0komentářů

Závěsný stolek na balkon - pracovat na čerstvém vzduchu je lepší!

Rádi byste dělali s počítačem na čerstvém vzduchu, ale nemáte dům se zahradou? A bydlíte aspoň v bytě s malým balkonem? Tak pro vás máme řešení! Pořiďte si závěsný stolek na balkonové zábradlí a můžete se u práce klidně opalovat.
Vydáno: 07.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 23127x

Také trošku závidíte těm, kteří mohou mít svoji “home office” čili domácí kancelář pod širým nebem, zatímco vy máte k dispozici pouhé tři metry čtvereční balkonu? A neumíte si představit, jak byste na něj vedle sušáku a truhlíků s květinami ještě dostali stolek se židlí? Poohlédněte se po skládací židličce a závěsném stolku nebo si takový stolek vyrobte sami. 

Jednoduše geniální inspirace

Jednoduchý závěsný stolek, který výrazně zpříjemní váš pobyt na balkoně a když ho nepotřebujete, tak nezabírá zbytečně místo, dnes pořídíte z mnoha různých materiálů. Nejčastější je kombinace kovové kostry a dřevěné, plastové či skleněné desky.

Závěsný stolek z dílny Michaela Hilgerse
Závěsný stolek z dílny Michaela Hilgerse
Ovšem se vskutku originálním nápadem, jak dostat na úzký balkón nějaký nábytek, přišel před pár lety německý návrhář Michael Hilgers. Z jednoho kusu plastu dokázal vykouzlit stabilní stolek který zároveň může být i truhlíkem na kytky nebo nádobou na chlazení šampaňského.

Jak je vidět na obrázku, stačí unikátní plastový stolek zavěsit na zábradlí a můžete na něm pracovat, obědvat, koukat na fotbal nebo si třeba jen postavit ranní kávu. Stolky z Hilgersovy řady “balKonzept” mají řadu nesporných výhod.

Dají se přidělat a oddělat během několika okamžiků, jsou vyrobené z pevného recyklovatelného polyethylenu, odolného vůči počasí a jak už bylo řečeno, mají opravdu mnohostranné využití. Ne nadarmo se říká, že ty nejjednodušší věci jsou ty nejdokonalejší.

Sklápěcí stolek = více ušetřeného místa

Pokud se vám nechce pokaždé, když máte chuť pracovat na balkóně, věšet a zase sundávat stolek ze zábradlí, vyzkoušejte jeho sklápěcí verzi. Necháte ho venku viset natrvalo a nebude vám překážet při pohybu v omezeném prostoru. Navíc si ušetříte starosti s jeho skladováním uvnitř bytu. 

Sklápěcí závěsný stolek je velmi praktický.
Sklápěcí závěsný stolek je velmi praktický.
Závěsný sklápěcí stolek může mít mnoho podob a provedení, před jeho pořízením si každopádně dobře rozmyslete, z jakého bude materiálu. Záleží totiž hlavně na tom, jestli na něj může déšť a vlhkost. V takovém případě je lepší zvolit voděodolné materiály jako je plast nebo sklo, případně velmi dobře ošetřené dřevo. Dřevotříska zvaná lamino (LTD) je sice populární, ale přímé působení počasí ji zanedlouho zničí.

Dbejte také na to, aby byly vhodně ošetřené i kovové části stolku vystavené dešti. A to včetně spojovacích prvků. Případná koroze se totiž nepříjemně podepíše nejenom na vzhledu konstrukce, ale především na její funkčnosti.

Vyrobte si balkonový nábytek sami

Sklápěcí stolek na balkoně však nemusí mít pouze závěsnou podobu. Je možné jej také napevno přidělat ke zdi a ve chvíli potřeby několika rychlými pohyby sestavit. A nebyl by to šikovný český domácí kutil, aby si nedokázal takový stoleček na balkón vyrobit sám. Pokud jste tedy alespoň trošku manuálně zruční, udělejte si jej doma taky. Z výsledku budete mít radost a navíc ušetříte nemalé peníze za nákup podobně krásné a praktické věci u výrobce nebo v obchodě.

Bude vám stačit:

  • dřevotřísková deska
  • pravítko nebo kružítko
  • tužka
  • pilka na dřevo a na železo
  • bruska, smirkový papír
  • vrtačka s vykružovacími pilkami
  • barva a štětec nebo stříkací pistole
  • panty
  • vruty do dřeva

A samozřejmě také přiměřená dávka šikovnosti. Na celý postup, jak si vyrobit sklopný balkonový stolek, se můžete podívat ZDE.

Židličky si můžete donést z bytu.
Židličky si můžete donést z bytu.
Stejně jako stolek si můžete na balkonové zábradlí zavěsit nebo na stěnu přidělat i sklopná sedátka. U těch je ale potřeba počítat s většími nároky na materiál, protože musí mít podstatně větší nosnost než stoleček. O dost jednodušším řešením je proto nějakou stoličku nebo židličku si na balkon vždycky přinést z bytu.

Použité fotografie:
1 - Alexander Staubo CC BY-SA 2.0
2 - repro MT-nábytek.cz
3 - Peter Hellberg CC BY-SA 2.0
4 - Wicker Paradise CC BY 2.0 

Přejeme vám příjemné letní chvíle, strávené při práci i odpočinku na vašem balkoně. Pokud víte o nějakém zlepšováku pro balkonové posezení, neváhejte nám napsat!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 54x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 85x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek