0komentářů

Neodjíždějte z dovolené s prázdnou! 7 tipů na nejlepší suvenýry

Chystáte se na dovolenou a rádi byste si přivezli nějaký pěkný suvenýr? Nemusí to být jen kýčovité věci, které vám budou doma na policích zbytečně chytat prach. Zkuste třeba tradiční gastronomické speciality, mají jich všude dost.
Vydáno: 24.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3639x

Pokud nechcete mít doma zarovnané poličky neužitečnými lapači prachu, udržte na uzdě svůj nákupní chtíč. Z jednotlivých zemí si můžete přivézt i věci ke každodennímu používání, typické potraviny, nápoje nebo šperky. Pro každou zemi je charakteristické něco jiného a vždy máte více možností upomínek na dovolenou. Ale pozor, ne všechno je vždy možné vyvážet. Největším rizikem jsou přírodniny a řada zemí je také háklivá na vývoz historických artefaktů.

Chorvatsko? O prázdninách spíš Česko

Podle statistik si každoročně nejvíce Čechů dopřeje dovolenou u moře v Chorvatsku. Táhne je sem Jadran, považovaný za jednu z nejčistších částí Středozemního moře, příznivé klima a díky dálnici i stále lepší dostupnost. Pobřeží má přes 2000 kilometrů a mezi nejoblíbenější cíle patří historická města Split nebo Dubrovník a velmi známá je také Makarská riviéra nebo Plitvická jezera.

Země nabízí turistům širokou paletu tradičních a typických řemeslných artefaktů. Nejoblíbenějším suvenýrem bývá krajka, ručně malovaná keramika, výšivky či šperky. Zkuste si vybrat třeba plnící pero nebo kravatu, protože právě z Chorvatska pochází. Nenechte si ujít ani návštěvu místního trhu a domů si můžete přivézt některou z výborných místních pálenek nebo máte na výběr z širokého sortimentu chorvatských vín. Skvělý a žádaný je i pršut, sušená vepřová šunka.

V oblasti Rijeky je tradičním suvenýrem proslulý šperk morčić, což je maurská figurka černé postavičky s turbanem. Původně byla vyráběna pouze jako náušnice, ale dnes už ji koupíte také jako sponu na kravatu nebo brož. Morčić je symbolem Rijeky a od roku 1991 jejím maskotem.

Na Slovensku je dobré všechno

Druhým nejčastějším cílem českých turistů je Slovensko, kde je velkou výhodou chybějící jazyková bariéra a snadná doprava. Pokud vás lákají pochody po horách, určitě nevynecháte Malou či Velkou Fatru, Slovenské rudohoří nebo Štiavnické vrchy. Mezi nám nejbližší dostupné velehory pak patří Vysoké Tatry. Na své si přijdou i milovníci termálního koupání, třeba ve známých lokalitách Veľký Meder, Podhájska nebo Bešeňová.

Ze Slovenska si můžete přivézt dekorační keramiku, originální výrobky z kůže, dřeva, proutí nebo slámy. Milovníci folklóru se mohou podívat po součástech místních krojů a ručních nebo strojových výšivkách. Oslovily vás suvenýry, které můžete sníst nebo vypít? Ptejte se po kvalitních sýrech z ovčího nebo kravského mléka, parenicách nebo oštiepkách. Chuťově úžasné jsou přímo od výrobců z regionu Liptov.

Zajímavým dárkem je sklenička medu s ovocem nebo oříšky, voňavý čaj z bylinek i tinktury.  Patříte mezi milovníky dobrého vína? Určitě neprohloupíte koupí skvělého vína z oblasti Malých Karpat nebo Tokaje. Typicky slovenským destilátem je pak borovička, pálenka z jalovce, která se dá zajídat výbornými domácími klobáskami nebo gazdovskou slaninou.

Itálie nejsou jenom makaróny

Čechy často vyhledávanou jihoevropskou destinací je Itálie, asi nejznámější jako domov olivového oleje, těstovin, skvělého vína, mafie a římských ruin. Země se chlubí jednou z nejzajímavějších historií v Evropě. Jsou zde pozůstatky římského osídlení a kultury, která silně ovlivnila další vývoj celé civilizace. Dalším velmi významným obdobím italských dějin byla renesance, kdy se tato země dokázala prosadit a ukázat světu své umění.

Italové jsou vysazení na módu a hlavní město Řím je odjakživa jejím centrem. Oblíbenými, i když ne zrovna nejlevnějšími suvenýry, tak bývají kožené kabelky, obuv, látky, keramika nebo sklo. Častou pozorností z Říma bývají i šperky nebo bižuterie, a pokud navštívíte Vatikán, najdete tu spoustu předmětů s náboženskou tématikou.

Originálním suvenýrem z Apeninského poloostrova mohou být pravé italské těstoviny, kterých existuje nespočetné množství plněných, neplněných a polévkových. Domů dovezete bez problémů i chutné italské pesto, kapary, olivy nebo artyčoky a sušená rajčátka. Gastronomickým tahákem jsou italské sýry, například mozzarella z buvolího nebo kravského mléka, plnotučný plísňový sýr gorgonzola nebo drobivý parmazán.

Řecko i Egypt přísně hlídají vývoz kulturního bohatství

Cestovatelé, kteří neměli hluboko do peněženky, si z Řecka tradičně vozili dražší značkové oblečení nebo kvalitní koženou obuv či kabelky. Díky horkému podnebí se ve velké míře používají přírodní materiály a oblíbené jsou výrobky ze lnu. Zajímavým suvenýrem je komboloi, korálky na provázku a hračka všech Řeků. Skvělá je i kosmetika z olivového oleje. 

Podmanila vás také na dovolené řecká kuchyně? Patří mezi nejchutnější na světě a vy si ji můžete připomenout například kvalitním olivovým olejem. Jako dárek se výborně hodí také nejrůznější druhy a směsi voňavého koření nebo velké černé olivy Kalamata. Vyhlášený je řecký med a velmi oblíbené ovocné džemy. Originální je i řecká Metaxa, destilovaná z několika druhů vína a zrající v dubových sudech. S vodou nebo ledem se pak mísí bylinný anýzový likér ouzo. 

Jako poměrně levný suvenýr z Egypta můžete dovézt kožené tašky, kabelky, peněženky, opasky či boty. Levně tu nakoupíte také kosmetiku a parfémy. Především ve větších městech je k dostání koření nejrozmanitějších druhů a velmi typickým pro zemi je papyrus s egyptskými motivy. Zajímavým suvenýrem jsou parfémy ve stylových flakóncích.

Velmi důležité při koupi v Egyptě je smlouvání, se kterým rozhodně počítejte. Patří ke koloritu celého nákupu a obchodníka byste poněkud otrávili, kdybyste na tuto hru nepřistoupili. Nehledě na to, že ceny jsou na začátku mnohem a mnohem vyšší. Nezapomeňte, že Egypt si přísně hlídá vývoz přírodního a kulturního bohatství. Proto buďte opatrní na korály, lastury nebo mušle. Potíže mohou způsobit i kameny z pyramidy.

Španělsko je hrdé na své umělce, Rakousko na přírodu

Mezi typické suvenýry ze Španělska patří stříbrné šperky, kožená galanterie nebo keramika, která je z každého španělského regionu jiná. Oblíbené jsou i výšivky nebo tradiční krajky a třeba typické kastaněty. Katalánsko se pyšní světově známými osobnostmi Antoni Gaudím a Salvadorem Dalím, proto je zde k vidění řada suvenýrů s motivy jejich známých děl. 

Španělsko je největším výrobcem i konzumentem olivového oleje na světě, a pokud máte rádi jeho originální chuť v salátu, určitě láhev nezapomeňte. Typickým výrobkem jsou také sušené kořeněné klobásky chorizo nebo mimořádná nabídka vín například z oblasti La Rioja. Můžete si dovézt také žlutočervené koření šafrán, olivy, sladkosti, med a produkty ze včelího vosku.

Nádherná příroda a čisté lesy i hory plus příjemné koupání v průzračné vodě rakouských jezer. To vše spolu s dlouhou tradicí společného láká turisty na dovolenou k jižním sousedům v Rakousku. Mezi trvanlivější suvenýry pro každého patří keramické výrobky z Gmundenu nebo hrnčířské zboží z Burgenlandu. Pro zemi jsou také velmi typické modrotiskové látky a výrobky z nich.

Pokud byste z Rakouska chtěli přivézt zdravý suvenýr, kupte si dýňový olej. Tato převážně štýrská specialita je bohatá na zinek, vitaminy E, A a omega kyseliny. Typickým dárkem jsou sladkosti, jako Sachrův dort, štrúdl nebo Mozartova koule ze Salzburgu. Mezi nápoji, které se z Rakouska vyplatí dovézt, je určitě místní víno, pálenka nebo unikátní limonáda Almdudler.

Použité fotografie:
Úvodní - John Stratford CC BY 2.0
1 - Remus Pereni CC BY 2.0
2 - Andrew Fecheyr CC BY 2.0
3 - Miquel C. CC BY 2.0
4 - Jon Rawlinson CC BY 2.0
5 - Brian Snelson CC BY 2.0
6 - Les Haines CC BY 2.0
7 - TRAILSOURCE.COM CC BY 2.0

Vozíte si ze svých dovolenkových cest po světě suvenýry nebo dáváte přednost typickým potravinám tamních regionů? Napište nám své vlastní tipy!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 78x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 209x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek