Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
22495
0komentářů

Jak v noci osvětlit zahradu? Solární lampičky to umí zadarmo!

Máte rádi noční atmosféru na své zahradě a chtěli byste ji něčím ozvláštnit? Zkuste solární lampičky, které nepotřebují elektřinu. Řekneme vám, jaké vybrat a kam je umístit, aby vás těšily dlouhým svícením a magickou hrou stínů.
Vydáno: 31.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4200x

Solární lampičky a svítidla vůbec jsou oblíbeným doplňkem venkovních prostor u rodinných domů, chat a chalup. I když se při jejich světle nedá zrovna číst, dokáží příjemně rozzářit zahradní cesty, altánky nebo bazénky. Pracují bez nároků na vaši peněženku, protože sluneční energie je zdarma a navíc můžete mít dobrý pocit, že využíváte výrobek šetrný k životnímu prostředí.

Nechte vyniknout nočnímu kouzlu své zahrady

Pořizovací náklady na nejběžnější lampičky se „zápichem“ do země se pohybují v řádu stokorun. Nejste zrovna elektromontéři? Vzhledem k tomu, že solárním lampičkám chybí kabely a dráty, nikoho takového nepotřebujete. Zpříjemnit atmosféru vám pomohu originální svítidla třeba i na balkóně, kde si chcete po celodenním shonu v klidu vypít kávu nebo skleničku vína. Podobně poslouží i v zahradních pergolách, kam třeba pozvete své přátele.

Víte, jak solární lampičky fungují?  Mají vestavěný solární panel, který přeměňuje sluneční energii na elektrickou a dobíjí během dne vestavěnou baterii. Proto byste měli svítidlo dát na místo s co nejdelším osluněním. Délka svícení bývá zpravidla kolem 8 hodin, ale ve stinných místech je to daleko kratší doba! Nemusíte se ani starat o rozsvěcení a zhasínání, které za vás při stmívání i za rozbřesku obstará světelný senzor.

Solárním lampičkám svědčí jižní až západní strana, vydrží déle

Můžete si pořídit i solární svítidla se zabudovaným pohybovým senzorem, které se rozsvěcují jen při průchodu nebo průjezdu kolem. Tato šikovná varianta se vám bude hodit třeba při nasvěcování přístupového chodníku do domu nebo ke garáži. Doba svícení je regulovatelná a standardně se nastavuje zhruba na půlminutu.

Existuje přímá úměra mezi délkou slunečního osvícení solárního panelu a světelným výkonem LED diod v noci. Počítejte tudíž s tím, že na jižní a západní straně dostanete do baterie víc proudu než na severní.

Nabíjení funguje i při zatažené obloze, ale světla pak večer bývá jen minimum. U některých typů není solární baterie obdobou těch, které se montují na vesmírné družice, a nevydrží tedy věčně. Přibližně po dvou letech je tak potřeba počítat s jejich výměnou za nové.

Nebojte se experimentu a pořiďte si barevná solární svítidla

Trh nabízí solární svítidla v nejrůznějších podobách, barvách a velikostech. Mohou být stojící i zapuštěné do země, ve tvaru klasické lucerny nebo koule. Nebojte se experimentovat a pořiďte si i barevná svítidla, která oživí vaši zahradu i venkovní posezení. Jste dobří pěstitelé a zahrada vás baví? Nasviťte si zajímavé rostliny nebo keře a těšte se ze svého umění!

V obchodech se většinou moc nedozvíte, kolik světla vám ta která lampička poskytne. Vzhledem k principu svícení si je také nemůžete vyzkoušet. Buďte proto raději obezřetní a nekupujte světla od nedůvěryhodných prodejců. Nemuseli byste se dočkat ani toho minimálního orientačního osvětlení. Pro plánovanou party na zahradě zkuste doplnit solární lampičky třeba pochodněmi na lampový olej, lampiony nebo svíčkami v květináčích.

Solární lampičku musíte vždy brát jako doplňkové, ne hlavní osvětlení zahrady nebo balkonu. Když budete chtít grilovat, musíte si na přípravu voňavé pochoutky přisvítit jiným, výkonnějším zdrojem na klasický elektrický proud.  Pamatujte také na to, že plné nabití akumulátoru zajistí minimálně 6, ale optimálně až 12 hodin přímého slunečního svitu.

Použité fotografie:
1 – Keith Williamson CC BY 2.0
2 – barbndc CC BY 2.0
3 (úvodní) – Wendy CC BY-SA 2.0

Máte na své zahradě nebo přímo u domu či na balkoně solární lampičky? Podělte se s námi o své zkušenosti s levným a ekologickým osvětlením.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 87x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 1158x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek