0komentářů

Pořizujete si zastínění? Venkovní rolety a žaluzie chrání nejlépe

Chcete ochránit svůj domov před sluncem nebo zvědavými pohledy? Pomohou vám vnitřní i venkovní žaluzie a rolety. Usnadníme vám orientaci při výběru vertikálních i horizontálních stínidel a poradíme, jak si je můžete vyrobit sami.
Vydáno: 04.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4260x

Rolety a žaluzie jsou základním zastiňovacím prvkem do interiéru. Oceníte je v každém případě a zejména máte-li okna na jižní nebo jihozápadní stranu. Při jejich výběru si určitě ověřte zdravotní nezávadnost a kvalitu použitého materiálu. Stínicí technika musí totiž vydržet dost razantní kolísání teplot. Myslete přitom i na údržbu, abyste se při úklidu velkých oken šťavnatě neproklínali.

Žaluzie chrání byt před světlem i pohledy

Žaluzie tvoří pohyblivé vertikální nebo horizontální lamely, propojené lankem k regulaci průchodu světla nebo vzduchu. Při plném zakrytí okna chrání i vaše soukromí. Výrobci je dodávají nejčastěji z látky, hliníku, dřeva plastu, nebo bambusu. Žaluzie se nejvíce využívají k zakrývání oken, průduchů klimatizace nebo chladičů a regulaci průchodu světla nebo vzduchu.

Na žaluzie sedá prach, nesmíte proto zapomenout na jejich údržbu a čištění.

Řadu možností k zastínění i střešních oken nebo výklenků vám dají vnitřní žaluzie v celém spektru barevných variant. Stále nejrozšířenějším druhem jsou hliníkové s horizontálním uspořádáním lamel, často umístěné i uvnitř oken mezi skly. Ovládají se kardankou s plastovou tyčkou. Dalším typem ovládání je řetízek, který vám umožní vytažení a stažení žaluzie a také naklonění lamel v jednom technickém prvku.

Chcete si doma obohatit interiér a dopřát si kouzlo přírody? Pořiďte si dřevěné žaluzie, odolné proti větru a nechtěnému pohybu. Nádech komfortu dodají vašemu bytu bambusové žaluzie, vhodné do koupelen nebo k bazénům. Oblíbeným typem zastínění jsou i vertikální žaluzie, ať už textilní, plastové nebo dřevěné. Mohou mít také nehořlavou nebo zatemňovací úpravu.

Na žaluzie sedá prach, nesmíte proto zapomenout na jejich údržbu a čištění. Jednou z možností je speciální nástavec na vysavač. Běžná prachovka je také dobrá, ale nečistoty neodstraní dokonale. Nejlepším, ale nejpracnějším způsobem je mokrá houbička a postupné otření každé lamely. Na trhu jsou i speciální hřebenové houbičky.

Římská roleta oživí interiér a můžete si ji vyrobit sami

Velmi zajímavým a trendy stínícím doplňkem jsou římské rolety. Její široké sklady vytvářejí dřevěné tyčky, zasunuté v pravidelných rozestupech do oček na rubu látky. Vytahovat a spouštět roletu můžete s pomocí speciálních látkových pásů se šňůrkami. Všechny zmíněné konstrukční prvky skrývá podšívka dvouvrstvé roletky.

Římskou roletu si při troše šikovnosti můžete vyrobit doma sami podle podrobného návodu. Budete k tomu potřebovat:

  • pevné plátno nebo roletovou textilii
  • šroubovací očka
  • kroužky podle délky rolety
  • šňůrky
  • dřevěné nebo plastové tyčky
  • suchý zip
  • laťku na zavěšení
  • širší šňůru na zpevnění

Už klasickým ochráncem interiéru před sluncem jsou textilní rolety. Vyrábí se z jediného kusu, nelze je naklánět a ovlivnit tím intenzitu světla zvenku. Najdete je v široké barevné i materiálové škále z textilu, bambusu nebo například papíru. Můžete je použít nejen do oken, ale i jako skvělou dekoraci v interiéru. Rolování ovládáte vestavěnou pružinou, bočním nebo elektrickým zařízením.

Rolety před okny skvěle izolují interiér od palčivého tepla

Skvělou tepelnou izolaci vám obstarají předokenní rolety. V ložnici navíc zajistí nerušený spánek, protože nedovolí zvuku proniknout do místnosti. Doplňte rolety sítěmi a zbavíte se i dotěrného hmyzu. Pokud budete chtít sladit rolety s interiérem, nabídnou vám výrobci také dobarvení lamel podle vašeho výběru.

Jedním z druhů předokenního stínění jsou vnější rolety s pospojovanými lamelami těsně nad sebou. Říká se jim roletový pancíř a vytahují se do schránky nad oknem. Znáte je určitě z cest na horké jižní Slovensko nebo do Maďarska. I v našich podmínkách dokáží dokonale odstínit teplo a zvláště ty s motorickým pohonem jsou navíc i velkou překážkou pro zloděje. 

Velmi dekorativní zastínění vašeho bytu zajistí japonské zástěny. Jsou to panelové posuvné stěny, které nyní stále více lidí vyhledává jako plnohodnotnou náhradu rolet a žaluzií.

Můžete je snadno instalovat na stěnu i na strop. Velmi dobře je využijete i v případě, kdy potřebujete rozdělit místnost na více částí.

Pamatujte, že cena nemusí být tím hlavním kritériem při rozhodování. Na trhu je obrovský sortiment a určitě stojí za to porovnat nabídky od několika firem, reference, dodací podmínky a zda se jedná o vlastní výrobu nebo přeprodej.

Ideální dodavatel vám poskytne přesnou cenovou kalkulaci, žaluzie vyrobí, prodá i smontuje. Výhodou je v tomto případě i rychlejší záruční servis a vyřizování reklamací.

Použité fotografie:
1 – krzakptak CC BY 2.0
2 – Amy CC BY 2.0
3 – emdot CC BY 2.0
4 - liz west CC BY 2.0

Výrobci zastiňovací techniky mají v zásobě nepřeberné množství druhů žaluzií, rolet i zástěn. Pokud máte zajímavý tip, napište nám o něm do komentáře pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 54x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 85x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek