PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Ušetřete za malování pokojů, vymalujte si sami! Víme, jak na to

Čeká vás letos v létě malování pokojů v bytě? Říká se, že je lepší vyhořet, než malovat, ale když se budete řídit našimi radami, žádná katastrofa vám nehrozí. A navíc výrazně ušetříte za malíře, protože celou akci zvládnete sami.
Vydáno: 30.06.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 11972x

Letní sezóna je tím ideálním časem, pokud se rozhodnete změnit vzhled vašeho bytu a vymalovat jej. Můžete totiž bez problémů se zimou zajistit nutné větrání a navíc bude skvěle vidět, jak barva na stěnách vypadá.

Kompletní práci zpravidla i s nezbytným úklidem nabízejí malířské firmy, ale nechtějí za to zrovna málo peněz. Takže pokud jste alespoň trošku zruční a láká vás trocha adrenalinu, zvládnete si vymalovat klidně sami. Musíte ale počítat s nezbytnou přípravou před a s obvykle málo příjemným úklidem po akci.

Nejdřív promyslete, jakou barvu chcete do jaké místnosti

Výběr odstínu barvy záleží na malovaném prostoru a samozřejmě na barvách, které se vám líbí. Dříve velice oblíbenou bílou dnes mnohem více doplňují teplé pastelové barvy. Každá se přitom hodí do jiného typu místnosti a navíc existují určitá pravidla, jak je kombinovat. Vždy ale platí, že nejvíce se v jedné místnosti používají barvy tři a jedna z nich by měla zůstat dominantní.

Dětský pokoj musí být veselý.
Dětský pokoj musí být veselý.
Teplé barvy působí optimisticky, místnost oživí a opticky rozšiřují. Studené barvy navozují pocit čistoty, svěžesti a klidu. Velké barevné plochy dokáží opticky prostor změnit. Dojem zvýšení místnosti zajistí kolmo pruhovaná stěna, horizontálně vedené pruhy ji jakoby prodlouží. 

Pokud máte velký byt, můžete vyzkoušet i kontrasty tmavých barev se světlými. Čím je ale místnost menší, tím byste měli více používat jemnější odstíny a jejich kombinace. Jaké barvy a do kterých místností se obecně používají?

 • Kuchyně a jídelní kouty - vymalujeme nejlépe světlými a sytými barvami. Měly by povzbuzovat chuť k jídlu a vytvářet příjemnou pohodu. Oblíbené jsou měkké odstíny žluté, oranžové, broskvové nebo meruňkové.
 • Obývací pokoj – zde bychom se měli snažit vytvořit příjemné klima. Jako směs světla a tepla použijeme oranžovou, můžeme i zelenou nebo levandulovou. Neměli byste používat ostré odstíny barev, které mohou zneklidňovat.
 • Ložnice – zde najdou uplatnění matné odstíny modré barvy, dále šedá, béžová a jiné neutrální barvy, které mají uklidňující účinky a podporují spánek. Hodí se sem i některé odstíny hnědé, jako kávová nebo skořicová, také písková, vínová, broskvová, ale ne ve výrazných odstínech.
 • Dětský pokoj - sem samozřejmě patří světlé, veselé a teplejší barvy. Děti ocení trošku divočiny, takže se nemusíte bát ani poměrně odvážných kombinací. Malbu doplňte třeba samolepkami na zeď s oblíbemnými dětskými motivy. Pokud jste výtvarně nadaní nebo máte někoho takového ve svém okolí, vyzkoušejte namalovat zvířátka nebo pohádkové postavičky na zeď sami.
 • Pracovna – můžeme použít matnou zelenou, uklidňující oči nebo krémovou, která působí povzbudivě a vesele. Soustředění podporují i odstíny modré barvy.
 • Koupelna – hodí se sem světlé matné barvy, zvláště bílá, liliová mandarinková nebo žlutozelená. Nedoporučují se tmavé odstíny, které místnost opticky zmenšují.

Na krajním bodu barevné škály spektra stojí klasická bílá. Odráží nejvíce světla, opticky zvětšuje a navozuje dojem čistoty. Naopak černá a šedá patří k neutrálním až negativním barvám a používá se proto spíše v kombinaci s veselejšími barvami.

Jak spolu barvy budou ladit si můžete vyzkoušet i na zajímavém nástroji, zdarma přístupném na webu. Jmenuje se Paletton a najdete ho ZDE.

Do každé místnosti patří jiný druh barvy

Malování je výzva.
Malování je výzva.
Všechen potřebný materiál, nástroje a pomůcky koupíte ve specializovaných obchodech s barvami. V těch lepších vám navíc přidají i nějakou tu dobrou radu. Sortiment barev je dnes tak široký, že si vybere určitě každý.

Podle plochy stěn a stropů vám v prodejně spočítají potřebné množství penetračního nátěru a barvy, kterou vám v případě zájmu i namíchají do žádaného tónu. Není na škodu, vypůjčit si předem u prodejce vzorník barev a podle něj rozhodnout se pro konkrétní z nich. Při nákupu pak stačí uvést vybrané kódy ze vzorníku a chytré míchací stroje vám připraví přesně takový odstín, jaký chcete.

Malířské barvy jsou ředitelné vodou a dodávají se nejčastěji v tekuté formě. Mezi kvalitní se řadí barvy disperzní, které velmi dobře kryjí, jsou odolné proti otěru, ale hůře prodyšné. Zcela omyvatelná je pak barva latexová. Často se používají barvy univerzální v lesklém nebo matném provedení a také bio barvy, vyráběné na bázi přírodní pryskyřice.

Pořádná příprava je základem úspěchu

Důkladnou přípravou si ušetříte práci při úklidu.
Důkladnou přípravou si ušetříte práci při úklidu.
Nutnou součástí celého procesu je zakrytí nábytku a svítidel malířskými fóliemi, oblepení parapetů, okenních rámů a elektrických zásuvek. Výrazně to usnadní uvedení místností do původního stavu. A dvojnásobně to platí v případě, kdy se rozhodnete původní vícevrstvou malbu nejdříve oškrábat špachtlí.

Pokud to uděláte, je pak nutné zkontrolovat a zarovnat nerovnosti, nejlépe speciálním tmelem na zdivo. Ve speciálních prodejnách je jich řada druhů. Šlehaný tmel se prodává v plastovém kelímku, a může se okamžitě nanášet na čistou a suchou stěnu špachtlí nebo modelářskou stěrkou.

Akrylátové tmely k okamžitému použití můžete po zatvrdnutí v případě potřeby brousit. Nanesená pasta vytvoří povrchovou vrstvu do deseti minut. 

Až máte zeď ošetřenou, napenetrovanou a suchou, můžete se směle vrhnout na vlastní malování. Klasickou malířskou štětku dnes střídá čím dál oblíbenější váleček se stírací mřížkou a teleskopickou tyčí. Jeho výhodou je snadné použití, relativně čistá práce a navíc můžete použít různé typy válečků na různé druhy barev.

Kromě válečku si pořiďte ještě menší štětce na vymalování hůře přístupných míst, rohů a výklenků, kbelík na barvu, něco na ochranu oken, podlahy a zbylého nábytku a hurá na to!

Potřebujete tedy:

 • Zakrývací fólie, lepicí a krycí páska
 • Špachtle, šlehaný tmel na nerovnosti
 • Štětce, válečky, teleskopickou tyč
 • Penetrační nátěr
 • Kbelík na přípravu barvy
 • Natónovaná barva z obchodu

S válečkem to půjde samo

V každém případě doporučujeme omést stěny od prachu a silněji znečištěné omýt vodou s trochou saponátu. Případná plesnivá místa z vlhka pak lze zlikvidovat speciálními tekutými dezinfekčními prostředky v rozprašovačích. Vrstva penetračního nátěru usnadní uchycení hlavní malby na stěnu.

S touhle základní výbavou by měl zručný člověk malování zvládnout.
S touhle základní výbavou by měl zručný člověk malování zvládnout.
První nátěr stěny je potřeba nechat několik hodin zaschnout a poté přidat další vrstvu. Barvu přinesenou z obchodu budete ještě ředit vodou, řiďte se přitom podle pokynů výrobce na obalu. Obvykle se první vrstva dělá řidší a druhá hustější.

S pomocí válečku na tyči vám půjde práce jedna radost. Malujte vždy nejprve strop, po něm rohy a jejich spoje a nakonec celé plochy stěn. Postupujte přitom od oken ke dveřím, nedostupná místa malujte štětcem případně takzvaným “zárožákem”.

Rovnoměrnou vrstvu barvy na válečku zajistíte jeho pravidelným přejížděním přes stírací mřížku po každém ponoření do barvy. Nenamáčejte váleček celý až po rukojeť, ale s citem. Jinak vám bude přebytečná barva cákat a kapat všude kolem. Dbejte na to, aby už po prvním nátěru byly vyplněné všechny póry ve stěně a nezůstávaly na ní duté dírky.

Moderní metody pro pohodlnější a čistější práci

Dalším způsobem malování je použití speciální stříkací pistole a kompresoru. Na trhu je jich k dispozici více, ale raději nevolte ty úplně nejlevnější. Mohly by být jen na jedno použití a vy budete chtít určitě malovat i příště. Doporučený způsob ředění a konkrétní typ barvy vám navrhnou v odborné prodejně. 

V případě použití kompresoru a nástřiku barvy platí dvojnásobně pečlivé zakrytí nábytku nebo spotřebičů. Výrazně vám to usnadní závěrečný úklid. Obchody nabízejí i malířské sady pro čisté malování, což jsou válečky ve více variantách s odkapávací miskou.

Na konci vás čeká krásná čistá místnost.
Na konci vás čeká krásná čistá místnost.

Alternativou k válečkovým sadám jsou polštářky ze speciálního savého materiálu na plastových držácích. Zastánci malování tímto způsobem tvrdí, že je rovnoměrné, vůbec nejčistší a nadělá nejméně nepořádku. Ohýbání ke kbelíku pak pomůže odstranit malířská sada s opaskem. 

A ještě několik tipů, které vám malování usnadní:

 • Váleček i štětky před použitím ponořte na chvíli do vody, změknou a budou lépe sát barvu.
 • Více než čtyřikrát přetíranou malbu je lepší oškrábat.
 • Srovnávejte zdi takovým tmelem, který je možné přemalovat.
 • Maluje se od stropu a směrem od oken ke dveřím.
 • Po skončené práci nezapomeňte odmočit použité nástroje ve vodě.
Použité fotografie:
Úvodní - Christy CC BY-ND 2.0
1 - Pink Sherbet Photography CC BY 2.0
2 - Karin Dalziel CC BY 2.0
3 - jeremyfoo CC BY 2.0
4 - Martin Kulhánek
5 - Alan Bruce CC BY 2.0
 

Věříme, že jste v našem článku našli užitečnou radu a inspiraci a vaše dílo se podařilo. Přejeme vám skvělou pohodu v bytě, který jste si vymalovali vlastními silami.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 164x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek