0komentářů

10 tipů, jak dekoracemi z dovolenkových mušlí ohromíte návštěvy

Přijeli jste z dovolené od moře a kromě krásných zážitků máte s sebou spoustu mušliček. Víte, že mohou posloužit jako originální bytová dekorace? Vyzkoušejte si naše tipy, zkrášlete si bydlení a oživte vzpomínky na letní pohodu.
Vydáno: 08.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6670x

Šumění moře, ranní procházky po liduprázdné pláži, hledání mušlí a mušliček. Určitě to také znáte. Děti jsou v hledání přeborníci a za chvilku máte v zavazadlech a na policích plno mlžích domečků. Křehké vzpomínky na krásné chvilky z dovolené je ale škoda po čase vyhodit. Co je zkusit použít jako originální ozdobu bytu?

Nejdostupnější uložení je do skleněné dózy od kávy

Sběratelé mušlí, srdcaři, mají doma speciální skříně s dřevěnými zásuvkami nebo prosklené entomologické krabice na stěnách. Místopisně popsané sbírky mají i vědeckou hodnotu. Vám budou stačit třeba prázdné skleněné obaly od rozpustné kávy (1) nebo dózy na těstoviny. Několik vedle sebe, naplněných různobarevnými lasturami, bude velmi pěknou dekorací.

 

Skleněná koule se živou rostlinou pohladí na duši

Zajímavé dekorace do bytu vyrobíte navrstvením mušliček do úzkých skleněných nádob v podobě malého plochého akvária (2). Poutavou kompozici vytvoříte ve skleněné kouli, kam na dno dáte zeminu, do ní zasadíte zelenou pokojovou rostlinu a na povrch rozsypete vápencové suvenýry od moře (3). Kombinace barev s živou rostlinou vás pohladí na duši.

Chybí vám inspirace? Podívejte se do galerie dekorací z mušlí na Pinterestu.

Máte doma prázdný volný kout, kde vyloženě chybí ozdoba? Vyzkoušejte sem pověsit volnou síťovinu, na kterou připevníte mušle, kamínky nebo jiné přírodniny v nepravidelném vzoru (4). Skvěle vypadá i obrázek s mořskou tématikou, oblepený na rámečku mušlemi (5). Úprava velmi jednoduchá – výsledek úžasný.

 

Zkuste zakouzlit tavnou pistolí a lepidlem

Přátelíte se s tavnou pistolí a lepidlem? Nalepte mušličky na krabičku i víko a z obyčejného předmětu bude hned nevšední (6). Totéž platí i u barevně jednotvárných květináčů (7). Po nalepení lasturek dostanou hned jinou šťávu. Obyčejná svíčka ve skleněném talířku získá nasypáním mušliček na dno úplně jiný celkový dojem (8).

Z obří číše nemusíte jen pít víno

Skvěle vypadá obří číše na víno, kam nasypete nejdříve světlý a poté tmavý dekorační písek. Nahoru přijdou kamínky i mušličky, pak modrá nebo bílá koupelová sůl a to celé opatrně zalijete vodou (9). Postupným odpařováním vody vznikají na mušlích a okraji sklenice ornamenty ze soli. Občas trochu vody dolejte a kochejte se svou šikovností.

 

Gelové svíčky s mušličkami jsou skvělé do koupelny

Své mořské vápencové poklady zužitkujete třeba i nalepením na stínítko lampy. Koupelnu vám ozdobí mušličkami doplněné gelové svíčky, které vyrobíte z nakoupené sady (10). Baví vás filigránská práce? Pak zkuste jednotlivé skořápky provrtat, navázat na provázek a máte velmi originální závěs do dveří nebo jemnou zvonkohru u stropu.

 

Mušle jako razítko na textil? Proč ne

Mušle vám poslouží i jako netradiční obtisk na nejrůznější textilní materiály. Dozdobíte si jimi s pomocí barvy na textil třeba polštáře, potahy nebo závěsy. Krásné aranžmá se vám podaří i ve slaměném košíčku se sušenými květinami.

Dejte pozor, některé země vývoz mušlí a korálů zakazují

Lastury, kamínky a mušle v pěkných dekoracích dají prostě vašemu bytu šmrnc. Dávejte ale pozor, odkud je dovážíte, zejména ty velké. Egypťané jsou na jejich vývoz velmi přísní, tak to raději ani nezkoušejte. Různé druhy mušlí a korálů můžete koupit i jinde na středomořském pobřeží, ale schovejte si v každém případě účtenku nebo doklad původu.

Máte doma dekoraci ze suvenýrů od moře? Podělte se o zkušenosti ze své tvorby se čtenáři v komentáři pod článkem nebo pošlete fotografii nejzdařilejších kousků.


Použité fotografie:
1 - downing amanda CC BY 2.0
2 - wilson                CC BY 2.0
3 - hannaneh 710     CC BY 2.0
4 - Jean L.               CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 4x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 55x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 79x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek