenice.

Zelené bylinky jsou víceméně nenáročné, ale vyžadují jižní polohy a dostatek světla a sluníčka. Jinde se spíše vytahují do výšky a s obsahem požadovaných látek v silicích to také není moc valné. Dopřejte jim dobrou zeminu, kterou vylehčíte přídavkem jemnějšího písku. Nezapomeňte ani na drenáž v květináčích, protože vaši zelení svěřenci nesnáší přemokření.

Bazalka i oregano nesmí chybět v italské kuchyni

Jaké bylinky tedy pěstovat? Na balkóně nebo terase by vám určitě měla růst majoránka, která chce hodně sluníčka a propustnou zeminu. Vydrží až do zámrazu a můžete ji sklízet několikrát ročně. V kuchyni ji dávejte jako koření do polévek, salátů, ale i k masu a hlavně do bramboráků. Čaj ze sušených listů pomáhá při nachlazení.

Jednoletou bazalku uplatníte v salátech a omáčkách. Je typickým kořením pro středomořské země, proto ji najdete téměř ve všech italských pokrmech. V její společnosti vynikne skvělá chuť rajčat a můžete ji přidat i ke zvěřině. Jako léčivka zabírá při trávicích potížích a uklidňuje ledviny.

Ve vaší bylinkové zahrádce by neměla chybět ani saturejka. Bylinka pronikavě voní a kořeníte s ní maso, drůbež i ryby. Používejte ji ale vcelku, listy nebo nať. Krájená totiž chutná hořce. Dobromysl neboli oregano je koření nezbytné při vaření italských specialit a má protizánětlivé i povzbuzující účinky.

Voňavý tymián zdobí a pomůže i při revmatických potížích

Výraznou chuť a vůni dá vaší kuchyni teplomilný tymián. Pěstujte jej samostatně nebo sesazený s jinými rostlinkami. Keřík v tom případě potřebuje kolem sebe více místa. Budete připravovat ryby a drůbež nebo sekanou? Pak je tymián tou pravou volbou do kořenících směsí. Pomůže vám i při nachlazení, zánětech průdušek nebo revmatických potížích.

Které bylinky oživí kuchyni a ozdobí balkón:

•    majoránka - koření polévky, saláty a bramboráky
•    bazalka - saláty, omáčky, k rajčatům
•    saturejka - maso, drůbež, ryby
•    dobromysl - italské speciality
•    tymián - drůbež, sekaná, ryby
•    meduňka - čaj uklidňuje a zahání migrénu
•    pažitka - zelený zdroj vitamínů
•    petrželka - polévky, saláty

Oblíbenou bylinkou je i mrazuvzdorná meduňka. Má citronově medovou vůni a jako léčivka potírá nespavost, podporuje trávení a zahání migrénu. Pomůže vám i při rychlejším hojení zhmožděnin. Jako trvalku pěstujte i pažitku, kterou používejte v syrovém stavu nebo ji zamrazte. Na jaře bývá mezi prvními vzešlými rostlinami cenným zdrojem vitamínů.

Keramický petrželák je dekorační i užitečný doplněk

Známý keramický hrnec "petrželák" je zajímavou nádobou pro pěstování petrželky. Nezbytná surovina v kuchyni je v našich podmínkách dvouletá. První rok sklízíte zelené listy pro kuchyňskou úpravu, druhý rok rostlina kvete a po dozrání semen zahyne. Jako léčivka prospívá ledvinám.

Některé bylinky v zahradě vám pomohou proti škůdcům okrasných trvalek i letniček. Levandule ve společné výsadbě odpuzuje mšice. Houbové choroby třeba na jahodách zažene pažitka nebo česnek a kořenová zelenina půjde jedna radost vedle heřmánku. Nezapomeňte bylinkám častěji prostřídat stanoviště, budou vám krásně prospívat.

Čerstvost ničím nenahradíte - stříhejte pravidelně

Bylinky používejte nejlépe v čerstvém stavu a vždy si prostě ustřihnete, kolik potřebujete. Nejvíce účinných aromatických látek je v listech těsně před rozkvětem, kdy se objevují první pupeny. Vůbec nejlepší jsou ráno po oschnutí rosy za slunečného dne. Jednoleté rostliny řežte ostrým nožem těsně nad listem a nechte pár centimetrů stonku na obrůstání.

U víceletých buďte opatrnější a berte si maximálně jednu třetinu lístků. Myslete na pozdější růst celé rostliny a nové výhonky. Snažte se o kompaktní tvar, aby rostlina košatěla a byla zároveň krásnou dekorací. Přes zimu vám bez problémů vydrží.

Bylinky na zimu si zamrazte nebo usušte

Chcete mít kvalitní surovinu na koření nebo čaje i v zimě? Nastříhané bylinky můžete klasicky zamrazit nebo usušit. V každém případě použijte čerstvou a čistou surovinu. Nejlepší způsob sušení je na vzduchu v dobře větrané a tmavé místnosti s teplotou 20 až 25 stupňů. Na bylinky nenechte přímo pražit sluníčko a do skleněných dóz je uskladněte asi za dva až čtyři týdny.

Bylinky vypadají nejlépe v klasických hnědých květináčích. Krásnou dekoraci získáte i z pěkně sesazených rostlinek v terasových nebo jahodových květináčích. Pokud máte dost místa, udělejte si na balkóně nebo terase voňavou zelenou stěnu a vše mějte stále při ruce. Na dochucení i k léčení má sloužit jen malé množství, předávkováním můžete vše pokazit. Jako téměř ve všem i tady platí známé, "všeho s mírou".

Jaké máte zkušenosti z pěstování bylinek u vás doma? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Použité fotografie:
1     greckor          CC BY 2.0
2,3  Suzette          CC BY 2.0
4     Kate Monkey   CC BY 2.0
5     Thomas Kriese CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 549x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 152x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek
Jak vdechnout starým audio i videokazetám nový život? Podívejte se na pár DIY nápadů a pusťte se do tvoření

Jak vdechnout starým audio i videokazetám nový život? Podívejte se na pár DIY nápadů a pusťte se do tvoření

Vydáno: 18.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 242x

Máte doma hromadu starých audiokazet i VHS, ale přehrávač už dávno vypověděl službu a nový si pořizovat neplánujete? Nechcete je vyhodit, protože vás k nim váže nostalgie? Vyrobte si z kazet stylový nábytek či doplňky do bytu.

Celý článek