0komentářů

K čemu je kvalitní psací stůl, aneb půl práce máte hotové...

Chystá se vaše dítko do školy? Nebo už žákovi dosloužil starý stůl? Poradíme vám, jak vybrat kvalitní psací stůl pro dítě, aby mu šla práce lépe od ruky. Také přidáme pár rad, kam a jak je nejlepší stůl v dětském pokoji umístit.
Vydáno: 12.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4213x

Žáček se vrátil
ze školy domů
a ihned utíká
k psacímu stolu.
Těší se na úkoly,
nevnímá hračky,
chce napsat slohovku,
vyřešit počty…

Připadá vám, že úvodních pár veršů vyšlo z pera naivního a bláznivého poety, že je to jen fantazie a fikce? Nemusí tomu tak být, když bude mít vaše dítko ve svém pokoji kvalitní psací stůl. Jak ale takový stůl poznat, když nabídka na trhu je tolik obsáhlá? Nezoufejte, stačí si přečíst pár rad a tipů a používat selský rozum, a výběr už bude snadný.

Starý mýtus: Lamino je jedovaté, uvolňuje formaldehyd

Snad každý přemýšlí nad tím, z jakého materiálu stůl koupit. Na výběr jsou v zásadě dvě možnosti, a to masiv nebo lamino. „Lamino né, tam je ten formaldehyd“, namítne mnohý z vás. Takové úvahy však patří do dob dávno minulých a jsou pouhým přežitkem. Dnešní lamino desky už jsou na takové úrovni, že únik této nebezpečné látky je minimální.

Z toho samého důvodu byste nemohli do pokoje dát ani koberec, hračky nebo třeba počítač. Nutno však podotknout, že podezřele levný nábytek s tímto může mít stále problémy. A věděli jste, že i masiv uvolňuje formaldehyd, byť jen v malém množství?

Je lepší dřevo?

Materiál vybírejte srdcem a podle toho, jakou péči jste ochotni mu věnovat. Obrovskou výhodou lamina je nenáročné čištění, rýhy už však neopravíte a veškeré souboje se stolem tak budou navždy zvěčněny v jeho desce.

Dnešní lamino desky už jsou na takové úrovni, že únik nebezpečného formaldehydu je naprosto minimální.

Podobně jako u lamina jsou na tom stoly vyrobené z masivu, který je dokončený lakem. Stoly ze dřeva dokončeného olejem jsou pak ryze přírodní a podílí se na tvorbě zdravého mikroklima v pokoji, ochranná vrstva však příliš neodolává rozlité vodě. Výhodou je pak možnost opravy rýh a škrábanců. Přesto bych takový psací stůl pro školáka nevolil, protože negativa spojená s jeho údržbou převažují nad jeho výhodami. Osobně bych sáhl po stolu z lamina.

Dřevo má sice spoustu výborných vlastností, ale kvůli větší náchylnosti a potřebné údržbě není na stůl pro malého školáka úplně nejvhodnější.
Dřevo má sice spoustu výborných vlastností, ale kvůli větší náchylnosti a potřebné údržbě není na stůl pro malého školáka úplně nejvhodnější.

Vybírejte podle věku

Také je potřeba zamyslet se nad tím, pro jak starého školáka stůl pořizujete. Pro dítko, které se chystá do první třídy, bude jistě potřeba trochu jiný stůl, než pro školáka, který za chvilku končí základku a chystá se na střední nebo na učiliště. Pro čerstvého školáka je dobré pořídit stůl, který s ním poroste, a vy tak nebudete muset po nějakém čase kupovat nový.

U takových stolů se totiž může výška pracovní plochy nastavit podle výšky vašeho dítka a bude tak přesně tam, kde je potřeba. A pokud půjde stolová deska také naklopit, bude to ještě lepší, protože budete moci nastavit pracovní plochu podle toho, co se zrovna chystá vaše dítko tvořit.

Něco jako Formule 1 mezi psacími stoly. Veškeré rozměry se dají pohodlně nastavit podle růstu dítěte.
Něco jako Formule 1 mezi psacími stoly. Veškeré rozměry se dají pohodlně nastavit podle růstu dítěte.

Čerstvý žáček jistě ocení také to, když bude stůl hýřit veselými barvami nebo obrázky. Pozor však na to, aby výzdoba nebyla přehnaná a neodváděla pozornost od domácích úkolů.

Jak je to s velikostí pracovní plochy a úložnými prostory?

Odpověď je jednoduchá. Stůl musí mít pracovní plochu natolik velkou, aby na ní dítko mohlo pohodlně psát a nic si přitom ze stolu neshazovalo lokty. Také by se mu tam měla vlézt nějaká ta učebnice, ze které bude opisovat, a rozhodně také lampička. No a pokud máte doma nadaného umělce, určitě se bude hodit ještě větší pracovní plocha tak, aby se mohl pořádně a bez omezení realizovat.

Stůl jistě potřebuje také dostatek úložných a odkládacích prostor. Měl by mít jak zásuvky, tak i různé poličky, kam si dítko schová veškeré školní pomůcky, učebnice, výtvarné potřeby a spoustu dalších drobností, které potřebuje mít vždy při ruce.

Moderní stůl pro školáka má vše potřebné na svém místě.
Moderní stůl pro školáka má vše potřebné na svém místě.

Pokud chcete, aby byl u stolu také počítač, pak se na pracovní plochu musí vlézt ještě monitor, stůl musí mít volný prostor pro počítačovou bednu a také musí mít vyřešeno vedení všemožných kabelů a drátů. Také nebude na škodu, když bude vybaven i výsuvnou deskou pro klávesnici a myš.

Chybějící odkládací plochy nahradí kontejner na kolečkách

Pokud stůl odkládací plochy nemá, tak není nic ztraceno. Pořiďte k němu kontejner na kolečkách, který vaše dítko jistě ocení. A nemám na mysli zrovna to, že na něm bude moci závodit po pokoji. Díky němu se snadno přesune s plnou polní do kuchyně k jídelnímu stolu, když zrovna kouzlíte večeři v kuchyni a nemůžete přijít za ním. Jak se říká: “Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi”. A to nejen když srdíčko dítěte zatouží po vaší blízkosti, ale také když potřebuje poradit s úkoly.

Skříňku a šuplíky nahradí pojízdný kontejner, který je možné s nákladem všech vědomostí lehce přesouvat po bytě.
Skříňku a šuplíky nahradí pojízdný kontejner, který je možné s nákladem všech vědomostí lehce přesouvat po bytě.

Kam se stolem? Máte praváka či leváka?

Když už máte vybraný ten správný psací stůl, práce ještě nekončí. Aby se vaše dítko cítilo dobře a pohodlně, je potřeba stůl umístit na správné místo. Bez toho přijde veškerá vaše energie vynaložená na výběr stolu vniveč. Je jasné, že dítko potřebuje pro práci co nejvíce světla, takže umístění stolu co nejblíže k oknu je nasnadě.

Pokud není možné umístit stůl přímo k oknu, pak si dávejte pozor, zda je vaše dítko levák či pravák a stůl umístěte tak, aby si dominantní rukou při psaní nestínilo. Pokud není ani to možné a nemáte na výběr, pomůže lampička, která na psací stůl tak či tak patří.

Také se vaše dítko bude cítit lépe, pokud nebude otočeno zády přímo ke dveřím. Dobrým řešením je vyplnění rohu místnosti, ne vždy se to však s ohledem na světelné podmínky hodí. A pokud bude psací stůl postavený přímo u topení, nezapomeňte, že má mít větrací mřížku.

Nalákejte parádním stolem k úkolům

Ke konci tohoto článku se musím přiznat, že v úvodu jsem trochu přeháněl. Vždyť všichni z vlastní zkušenosti víme, že se dítko málokdy bude na domácí úkoly těšit. Proč mu však tuto nepříjemnou práci trochu neulehčit? Je jasné, že u líbivého a kvalitního stolu mu práce půjde od ruky mnohem lépe, než u rozvrzaného stolu, na který se mu vejde sotva jeden sešit.

Použité fotografie: MT-nábytek.cz

A jak je to u vás doma? Musíte školáka do dělání úkolů nutit nebo si k nim sedá dobrovolně? Napište nám o tom do komentářů!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 42x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 587x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek