0komentářů

Vitamíny a minerály skoro zadarmo! Vypěstujte si je na balkoně

Čerstvá zelenina ze zahrádky plná vitamínů a minerálů není jen výsadou venkovanů. Můžete si ji vypěstovat i ve městě a my vám poradíme, jak na to. Stačí rostlinám věnovat trošku času a péče a budete se také těšit z bohaté úrody.
Vydáno: 26.06.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5062x

Takzvaným farmářským trhům, které se v posledních letech staly velkou módou ve větších i menších městech, pomalu ale jistě zvoní hrana. Proč? Protože Češi se naučili vypěstovat si zeleninu sami! Zkuste to také. Ke sklizni úplně postačí mít balkón.

Na nádobě až tak nezáleží

Těšte se na překrásnou úrodu.
Těšte se na překrásnou úrodu.
Pokud máte to štěstí, že vlastníte byt s balkónem na jižní stranu, máte z poloviny vyhráno. Teď je potřeba pořídit kvalitní substrát a nádoby na pěstování. Klasikou jsou květináče a truhlíky, ale můžete použít klidně i staré kastroly, větší kýble nebo dřevěné bedny. 

Důležité je mít ve dnu dírky a pod nádobou větší misku, ať má kam odtékat případná přebytečná voda. To platí i v případě, že se rozhodnete zahradničit v plastových pytlích. Jejich nevýhodou ale může být značná nestabilita. 

Velice dobrým, i když poněkud nákladnějším řešením jsou samozavlažovací nádoby, díky kterým se v půdě neustále udržuje vlhkost. Hlína v běžných nádobách naopak vysychá a vyžaduje pravidelnou vydatnou zálivku. Stále populární je také petrželák, kameninový hrnec s vystouplými otvory po stěnách. Původně sloužil, jak už jeho jméno napovídá, čistě na pěstování petržele, ale dá se použít i pro řadu dalších druhů zeleniny.

Nejdřív myslet, potom sázet

Na balkón se toho vejde opravdu hodně.
Na balkón se toho vejde opravdu hodně.
Hlínu, lépe řečeno substrát, na vaši balkónovou zahrádku pořiďte nejlépe ve specializovaných prodejnách. Zcela postačí univerzální substrát, doplněný potřebnými výživnými látkami, popřípadě humusem a jinými prospěšnými složkami.

Jako pro začátečníky pro vás bude také lepší nakoupit už vzrostlé sazenice, než se snažit vypěstovat zeleninu ze semínek. Je s nimi totiž poměrně dost práce při pikýrování, čili přesazování drobných vzešlých sazeniček. 

Ještě před návštěvou zahradnictví si však dobře rozmyslete, jaké rostliny chcete na balkóně mít a kolik místa na ně budete potřebovat. Ušetříte si pozdější starosti s nečekaně bujnou džunglí.

 

Čím vaši minifarmu osadit?

Na vhodně orientovaném balkóně se dá pěstovat prakticky veškerá zelenina, snad kromě brambor a kukuřice. K nejoblíbenějším druhům patří rajčata, papriky či ředkvičky, veškerá listová zelenina, ale i populární cukety nebo také bylinky

A což teprve sladké jahody. Balkón je jako stvořený pro ty odrůdy, které rostou zavěšené shora. Při správné péči mají bohatou úrodu krásných velkých plodů a navíc mohou tvořit také pohlednou dekoraci. 

Fantazii při výběru sazenic se meze nekladou, záleží pouze na vás, kolik péče jste ochotní svému “jedlému balkónu” věnovat.

Vypěstujte si třeba:

Zahrádkám na balkóně vévodí rajčata.
Zahrádkám na balkóně vévodí rajčata.
rajčata - bohatá na vitamín C a beta karoteny, obsahují vitamíny B, E a K, vápník, draslík, hořčík nebo fosfor. Ochraňují buňky v těle před volnými radikály a známé jsou také jejich antioxidační účinky. 

papriky - jsou velkým zdrojem vitamínu C, který neztrácí ani při tepelné úpravě. Najdeme v nich vápník, draslík, železo i síru, ale také rostlinné bílkoviny. Papriky mimo jiné působí jako prevence proti mnoha neduhům, mají vliv na celkovou pohodu těla i duše, posilují krevní oběh a podporují trávení.

pórek - má v sobě hodně vitamínu C, vitamín B1, důležité bílkoviny i hořčičné oleje. Blahodárně působí na trávení, regeneruje organismus a dokáže snižovat hladinu cukru v krvi.

ředkvičky - obsahují velké množství hořčičného oleje, který čistí vnitřní sliznice od plísní a bakterií. Díky vysokému podílu vitaminu C pomáhají při nachlazení a chřipce, a protože nemají téměř žádné kalorie, jsou velice vhodnou součástí stravy při hubnutí.

špenát - snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání před nemocemi srdce a oběhové soustavy, posiluje imunitní systém. Je doslova nabouchaný vitamíny (A, C, E, K) a minerály (jód, železo, vápník a další) a obsahuje také hodně kyseliny šťavelové. Což může být ale problém pro lidi trpící močovými a ledvinovými kameny.

okurky - mají v sobě množství vitamínu C i komplex vitamínů skupiny B. Kromě toho také vápník, sodík, hořčík nebo draslík, který má příznivý vliv na správný krevní tlak. Pro nízkou kalorickou hodnotu a vysoký obsah vlákniny jsou žádoucí složkou stravy během snahy o zhubnutí. Každá žena také ví, že okurky čistí pleť a stahují póry.

jahody - působí jako afrodiziakum, mají příznivý vliv na tvorbu testosteronu u mužů, podporují krevní oběh, sexuální žádostivost i tělesnou výkonnost. Jahody jsou bohaté na vitamíny A, B i C a látky, které působí preventivně proti nádorovým onemocněním. Najdeme v nich hořčík, vápník, draslík, ale také bór nebo kobalt.

bylinky - pažitka, kadeřavá petržel, máta, kopr, meduňka, majoránka, oregano (dobromysl), bazalka, tymián a další. Všechny jsou použitelné jak v kuchyni, tak i při prevenci a léčení různých chorob.

Zkuste zahrádku “na stojáka”

I pro dýni se najde místo.
I pro dýni se najde místo.
Elegantním a chytrým řešením, které na vašem balkóně ušetří spoustu místa, je vertikální pěstování, čili pěstování na výšku. Kromě už výše zmíněných jahod se takhle dá v různých závěsných nádobách, koších, na stěnách nebo v kapsách sklízet i zelenina. 

Ideální je třeba připevnit na starší zašlou zeď laťkovou mřížku a po ní nechat růst popínavý hrách nebo fazole. Každoročním hitem posledních sezón jsou také rajčata, rostoucí ze zavěšeného děravého válce. Šikovný domácí kutil určitě na nějaké řešení přijde, a pokud žádného takového ve svém okolí nemáte, je na trhu k dostání dostatek nejrůznějších vertikálních systémů.

Záhon na stojato si můžete také snadno udělat z dřevěné palety. Její vnitřní stěny vyložíte geotextílií, na dno položíte igelit nebo jinou nepropustnou vrstvu, vzniklý prostor vyplníte substrátem a malá zahrádka je připravená. 

Paletu je nutné nechat v prvních dnech ležet na plocho. V mezerách mezi dřevem udělejte do textilie díry jako kapsy, do těch nasaďte sazenice a teprve až zakoření, můžete záhon postavit svisle a využít i jeho horní část. Tento způsob pěstování je vhodný zejména pro květiny, ale úspěšně v něm vyroste i zelenina.

Abych to úplně nepohnojil

Protože rostliny pěstované v nádobách, ať už klasicky nebo svisle, nemají takový prostor pro kořeny jako v záhonech, je potřeba jim dodávat potřebnou výživu. Nezbytnou zálivku vodou, kterou provádíme nejlépe zvečera po západu slunce a v horkých letních dnech i po ránu, proto musíme sem tam doplnit vhodným hnojivem.

Pokud si nechcete úrodu zkazit ještě před sklizní, zapomeňte na chemii. Průmyslové přípravky nechutnají ani rostlinám, ani lidskému organismu a vy přece chcete, aby vaše výpěstky byly zdravé a dobré

Čerstvé oregano neboli dobromysl oceníte hlavně v kuchyni.
Čerstvé oregano neboli dobromysl oceníte hlavně v kuchyni.
Můžete vyzkoušet třeba hnojení takzvanou jíchou, což je výluh ze zbytků jiných rostlin bohatý na všechny důležité živiny. Zahrádkáři nejčastěji používají kopřivu, kterou nasekají, zalijí vodou, nechají 3 - 4 týdny vykvasit, zcedí a výluhem (před použitím ještě zředěným) zalévají. Je ale potřeba počítat s tím, že při kvašení vzniká poměrně nepříjemný zápach. 

Vůbec nejlepším hnojením nejen do malých balkónových zahrádek je vyzrálý kompost. Ten se dá v prodejnách se zahrádkářskými potřebami bez problémů sehnat balený, ale poměrně jednoduše si jej připravíte i sami. 

Stačí upravená bedna s otvory a pilná práce rodinky žížal hnojních, které umí proměnit rostlinné zbytky z vaší domácnosti v tu nejkvalitnější výživu. Ale o tom až někdy příště, protože kompostování, a obzvlášť to městské, si rozhodně zaslouží samostatný článek.

Pokud vám ještě na balkóně zbylo nějaké místo, pořiďte si tam nějaký pěkný zahradní nábytek a relaxujte při pohledu na rostoucí zeleninu. Přejeme vám, aby se sklizeň povedla a mohli jste se svými výpěstky chlubit všem přátelům a známým.

Použité fotografie:
1 - Mike G CC BY 2.0
2 - Ruth Hartnup CC BY 2.0
3 - Cy-V CC BY 2.0
4 - Cy-V CC BY 2.0
5 - Martin Kulhánek 

Jaké jsou vaše zkušenosti s pěstováním zeleniny na balkóně? Znáte na ni nějaký zlepšovák? Napište nám do komentářů!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 564x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 160x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek
Jak vdechnout starým audio i videokazetám nový život? Podívejte se na pár DIY nápadů a pusťte se do tvoření

Jak vdechnout starým audio i videokazetám nový život? Podívejte se na pár DIY nápadů a pusťte se do tvoření

Vydáno: 18.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 254x

Máte doma hromadu starých audiokazet i VHS, ale přehrávač už dávno vypověděl službu a nový si pořizovat neplánujete? Nechcete je vyhodit, protože vás k nim váže nostalgie? Vyrobte si z kazet stylový nábytek či doplňky do bytu.

Celý článek