0komentářů

Pořizujete si zastínění? Venkovní rolety a žaluzie chrání nejlépe

Chcete ochránit svůj domov před sluncem nebo zvědavými pohledy? Pomohou vám vnitřní i venkovní žaluzie a rolety. Usnadníme vám orientaci při výběru vertikálních i horizontálních stínidel a poradíme, jak si je můžete vyrobit sami.
Vydáno: 04.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4171x

Rolety a žaluzie jsou základním zastiňovacím prvkem do interiéru. Oceníte je v každém případě a zejména máte-li okna na jižní nebo jihozápadní stranu. Při jejich výběru si určitě ověřte zdravotní nezávadnost a kvalitu použitého materiálu. Stínicí technika musí totiž vydržet dost razantní kolísání teplot. Myslete přitom i na údržbu, abyste se při úklidu velkých oken šťavnatě neproklínali.

Žaluzie chrání byt před světlem i pohledy

Žaluzie tvoří pohyblivé vertikální nebo horizontální lamely, propojené lankem k regulaci průchodu světla nebo vzduchu. Při plném zakrytí okna chrání i vaše soukromí. Výrobci je dodávají nejčastěji z látky, hliníku, dřeva plastu, nebo bambusu. Žaluzie se nejvíce využívají k zakrývání oken, průduchů klimatizace nebo chladičů a regulaci průchodu světla nebo vzduchu.

Na žaluzie sedá prach, nesmíte proto zapomenout na jejich údržbu a čištění.

Řadu možností k zastínění i střešních oken nebo výklenků vám dají vnitřní žaluzie v celém spektru barevných variant. Stále nejrozšířenějším druhem jsou hliníkové s horizontálním uspořádáním lamel, často umístěné i uvnitř oken mezi skly. Ovládají se kardankou s plastovou tyčkou. Dalším typem ovládání je řetízek, který vám umožní vytažení a stažení žaluzie a také naklonění lamel v jednom technickém prvku.

Chcete si doma obohatit interiér a dopřát si kouzlo přírody? Pořiďte si dřevěné žaluzie, odolné proti větru a nechtěnému pohybu. Nádech komfortu dodají vašemu bytu bambusové žaluzie, vhodné do koupelen nebo k bazénům. Oblíbeným typem zastínění jsou i vertikální žaluzie, ať už textilní, plastové nebo dřevěné. Mohou mít také nehořlavou nebo zatemňovací úpravu.

Na žaluzie sedá prach, nesmíte proto zapomenout na jejich údržbu a čištění. Jednou z možností je speciální nástavec na vysavač. Běžná prachovka je také dobrá, ale nečistoty neodstraní dokonale. Nejlepším, ale nejpracnějším způsobem je mokrá houbička a postupné otření každé lamely. Na trhu jsou i speciální hřebenové houbičky.

Římská roleta oživí interiér a můžete si ji vyrobit sami

Velmi zajímavým a trendy stínícím doplňkem jsou římské rolety. Její široké sklady vytvářejí dřevěné tyčky, zasunuté v pravidelných rozestupech do oček na rubu látky. Vytahovat a spouštět roletu můžete s pomocí speciálních látkových pásů se šňůrkami. Všechny zmíněné konstrukční prvky skrývá podšívka dvouvrstvé roletky.

Římskou roletu si při troše šikovnosti můžete vyrobit doma sami podle podrobného návodu. Budete k tomu potřebovat:

  • pevné plátno nebo roletovou textilii
  • šroubovací očka
  • kroužky podle délky rolety
  • šňůrky
  • dřevěné nebo plastové tyčky
  • suchý zip
  • laťku na zavěšení
  • širší šňůru na zpevnění

Už klasickým ochráncem interiéru před sluncem jsou textilní rolety. Vyrábí se z jediného kusu, nelze je naklánět a ovlivnit tím intenzitu světla zvenku. Najdete je v široké barevné i materiálové škále z textilu, bambusu nebo například papíru. Můžete je použít nejen do oken, ale i jako skvělou dekoraci v interiéru. Rolování ovládáte vestavěnou pružinou, bočním nebo elektrickým zařízením.

Rolety před okny skvěle izolují interiér od palčivého tepla

Skvělou tepelnou izolaci vám obstarají předokenní rolety. V ložnici navíc zajistí nerušený spánek, protože nedovolí zvuku proniknout do místnosti. Doplňte rolety sítěmi a zbavíte se i dotěrného hmyzu. Pokud budete chtít sladit rolety s interiérem, nabídnou vám výrobci také dobarvení lamel podle vašeho výběru.

Jedním z druhů předokenního stínění jsou vnější rolety s pospojovanými lamelami těsně nad sebou. Říká se jim roletový pancíř a vytahují se do schránky nad oknem. Znáte je určitě z cest na horké jižní Slovensko nebo do Maďarska. I v našich podmínkách dokáží dokonale odstínit teplo a zvláště ty s motorickým pohonem jsou navíc i velkou překážkou pro zloděje. 

Velmi dekorativní zastínění vašeho bytu zajistí japonské zástěny. Jsou to panelové posuvné stěny, které nyní stále více lidí vyhledává jako plnohodnotnou náhradu rolet a žaluzií.

Můžete je snadno instalovat na stěnu i na strop. Velmi dobře je využijete i v případě, kdy potřebujete rozdělit místnost na více částí.

Pamatujte, že cena nemusí být tím hlavním kritériem při rozhodování. Na trhu je obrovský sortiment a určitě stojí za to porovnat nabídky od několika firem, reference, dodací podmínky a zda se jedná o vlastní výrobu nebo přeprodej.

Ideální dodavatel vám poskytne přesnou cenovou kalkulaci, žaluzie vyrobí, prodá i smontuje. Výhodou je v tomto případě i rychlejší záruční servis a vyřizování reklamací.

Použité fotografie:
1 – krzakptak CC BY 2.0
2 – Amy CC BY 2.0
3 – emdot CC BY 2.0
4 - liz west CC BY 2.0

Výrobci zastiňovací techniky mají v zásobě nepřeberné množství druhů žaluzií, rolet i zástěn. Pokud máte zajímavý tip, napište nám o něm do komentáře pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek