PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Bydlíte v paneláku? Vypěstujte si květiny a zeleninu na balkoně

Obdivujete vodopády barevných květů z teras a balkonů? S trochou trpělivosti je můžete mít také, i když žijete v paneláku. Nechte se inspirovat, jak udělat z balkonu krásnou zahrádku, kde vypěstujete i vlastní bylinky a zeleninu.
Vydáno: 01.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6221x

Balkony a terasy v městských i rodinných domech mají většinou několik funkcí. Častou je bohužel odkladiště nepotřebných věcí, sportovních potřeb nebo sušení prádla. Proč si ale nezpříjemnit pobyt venku (a vlastně doma) okrasnými květinami nebo si vypěstovat zeleninu či bylinky do kuchyně?

Naplánujte si, co budete pěstovat a vyrazte na nákup

Zkrášlení balkonu nebo terasy květinami není nijak složité, jenom je třeba si uvědomit několik základních věcí. Velmi důležitá je orientace na světové strany a tím také osvětlení celého prostoru.

Podstatný je výběr jednotlivých rostlinných druhů, s čímž souvisí i jejich požadavky na zálivku. Musíte se také rozhodnout, jestli máte zájem pouze o letničky nebo rostliny vytrvalé.

Nejvíce pozornosti i obdivu pozorovatelů a kolemjdoucích se pravidelně dostává úžasným barevným kombinacím z muškátů, pelargonií, petúnií, begonií či fuchsií.

Trvalejší výzdobu spíše modernějšího střihu si pro změnu zajistíte popínavkami, jehličnany nebo zimostrázy, sesazenými do vzájemných kombinací. Zalévejte podle potřeby, vždy ale dávejte pozor, aby hlína příliš nevysychala, ale také nebyla přelitá!

Pro bujný růst vašich živých svěřenců musíte mít dostatek vhodného hnojení. I v tomto případě platí, že méně je někdy více. Na trhu je dostatek druhů tekutých hnojiv do zálivky, které zajistí nejjednodušší přísun potřebných živin. K mání jsou i přírodní organická hnojiva nebo tyčinky a tablety pro zásobní hnojení na nějaký čas dopředu.

Balkonové rostliny rostou na všech světových stranách

Balkon na sever má přímého slunečního světla nejméně, ale třeba fuchsie v různé barevné škále se vám odvděčí svou nespornou atraktivitou. Dobře růst by tu měly také begonie nebo balzamíny a k popnutí stěn nebo splývavému dozdobení truhlíků využijte břečťan. Severovýchodní strana svědčí také bylinkám do kuchyně, konkrétně petrželi, pažitce nebo mátě.

 

Na východně orientovaném balkoně uspějete s muškáty, které ale musíte na zimu chránit před mrazem. Krásné květinové převisy dokážete vykouzlit z jednoletých petúnií, stejně jako z lobélií. Obě mají bezpočet barev a jejich kombinací. Chcete rychle zakrýt na terase nebo na balkoně stěnu nebo zábradlí? Použijte popínavé přísavníky, clematisy nebo hrachory.  

Jižní strana musí snášet celodenní přímý sluneční úpal, proto počítejte s tím, že rostliny budou žíznit. Můžete je částečně zastínit bambusovými rohožemi nebo zelenou stěnou z popínavých rostlin, ale spíše dobře zalévejte! Jih milují opět muškáty, ale i petúnie a lobelky. Teplo svědčí bylinkám, takže by tu neměly chybět bazalka, tymián, oregano, rozmarýna, levandule, majoránka nebo šalvěj. Dařit se bude určitě i nenáročným sukulentům.

Terasu nebo balkon obrácené na západ ozdobí kvetoucí begónie nebo hortenzie. Celoročně tu můžete pěstovat dekorativní dřišťál nebo stálezelný buxus. Při správném pěstování vás mile překvapí bujně kvetoucí vřesy a vřesovce a z bylinek vám odtud kuchyni doplní nejlépe libeček, kopr nebo estragon.

Výběr vhodné nádoby a substrátu je podmínkou úspěchu

Velkou výhodou balkonových výsadeb je možnost výběru té nejvhodnější zeminy, která odpovídá požadavkům konkrétních rostlin. Rostliny navíc můžete podle vaší chuti přemístit a odpadá vám pletí a okopávání.

V zahradnictvích a hobby marketech najdete více než mnoho typů všech substrátů, stejně jako květináčů a vhodných nádob pro výsadbu. Tady je dobré si uvědomit, zda a které rostliny bude po bujném vzrůstu třeba přesazovat a vybrat vhodnou velikost.

Ve srovnání s volnou výsadbou venku ale musíte zajistit rostlinám přiměřenou závlahu a také dostatek živin. Častým důvodem úhynu rostlinek je přelití, takže pro příliš starostlivé pěstitele jsou dobrodiním samozavlažovací truhlíky. U „obyčejných“ květináčů nesmí chybět drenážní vrstva z keramzitu, štěrku, oblázků nebo polystyrenových kuliček a odtokový otvor na přebytečnou vodu.

Zalévejte podle potřeby, vždy ale dávejte pozor, aby hlína příliš nevysychala, ale také nebyla přelitá!

Máte fantazii a chuť vytvořit si na balkoně nebo terase originální prostředí? Využijte nejrůznější dekorace, závěsy, košíky nebo netradiční nádoby. Uplatnění najdete nejen pro barevné kyblíky na písek, ale i výlevky, stará vědra kameninové žlaby či natřené plechovky. Skvěle na nich vypadá i nalepený starý barevný textil nebo mozaika.

Vytvořte si „jedlý balkon“ a doplňte vitamíny do kuchyně

Šlágrem poslední doby je zelenina, kterou můžete pěstovat na balkoně všechnu, snad kromě brambor a kukuřice. K nejoblíbenějším druhům patří rajčata, papriky či ředkvičky, veškerá listová zelenina, ale i populární cukety nebo také bylinky.

Balkón je jako stvořený také odrůdy jahodníku, které rostou zavěšené shora. Při správné péči mají bohatou úrodu krásných velkých plodů a navíc mohou tvořit také pohlednou dekoraci.

Na slunném místě se bude velmi dobře dařit speciálně vyšlechtěným cherry rajčátkům. Mají skvělou chuť a rostliny i plody jsou samy o sobě dekorativní. Nemusíte je navíc vyvazovat ani zaštipovat. Krásně vypadají i malé keříčkové papriky a pro milovníky ostrých chutí bude výzvou vypěstovat si vlastní chilli papričky. V balkonové minifarmě se můžete pokusit i o ředkvičky, pórek či špenát, ale také o vertikální pěstování okurek.

Prostředí na balkoně osvěží i zkrášlí další doplňky

V letních vedrech vám určitě přijde vhod třeba fontánka, kterou můžete doplnit vlhkomilnými rostlinami. Osvěží vás už jen pohled na tekoucí vodu a například kapradinám to bude s vodou velmi slušet! Vyloženým vodomilem je šáchor, kterému rozhodně přelití vadit nebude a naopak vyžaduje „nohy ve vodě“.

Houpete se nebo ležíte rádi při četbě? Máte-li na balkoně dost místa, zkuste závěsné křesílko nebo lenošku. Dobrodružnější povahy si mohou pořídit rovnou houpací síť a dobře ji připevnit. Pokud chcete mít více klidu, doplňte své odpočinkové království závěsem. Stěny balkonu oživíte i poličkami na květináče nebo trelážemi z dřevěných latěk, na které rostliny zavěsíte.

Velice pěkným a navíc užitečným doplňkem může být i ptačí budka z přírodního materiálu. Můžete zajít do obchodu, ale zručný kutil si ji dokáže udělat i sám. Odměnou vám bude pohled na drobné pěvce, kteří si navyknou přilétat si pravidelně pro něco na přilepšenou.

Příjemná atmosféra se dá na balkoně vykouzlit také čajovými svíčkami v nejrůznějších svícnech, ale i skleněných nádobkách. Jako netradiční dekoraci můžete využít i zavařovací sklenice s vlastním dekorem.

Použité fotografie:
1 - Doug Beckers CC BY-SA 2.0
2 - MT-nábytek.cz
3 - Paul Barker Henings CC BY-SA 2.0
4 - Timo Newton Sims CC BY-SA 2.0
5 - Gail Frederick CC BY 2.0

Užíváte si léto s nově osázeným okrasným balkónem nebo jste se rozhodli doplnit si spíž vlastní zeleninou? Napište nám o svých zkušenostech!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 138x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 226x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 238x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek