0komentářů

Spěte zdravě ve kvalitní posteli! Poradíme vám s výběrem ložnice

Měníte staré za nové nebo pořizujete své první vybavení do ložnice? Inspirujte se u nás! Prohlédněte si fotografie ložnic z masivu i lamina, v moderním i tradičním designu. K tomu vám přidáme pár rad, jak ložnici správně zařídit.
Vydáno: 13.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4391x

Klidný a ničím nerušený spánek je alfou a omegou pohodového života. Není nic horšího, než se ráno probudit s pocitem, že na vás padá tíha celého světa, a co je nejhorší, vůbec jste si neodpočali. Když se k obecně špatné náladě přidá bolest krční páteře nebo zad, máte o „zábavu“ na celý den postaráno. Podobných starostí vás ušetří kvalitní ložnice.

Jaký si dnes vyberete nábytek, tak si zítra lehnete

Ložnice je, ať chcete či nechcete, jednou z nejdůležitějších místností v bytě. V posteli totiž člověk stráví průměrně třetinu života a proto měli byste dbát na to, aby tahle místnost byla po všech stránkách dokonalá. A to nejen z pohledu ložnicového nábytku. Měli byste se včas rozhodnout, zda pořídíte koberec nebo necháte jen holou podlahu, čím budete svítit a jaké chcete doplňky a dekorace.

Co by nemělo chybět v žádné ložnici:

  • Kvalitní postel s roštem a matrací
  • Noční stolky ve stejném stylu
  • Dostatečné prostorná šatní skříň
  • Šuplíková nebo skříňová komoda
  • Toaletní stolek se zrcadlem

Bohatou fotogalerii ložnic pro vaši inspiraci si prohlédněte ZDE.

Myslete na rozměry postelí, pohodlí je nade vše

Při výběru postelí se vyplatí myslet na některá pravidla pro kvalitní spaní. Ideální šířka dvojlůžkové postele je nejlépe 180 centimetrů, ale v oblibě zůstává i šířka 160 cm. Délka postelí je obvykle dva metry, ale pro basketbalové postavy existují i atypické rozměry. V každém případě při nákupu přidejte k výšce těla, abyste měli při spánku dostatek pohodlí.

Nezapomeňte, že volný prostor kolem postele by měl být kolem 80 centimetrů ze tří stran. V případě, že máte u postele šatní skříň s klasickým otevíráním dveří, je nutné počítat i s dalším místem pro jejich křídla. Závisí to na dispozici místnosti a typu nábytku. Optimální rozměr ložnice je 12 m2 pro dvě a 8 m2 pro jednu osobu. 

Bohužel dnes nemá každý ložnici o rozměrech zámecké komnaty, spíš naopak, proto musíte v řadě případů volit úsporná řešení. Tím mohou být závěsné police na stěnu i šatní skříň s posuvnými dveřmi. Prostor dokáže opticky zvětšit také velké zrcadlo, které navíc celou místnost prosvětlí.

Masiv nebo lamino? To je to, oč tu běží.

Dlouhodobě nejoblíbenější materiál pro výrobu ložnicového nábytku je masivní smrkové, bukové a borovicové dřevo. Postele a skříně ze dřeva jsou pevné, stabilní a při správné péči vám vydrží dlouhou dobu. Co může být navíc lepší než spánek na lůžku voňavém přírodním materiálu, který vám připomene příjemné chvíle z vašeho pobytu pod širým nebem?

Někdo dává zase přednost nábytku z lamina, který se hodí téměř do každého interiéru. Nemá téměř žádné nároky na údržbu a můžete si zvolit z bezpočtu barevných provedení s různou strukturou povrchu. Díky moderním technologiím navíc může nábytek z kvalitního lamina věrně připomínat jakékoliv dřevo.

Inspirujte se také na jedné z největších středoevropských přehlídek nábytku, konané každoročně v polské Poznani. Navštivte veletrh prostřednictvím fotografií ZDE.

Šlágrem posledních let jsou takzvané futonové postele s původem v Japonsku. Jedná se obvykle o dřevěnou konstrukci doplněnou futonem - přírodní matrací, která se dá složit a uschovat. Díky tomu můžete postel přes den využívat i jinak, než na spaní, a především v malém bytě tak ušetříte dost místa.

Nezapomeňte větrat, roztoči nikdy nespí

Nezbytnou podmínkou zdravého spánku je kvalitní matrace, které jsou dnes na trhu v obrovském množství nejrůznějších typů. Chcete si vybrat matraci latexovou, pružinovou, pěnovou, případně  taštičkovou? Závisí to na vaší váze a zdravotním stavu a také na tom, jestli bude matrace sloužit ke každodennímu spaní nebo jen občasnému přespávání.

Je nanejvýš důležité, aby vaše postel větrala. Člověk se totiž za noc v průměru 45krát otočí a vypotí asi 1,5 litru potu. Podle statistik s vámi přitom sdílejí lůžko až dva miliony roztočů, kteří milují vlhko. Proto dbejte na to, aby v celé ložnici pokud možno co nejvíce proudil vzduch a místo pod postelí nebylo zarovnané zbytečnostmi. Snažte v ložnici také neustále udržovat pořádek.

Jak nábytek uspořádat a jakou dát ložnici barvu?

Není úplně jedno, kam v ložnici umístíte postel na spaní. Existuje mnoho doporučení, každý určitě slyšel například o geopatogenních zónách. Vibrace vycházející z těchto míst vám mohou působit potíže a rušit ve spánku. 

Špatné zóny vám najde proutkař nebo jiný senzitivní člověk, případně se při určení nežádoucích míst spolehněte na svého psa. Na rozdíl od kočky se jim spolehlivě vyhýbá. Obecně se také doporučuje umístit postel čelem ke zdi a nestavět ji do úplně volného prostoru.

Pohodu v ložnici dokáží pochopitelně ovlivňovat také barvy. Odborníci doporučují oblíbené světlé odstíny béžové, modré nebo fialové. Máte v oblibě spíše teplejší odstíny? V tom případě zvolte tlumené odstíny oranžové či žluté. Výrazná červená nebo jiné zářivé barvy vás mohou nepříjemně rozrušovat, což v ložnici není vůbec žádoucí.

Nechce se vám vybírat ložnicový nábytek? Pořiďte si sestavu

Pokud nepatříte zrovna mezi milovníky nakupování a surfování po internetových stránkách není vaše hobby, jsou pro vás ideální ložnicové sestavy. Seženete je ze dřeva i z lamina a v nepřeberném množství designů podle vašeho gusta. Nemůže se vám stát, že jednotlivě zakoupené kusy nábytku k sobě nebudou „pasovat“ třeba rozdílným odstínem moření nebo typem úchytek, a navíc při nákupu kompletní ložnice ušetříte i významnou částku.

Pohledné a kvalitní sestavy ložnicového nábytku najdete ZDE.

Ložnice má zkrátka být nejpříjemnější a nejpohodlnější místností domova, proto výběr nábytku do ní rozhodně nepodceňujte. Shodnete-li se navíc při nákupu i se svým partnerem, máte vyhráno. Bůh Hypnos vám pak každou noc v říši spánku dopřeje klidný a osvěžující pobyt.

Pomohl vám článek k zařízení ložnice, na kterou jste pyšní a teď je chloubou vašeho bytu? Podělte se s námi o své tipy a napište, jak se vám spí v novém!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 33x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 48x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 696x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek