0komentářů

Vybíráte novou obývací stěnu? Podívejte se, jaké jsou dneska v módě

Plánujete pořízení obývací stěny? Rádi vám poradíme s jejím výběrem a zároveň představíme nejnovější trendy, které diktují podobu moderních obýváků. Věřte, že obří stěny přes celou zeď jako v minulém století to rozhodně nejsou.
Vydáno: 01.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4839x

Obývací pokoj je v bytech i rodinných domech tradičním centrem všeho dění a místem ke společnému setkávání. Do místnosti se zpravidla dostanou také všechny návštěvy, přátelé a známí.

Jak nejlépe vybavit obývák, aby byl reprezentativní a současně praktický? Pusťte se do výběru obývací stěny tak, aby byla užitečná a nebyla jen pracholapkou.

Mohutné solitérní stěny přes celou zeď? Dávno ne!

Možností je nepřeberně, ať už chcete stěnu luxusní, levnou, v retro stylu nebo rustikální. Pryč jsou už veliké souvislé stěny, které zabíraly celou zeď odshora až dolů a měly zasklené police s vyhrazeným prostorem pro skleničky, knihy, porcelán a suvenýry z dovolených.

Trendem je hlavně vzdušný a variabilní nábytek, který si sestavíte podle vlastního nápadu a potřeb. Navíc jej můžete i výrazně lehčeji přestavět, když se vám po nějaké době „okouká“.

Snažte se při výběru myslet na to, aby jednotlivé prvky vaší vysněné obývací stěny interiér příliš nezahltily a výsledek nebyl moc těžký. Důležitý je samozřejmě i rozměr pokoje a sladění vybraných barev s celkovou barevností interiéru.

Platí přitom, že ke světlejší podlaze a malbě se hodí spíše tmavší nábytek a naopak. Máte netradiční rozměry svého pokoje? Obývací stěna z tmavých matných materiálů opticky přibližuje a světlých lesklých zase rozšiřuje.

Nebojte se experimentů a obývací stěnu rozčleňte

Příliš dlouhou stěnu dokážete vizuálně zkrátit několika vertikálními nábytkovými prvky. Dobře promyslete jejich rozmístění a konečnou velikost úložných prostor, abyste nemuseli některé věci nechat na zemi.

Koukněte se na pár tipů a nápadů, jak taky může vypadat obývací pokoj

Do celkového návrhu promluví určitě i úhlopříčka vaší televize. Nezapomeňte také na orientaci celé místnosti ke světovým stranám a v případě otočení na jih nebo jihozápad doplňte vybavení bytu o nezbytné stínící prvky!

Trendem je hlavně vzdušný a variabilní nábytek, který si sestavíte podle vlastního nápadu a potřeb.

Při zařizování obývacího pokoje nezapomeňte, že:

  • Vzájemně související prostory mají být blízko u sebe
  • Jídelní kout má být co nejblíže kuchyni a případnému letnímu stolování
  • Sledování televize vyžaduje dostatek sedacího nábytku
  • Pro návštěvy je dobré mít v pohotovosti několik menších sedacích prvků
  • Sedačkou do L můžete využít roh a uspořit místo
  • Příliš měkké sedáky vám znepříjemní vstávání, volte kompromis

Rozhodujete se o materiálu? Můžete si vybrat přírodní masiv, který krásně vypadá, ale musíte mu dát určitou péči i v budoucnu. Stále více v oblibě je i lamino (LTD), vyráběné v mnoha barevných provedeních a stupních lesku, včetně dezénu dřeva.

Laminovaná dřevotříska je barvou i tvarem stálá a velmi jednoduchá na údržbu. Nečistoty stačí otřít suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem, na odolnější skvrny pak vystačíte s trochou saponátu a setřením do sucha.

Stěny rozdělené na nízkou skříňkovou sestavu a nástěnnou část je nejvhodnější doplnit samostatnými policemitelevizními stolky ve stejném stylu.

Obdobné řešení je dobré pro menší pokoje s viditelnou světlou zdí za nábytkem. Pokud však potřebujete více úložného prostoru, zvolte rozumný kompromis mezi uzavřenými skříněmi a otevřenými policemi.

Žádné velké úložné prostory, obývák není skladiště

Podle norem architektů vám samozřejmě výměru obývacích pokojů nikdo nařizovat nebude. Přesto by měla být nejméně 14 metrů čtverečních a dalších zhruba šest přičtěte, pokud chcete mít v obýváku i jídelní stůl pro čtyři osoby.

Prohlédněte si také bohatou fotogalerii obývacích pokojů pro vaši inspiraci

Pro pohodlnou šířku k procházení počítejte asi se 70 centimetry. Nejlépe se vám bude nábytek vybírat do půdorysného tvaru obdélníka v poměru asi 3:4. V ideálním případě nebude přes obývák přístupná další obytná místnost.

I když je obývací pokoj víceúčelovým prostorem, neudělejte z něj skladiště, kde se nebudete moci vzájemně vyhnout. Podle dnešních trendů zkuste opustit velké úložné prostory a spíše uvažujte nad jednotlivými zónami, například pro sledování televize nebo společné jídlo. Vymezíte je třeba lehkou příčkou nebo pokojovými rostlinami.

Použité fotografie: MT-nábytek.cz

Výrobci obývacích stěn chrlí na trh čím dál propracovanější modely a záleží jen na vás, pro jaký z nich se rozhodnete! Napište nám, co se vám líbí právě na vaší stěně!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 71x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 87x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek