0komentářů

Inspirace pro perfektní kuchyň – vařte podle umění Feng Šuej

Kuchyň je stěžejní místností každé domácnosti. Potkávají se v ní zpravidla všichni členové rodiny a je tedy velmi důležité, aby zde proudila pozitivní energie ve velkém. Přečtěte si, jak jí můžete pomoci využitím umění Feng Šuej.
Vydáno: 14.04.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3480x

Kuchyně je podle východního učení feng šuej jednou z nejdůležitějších místností, často bývá nazývána srdcem domova. I když dnes již nemá tak výsadní postavení jako dříve, neboť v současnosti lidé často jedí mimo domov nebo domů nakupují již hotové nebo předpřipravené pokrmy, stále zůstává centrem a spojujícím prostorem celé domácnosti. Pokud v ní díky vhodnému rozestavění kuchyňských spotřebičů a nábytku proudí energie správným způsobem, ovlivňuje pozitivně prosperitu a zdraví obyvatel domu či bytu.

V Česku originální název Feng Shuei zdomácněl ve fonetické podobě Feng Šuej, kterou jsme se rozhodli používat i my.

Dynamická energie

Kuchyně je místností, ve které považujeme dynamické proudění energie za velmi žádoucí. Proto se zde nemusíme bát použití výrazných barev, například na dvířkách kuchyňské linky. Za méně vhodné je naopak považováno použití lesklé bílé barvy, která může působit sterilním dojmem. Praktickým způsobem se feng šuej staví i k podlahovým krytinám, vhodné jsou hladké a dobře omyvatelné povrchy jako dlažba nebo dřevo, koberce se do kuchyně nehodí nejen pro jejich obtížnější údržbu, ale i proto, že zpomalují proudění pozitivní energie. V kuchyni je více než jinde třeba dbát na dokonalou čistotu a pořádek. Špinavá a přeplněná kuchyň nejen zpomaluje proudění energie, ale také negativně ovlivňuje kvalitu jídel v ní připravených.

Oheň a voda

Nejdůležitější otázkou při zařizování kuchyně je nepochybně rozmístění sporáku či varné desky a kuchyňského dřezu, případně i myčky nádobí. Energie ohně, reprezentovaná sporákem a troubou, ovlivňuje finanční situaci rodiny. Pokud je sporák nefunkční či pokrytý dlouhodobou špínou, naznačuje problémy v oblasti peněz. Je-li společně s troubou nedostatečně využívaný a vaří se na něm jen příležitostně, poukazuje tak na přehlížené příležitosti či nevyužité možnosti.

Voda a oheň spolu navzájem bojují, a každý z nich tlumí energii toho druhého. Aby se protichůdné vlivy obou energií vzájemně nerušily, je třeba je od sebe oddělit. Mezi zdroji tepla a vody by tak měla být minimální mezera 50 cm, doporučuje se postavit mezi ně nějaký kus kuchyňského vybavení, který by ideálně měl obsahovat prvky z kovu (vhodná je tak například spodní skříňka určená pro ukládání hrnců a pánví). Stejná pravidla platí v kuchyni i pro ledničku, která by nikdy neměla stát vedle zdroje tepla, nejen kvůli energetické disbalanci z hlediska východního pohledu, ale i proto, že se tak zvyšuje spotřeba elektrické energie nutné k intenzivnějšímu chlazení.

Společné stolování

Přímo v kuchyni nebo v její těsné blízkosti by se měla nacházet oblast vyhrazená stolování – jídelna či jídelní kout. Společné jídlo podporuje příjemnou domácí atmosféru a upevňuje vztahy v rodině. Pro vychutnání připravených pokrmů a vytvoření harmonické atmosféry lákající ke společnému trávení času je vhodné, aby energie v této oblasti proudila o něco pomaleji, než v kuchyni. Nemusíme se tedy bát pořízení pohodlnějších židlí nebo koberce, které energii místnosti změkčí a zpomalí, nebo oživení stolu několika hořícími svíčkami. Samotný stůl by měl být dostatečně velký na to, aby se k němu vešla celá rodina a čas jídla se pro ni stal nejen nutností k naplnění žaludků, ale i společenskou záležitostí.

 

Vybrané produkty z nabídky:

V kuchyni se nemusíme obávat výrazných a sytých barev, jejich použití napomůže rychlejšímu proudění pozitivní energie, která se následně projeví i v pokrmech zde připravovaných. Pokud jsou sporák a dřez v kuchyňské lince umístěny v jedné linii, je dobré je oddělit nejen spodní skříňkou, ale i harmonizujícím prvkem s energií dřeva, například dřevěnými prkénky nebo živou rostlinou.
http://www.mt-nabytek.cz/26793-kuchynska-linka-edmondo.htm 

Prostor kuchyně by měl být vždy pečlivě uklizený a čistý. Kuchyňská linka by proto měla skýtat dostatek úložných prostor, umožňujících uklizení všech kuchyňských potřeb za dvířka skříněk. Pracovní plocha by měla zůstat volná, aby předměty na ní položené nepřekážely při přípravě pokrmů a zároveň nebrzdily tok pozitivní energie.
http://www.mt-nabytek.cz/26782-levna-kuchynska-linka-delena.htm 

Nejvhodnějším materiálem pro vybavení jídelny je dřevo. Stůl by měl být pevný a bez škrábanců či štěrbin, rozkládací stoly je proto vhodné překrýt ubrusem. Židle by měly umožňovat vzpřímené sezení, které podporuje dobré trávení a zároveň by měly být dostatečně pohodlné na to, aby stolující měli chuť trávit více času se svou rodinou, nejen jídlem, ale třeba i příjemným rozhovorem.
http://www.mt-nabytek.cz/19827-nabytek-z-masivu-do-jidelny-gerda.htm

Zajímá vás problematika bydlení podle Feng Šuej? Zeptejte se v komentářích autorky na co chcete!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Lucie Haberlová

Lucie Haberlová na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 30x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 621x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 154x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek