PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vymalujte si obývací pokoj sami! Jde to snadno, rychle a čistě

Rozhodli jste se letos vymalovat obývací pokoj sami? Je to velká výzva, ale nemusíte se ničeho bát. S našimi radami zvládnete vše v postupných krocích a odměnou vám bude skvělý pobyt v místnosti, pěkně upravené vlastními silami.
Vydáno: 29.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6130x

Řada obyvatel rodinných domů a bytů se v létě rozhodne vymalovat svůj příbytek. Raději oželíte služby profesionálů a pustíte se do práce sami?  Horka jsou pro malování ideální období, protože natřené stěny a stropy rychle schnou a navíc uvidíte v dobrém světle, jak výsledek dopadl.

Před malováním pokoje se pořádně zamyslete nad barvami

Pamatujte na to, že v obýváku se nejčastěji potkáváte s rodinou a přáteli, měly by tomu proto odpovídat zvolené barvy. Zároveň bude dobré respektovat barevné provedení vašeho nábytku a textilních doplňků, abyste neměli pokoj ve stylu „každý pes jiná ves“. Jak tedy na to? Obecně platí, že do malých místností v panelových domech patří spíše světlejší odstíny barev, velké obýváky v rodinných domech nebo haly jde zútulnit tmavšími a výraznějšími odstíny.

Za úplnou tuzemskou klasiku jde považovat směs tepla a světla, tedy oranžovou. Někteří tvrdí, že už je příliš obehraná a tím pádem i nudná. Máte obývací pokoj směrem na jih a praží vám do něj celý den slunce? Zkuste vybrat třeba svěží zelenou! Bude vám výborně ladit s nábytkem ze světlého i tmavého dřeva. Žlutá a její varianty se hodí spíše do chladnějších místností, ale pamatujte hodně na její intenzitu.

Černá a bílá patří mezi specifické kategorie a zvlášť použití černé dobře rozvažte. Naproti tomu čtyři bílé stěny jsou opravdu univerzální, ale tvrdí se, že už příliš fádní. Můžete ale zkusit třeba i levandulovou. Nicméně v jednoduchosti je síla a trendem je použití více odstínů téže barvy.

Troufnete si jednotlivé barvy kombinovat? Nezapomeňte na to, že v jedné místnosti byste měli použít maximálně tři a jedna z nich by měla zůstat dominantní. Zajímavou pomůckou pro vyladění barev je bezplatný internetový nástroj Paletton. Najdete ho zde.

Barevný odstín vám v obchodě namíchají podle výběru

Máte-li zhruba představu, kde chcete jednotlivé barvy vidět, můžete vyrazit na nákup potřebného materiálu a pomůcek. Spočítejte si plochu malovaných stěn a stropů a ve specializovaném obchodě zjistíte potřebné množství penetračního nátěru i barvy. V případě zájmu vám ji podle vzorníku strojně namíchají přesně do takového odstínu, jaký chcete.

Budete také potřebovat nářadí na malování, dnes nejčastěji velice šikovný váleček se stírací mřížkou a teleskopickou tyčí. Na trhu jsou i speciální polštářky v plastových držácích, s nimiž se prý nadělá nejméně nepořádku. Nákup ještě doplňte o menší štětce na vymalování hůře přístupných míst, takzvané „zárožáky“, kbelík na barvu, zakrývací fólie, speciální lepící pásku a můžete si vyhrnout rukávy!

Abyste si ušetřili nepříjemnou práci při závěrečném úklidu, snažte se pokud možno co nejvíce nábytku přenést do jiné místnosti. Zbylé kusy naskládejte doprostřed místnosti a zakryjte je nejlépe lehkou fólií, speciálně vyráběnou pro malování. Pokud máte dostatek starého papíru ve větším formátu, ušetříte. Nezapomeňte ani na lustry a překryjte i parapety a rámy oken.

Rozhodně nepodceňujte přípravu stěn před malováním. Měly by být čisté, suché a bez prachu a pavučin. Zbyly vám po odnesení obrazů a vytahání skob a hřebíků díry nebo jsou na stěnách znatelné nerovnosti? Speciálním šlehaným tmelem na zdivo je s pomocí špachtle překryjte, schne velmi rychle a od malování vás nijak výrazně nezdrží.

Nepřehánějte množství barvy na válečku a postupně vrstvěte

Jedna vrstva penetračního nátěru umožní, aby barva na stěnu dobře přilnula. Malování obývacího pokoje začněte vždy od stropu, postupujte od okna ke dveřím a na hůře přístupná místa vezměte menší štětce. Malířskou barvu přinesenou z obchodu si ještě naředíte vodou a počítejte s tím, že první vrstva nátěru bude řidší. Nechte ji uschnout a poté přidejte vrstvu nebo vrstvy další.

Důležité je nic nepřehánět, váleček saje barvu dostatečně a není třeba jej barvou přesytit. Každé namočení do barvy doplňte přetřením o stírací mřížku a snažte se pak nemít barvu všude kolem. Patříte mezi odvážné a nebojíte se výzev? Pořiďte si speciální kompresor a stříkací pistoli, práce s ní vám půjde určitě rychleji a určitě si užijete i trochu zábavy.

Práce skončila, utřeli jste si z čela pot a uložili všechny pomůcky odmočit do vody? Ještě než se v klidu začnete kochat výsledkem své práce, musíte absolvovat méně příjemnou část, tedy úklid.

Pokud jste pečlivě zakryli všechno, co mohlo přijít do kontaktu s barvou, máte z poloviny vyhráno. Po nastěhování nábytku zpět vás na konci čeká čistá a krásná místnost, kde bude radost bydlet.

Použité fotografie:
1 – V Smoothe CC BY 2.0
2 – MT-nábytek.cz
3 -  mazaletel CC BY 2.0
4 – Shardayy CC BY 2.0
5 – Bryn Pinzgauer CC BY 2.0

Obývák slouží pro vzájemné setkávání a jako místo, kde trávíme volný čas. Napište nám, zda se vám ten váš podařilo vymalovat podle představ!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek