0komentářů

Čtete rádi a hodně? Se stojanem na knihy můžete číst úplně všude!

Přesto, že čtečky elektronických knih se těší stále větší oblibě, pro řadu lidí zůstává papírový svazek tou nejlepší volbou. Pokud se i vy řadíte mezi náruživé čtenáře, přečtěte si, jak udržet ve svých knihách dokonalý přehled.
Vydáno: 08.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4178x

Kniha (tedy nejen ona) je přítelem člověka, o tom není pochyb. A i když jsou u lidí čím dál populárnější elektronické čtečky, nedá stále spousta z nich na papírovou klasiku dopustit. Opravdoví milovníci literatury pak i v dnešní době mají doma knih tradičně celé metry a stohy. 

Stojan je při čtení náhradní rukou

Šikovný pomocník
Šikovný pomocník
Pokud se řadíte k věrným čtenářům a jste zvyklí mít rozečtené povídky při ručních pracích nebo alespoň otevřenou kuchařku při vaření, přijde vám určitě vhod stojan na knihu. Je to neocenitelný pomocník ve chvíli, kdy chcete číst a přitom máte zaměstnané obě ruce. Velice se hodí také při práci s počítačem, když zároveň musíte nahlížet do papírových podkladů.

Na trhu najdete nejrůznější typy stojanů na knihy, které vám umožní mít volné ruce a současně hltat litery. A podle svého vkusu můžete také využít širokou škálu materiálů, z nichž vyrábí. Dřevo vypadá pěkně, plasty a kov mají téměř nekonečné tvarové možnosti a sklo je zase velice elegantní

Můžete tak mít úplně jednoduchou podložku pod knihu nebo opravdu propracovaný stojan zkombinovaný z různých materiálů. V této kategorii užitečných doplňků nechybí také originální designové kousky, jako třeba stojánek ze dřeva a kovu, který umožňuje pohodlné čtení ve vaně. A nechybí na něm ani místo pro skleničku vína.

Udělejte si vlastní, potěší vás nejvíc

Číst se dá kdekoliv.
Číst se dá kdekoliv.
Jednoduchý stojan si dokáže udělat každý alespoň trochu zručný kutil doma sám. Klasickým a osvědčeným materiálem je v tomto případě dřevo. 

Na výrobu stojanu budete potřebovat:

  • dřevěnou nebo dřevotřískovou desku
  • pravítko a tužku
  • pilku na dřevo
  • vruty nebo lepidlo na dřevo
  • smirkový papír
  • štětec
  • bezbarvý lak nebo barvu

Inspirujte se třeba v internetových vyhledávačích, které vám po zadání hesla stojan na knihy nabídnou více než dost nejrůznějších obrázků. S trochou šikovnosti tak získáte pěkný a originální doplněk podle vlastního vkusu.

Zarážky udrží pořádek v knihovně i na stole

Zarážka jako umělecký kousek
Zarážka jako umělecký kousek
Zvláštním typem stojánků na knihy jsou zarážky, s jejichž pomocí udržíte svazky na stole i v policích rovně a úhledně uspořádáné. Nejčastěji jsou k vidění dřevěné, ale i kovové, plastové a z dalších materiálů. Jsou to vlastně samostatné, dostatečně těžké podpěry, které po zatížení knihami nepovolí a neujedou do stran.

Také jednoduchou zarážku do knihovny si dokážete udělat doma "na koleni". Stačí ohnout cca 10 cm široký a 40 cm dlouhý pruh plechu o tloušťce 1 mm zhruba v jedné čtvrtině do pravého úhlu. Šikovnější kutilové samozřejmě přijdou i na lepší a hezčí varianty.

Stejně jako v případě stojanů i zarážek existuje bezpočet variant. Pořiďte si třeba originální zarážky ve tvaru elegantních rukou, snažících se navzájem dotknout. Na trhu jsou ve tmavém i světlém provedení. Jiným typem je třeba zarážka z tmavého dřeva, nejčastěji kombinovaná s kovovými ozdobami.

Ležíte při čtení? Kloubový stojánek ulehčí očím

Jistě znáte muka, kdy se snažíte číst na břiše, kazíte si oči kvůli malé vzdálenosti od stránek a po chvíli se stejně převalíte na bok. Zanedlouho zjistíte, že je to ještě horší, a skončíte na zádech, kde se vám ale postupně odkrví ruce a kolotoč začne nanovo.

Ovšem díky praktickému kloubovému stojánku v posteli můžete zůstat jenom v jedné poloze a naplno se ponořit do řádků. S pomocí ramének a důmyslného mechanismu s pružinami si nastavíte rozečtenou knihu před oči do ideální výše a vzdálenosti a už nikdy vás nebude při čtení bolet za krkem. 

Klasikou jsou knihovničky, dejte ale pozor na váhu

Pokud nepatříte zrovna do kategorie domácích bibliofilů, bude vám stačit jednoduchá polička na stěnu, v níž dostanou knížky své stálé místo a současně vytvoří pěknou dekoraci pokoje. Prach z jejich hřbetů pak jednoduše otřete při běžném úklidu domácnosti. 

Kdo chce se svými knižními klenoty zacházet důstojněji, pořídí jim knihovnu, prosklenou vitrínu nebo policový regál. Pokud máte knih více, vyplatí se zjistit, kolik váží a tomu při výběru nábytku do knihovny podřídit nosnost polic. To aby vás jednou v noci neprobudilo menší zemětřesení z vedlejšího pokoje.

Přejeme vám příjemné a ničním nerušené počtení s pomocí praktického stojanu na knihu.

Použité fotografie:
Úvodní - Elise Ramsey CC-BY 2.0 
1 - bkrpr CC BY-SA 2.0
2 - brewbooks CC BY-SA 2.0
3 - thuraz photo CC-BY 2.0
4 - brewbooks CC BY-SA 2.0
5 - MT-nábytek.cz

Jakou knihu právě čtete? A jak doma svazky ukládáte? Podělte se o své zkušenosti s ostatními v komentářích!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Stojací lampy se v bytě hodí téměř všude. Poslouží vám i jako hlavní světelný zdroj

Stojací lampy se v bytě hodí téměř všude. Poslouží vám i jako hlavní světelný zdroj

Vydáno: 23.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 53x

Hledáte optimální osvětlení do obýváku nebo kancelářskému stolu? Nezapomeňte na stojací lampu. Mohou mít různá provedení, od retro, vintage, romantické až po nadčasový design. S dost silnou žárovkou slouží i jako hlavní zdroj.

Celý článek
Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 1814x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek
Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 58x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek