0komentářů

Vymalujte si obývací pokoj sami! Jde to snadno, rychle a čistě

Rozhodli jste se letos vymalovat obývací pokoj sami? Je to velká výzva, ale nemusíte se ničeho bát. S našimi radami zvládnete vše v postupných krocích a odměnou vám bude skvělý pobyt v místnosti, pěkně upravené vlastními silami.
Vydáno: 29.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5831x

Řada obyvatel rodinných domů a bytů se v létě rozhodne vymalovat svůj příbytek. Raději oželíte služby profesionálů a pustíte se do práce sami?  Horka jsou pro malování ideální období, protože natřené stěny a stropy rychle schnou a navíc uvidíte v dobrém světle, jak výsledek dopadl.

Před malováním pokoje se pořádně zamyslete nad barvami

Pamatujte na to, že v obýváku se nejčastěji potkáváte s rodinou a přáteli, měly by tomu proto odpovídat zvolené barvy. Zároveň bude dobré respektovat barevné provedení vašeho nábytku a textilních doplňků, abyste neměli pokoj ve stylu „každý pes jiná ves“. Jak tedy na to? Obecně platí, že do malých místností v panelových domech patří spíše světlejší odstíny barev, velké obýváky v rodinných domech nebo haly jde zútulnit tmavšími a výraznějšími odstíny.

Za úplnou tuzemskou klasiku jde považovat směs tepla a světla, tedy oranžovou. Někteří tvrdí, že už je příliš obehraná a tím pádem i nudná. Máte obývací pokoj směrem na jih a praží vám do něj celý den slunce? Zkuste vybrat třeba svěží zelenou! Bude vám výborně ladit s nábytkem ze světlého i tmavého dřeva. Žlutá a její varianty se hodí spíše do chladnějších místností, ale pamatujte hodně na její intenzitu.

Černá a bílá patří mezi specifické kategorie a zvlášť použití černé dobře rozvažte. Naproti tomu čtyři bílé stěny jsou opravdu univerzální, ale tvrdí se, že už příliš fádní. Můžete ale zkusit třeba i levandulovou. Nicméně v jednoduchosti je síla a trendem je použití více odstínů téže barvy.

Troufnete si jednotlivé barvy kombinovat? Nezapomeňte na to, že v jedné místnosti byste měli použít maximálně tři a jedna z nich by měla zůstat dominantní. Zajímavou pomůckou pro vyladění barev je bezplatný internetový nástroj Paletton. Najdete ho zde.

Barevný odstín vám v obchodě namíchají podle výběru

Máte-li zhruba představu, kde chcete jednotlivé barvy vidět, můžete vyrazit na nákup potřebného materiálu a pomůcek. Spočítejte si plochu malovaných stěn a stropů a ve specializovaném obchodě zjistíte potřebné množství penetračního nátěru i barvy. V případě zájmu vám ji podle vzorníku strojně namíchají přesně do takového odstínu, jaký chcete.

Budete také potřebovat nářadí na malování, dnes nejčastěji velice šikovný váleček se stírací mřížkou a teleskopickou tyčí. Na trhu jsou i speciální polštářky v plastových držácích, s nimiž se prý nadělá nejméně nepořádku. Nákup ještě doplňte o menší štětce na vymalování hůře přístupných míst, takzvané „zárožáky“, kbelík na barvu, zakrývací fólie, speciální lepící pásku a můžete si vyhrnout rukávy!

Abyste si ušetřili nepříjemnou práci při závěrečném úklidu, snažte se pokud možno co nejvíce nábytku přenést do jiné místnosti. Zbylé kusy naskládejte doprostřed místnosti a zakryjte je nejlépe lehkou fólií, speciálně vyráběnou pro malování. Pokud máte dostatek starého papíru ve větším formátu, ušetříte. Nezapomeňte ani na lustry a překryjte i parapety a rámy oken.

Rozhodně nepodceňujte přípravu stěn před malováním. Měly by být čisté, suché a bez prachu a pavučin. Zbyly vám po odnesení obrazů a vytahání skob a hřebíků díry nebo jsou na stěnách znatelné nerovnosti? Speciálním šlehaným tmelem na zdivo je s pomocí špachtle překryjte, schne velmi rychle a od malování vás nijak výrazně nezdrží.

Nepřehánějte množství barvy na válečku a postupně vrstvěte

Jedna vrstva penetračního nátěru umožní, aby barva na stěnu dobře přilnula. Malování obývacího pokoje začněte vždy od stropu, postupujte od okna ke dveřím a na hůře přístupná místa vezměte menší štětce. Malířskou barvu přinesenou z obchodu si ještě naředíte vodou a počítejte s tím, že první vrstva nátěru bude řidší. Nechte ji uschnout a poté přidejte vrstvu nebo vrstvy další.

Důležité je nic nepřehánět, váleček saje barvu dostatečně a není třeba jej barvou přesytit. Každé namočení do barvy doplňte přetřením o stírací mřížku a snažte se pak nemít barvu všude kolem. Patříte mezi odvážné a nebojíte se výzev? Pořiďte si speciální kompresor a stříkací pistoli, práce s ní vám půjde určitě rychleji a určitě si užijete i trochu zábavy.

Práce skončila, utřeli jste si z čela pot a uložili všechny pomůcky odmočit do vody? Ještě než se v klidu začnete kochat výsledkem své práce, musíte absolvovat méně příjemnou část, tedy úklid.

Pokud jste pečlivě zakryli všechno, co mohlo přijít do kontaktu s barvou, máte z poloviny vyhráno. Po nastěhování nábytku zpět vás na konci čeká čistá a krásná místnost, kde bude radost bydlet.

Použité fotografie:
1 – V Smoothe CC BY 2.0
2 – MT-nábytek.cz
3 -  mazaletel CC BY 2.0
4 – Shardayy CC BY 2.0
5 – Bryn Pinzgauer CC BY 2.0

Obývák slouží pro vzájemné setkávání a jako místo, kde trávíme volný čas. Napište nám, zda se vám ten váš podařilo vymalovat podle představ!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 78x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 98x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek
Minimalizujte finanční ztráty při katastrofě u vás doma. Zařiďte si pojištění domácnosti i nemovitosti

Minimalizujte finanční ztráty při katastrofě u vás doma. Zařiďte si pojištění domácnosti i nemovitosti

Vydáno: 17.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 406x

Vaší nemovitosti i domácnosti hrozí spousta rizik, třeba zloději, požár, potopa nebo prasklé potrubí. Raději se na ně pojistěte, ať nepřijdete o peníze, které jste do svého domova dali. Co všechno takové pojištění zahrnuje?

Celý článek