PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nový občanský zákoník - jaká máte při nákupu práva a povinnosti?

Úderem silvestrovské půlnoci začal naše životy řídit nový občanský zákoník. Ze starého nezůstal kámen na kameni a změny se dotkly i nakupování na internetu. Přečtěte si, co si od letoška jako zákazníci můžete a nemůžete dovolit.
Vydáno: 18.02.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2195x

Za rok 2013 utratili zákazníci v tuzemských internetových e-shopech kolem 50 miliard korun. On-line prodej v minulých letech na rozdíl od jiných odvětví ekonomiky nezaznamenal žádnou velkou krizi, ale naopak neustále roste. Od letošního ledna však má, stejně jako spousta dalších činností, jiná pravidla. Ta jsou přívětivější k zákazníkům, naopak obchodníkům přinesla nové povinnosti.

Konec dvojsmyslů a nejasností

Ještě před samotným nákupem je prodejce povinný jasně a srozumitelně sdělit zákazníkovi všechny podrobnosti o podmínkách obchodní transakce. Ty mají obsahovat především řádný popis vlastností nabízeného zboží nebo služeb, celkovou cenu včetně přičítaných daní a poplatků, informaci o požadovaných zálohách, možnosti platby, délku dodací lhůty, cenu za dopravu a samozřejmě i kontaktní údaje prodávajícího. V případě, že v podmínkách budou nějaké nejasnosti nebo kličky, stojí právo vždy na straně spotřebitele. Když nebudete informovaní o všech poplatcích, souvisejících s cenou zboží, nemusíte je platit.

Obdržet byste měli také tiskopis pro odstoupení od kupní smlouvy, upozornění na vaši povinnost podílet se na nákladech při vracení zboží, pojednání o vašich právech při reklamačním řízení nebo údaje o podmínkách pro případné mimosoudní vyrovnávání stížností. „Žádné hypertextové odkazy a podobné úpravy již nebudou stačit, internetoví obchodníci tedy v zásadě mají jedinou možnost – zasílat zákazníkům kompletní obchodní podmínky v e-mailu, kterým potvrzují přijetí jejich objednávky,“ vysvětluje Jan Vetyška z Asociace pro elektronickou komerci (APEK – náš profil najdete zde). 

Nově se kupní smlouva považuje za uzavřenou už ve chvíli odeslání objednávky a ne až po jejím potvrzení obchodníkem nebo po zaplacení nákupu. Prodejci tak vzniká závazek dodání zboží v okamžiku, kdy k němu vaše objednávka dorazí. Vždy vám ji ale musí potvrdit, stejně jako tomu bylo dříve.

Dokdy a za jakých okolností můžete nákup vrátit zpět?

Obecně platí, že odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu (vrátit zboží) můžete do 14 dnů. Ale pozor! Když vás obchodník o této lhůtě v podmínkách výslovně neinformuje, prodlužuje se automaticky až na jeden rok a 14 dní. Po písemném odstoupení je pak vaší povinností během dalších 14 dnů poslat zakoupený výrobek zpátky. Dokud jej obchodník neobdrží (nebo alespoň potvrzení o jeho odeslání), peníze vám nevrátí. Při vracení zboží máte právo na proplacení nákladů za poštovné, ovšem pouze v nejlevnější možné variantě dopravy. To znamená, že pokud za ně dáte přepravní společnosti například 200,- Kč, ale prodejce zjistí, že bylo možné poslat výrobek prostřednictvím jiného dopravce za 100,- Kč, proplatí vám pouze onu stokorunu. 

Jak je to teď se záruční dobou?

Menší zmatky vnesl Nový občanský zákoník (NOZ) do záruční doby, nyní takzvaného práva z vadného plnění. Podle Jana Vetyšky by ovšem měla tato lhůta zůstat zachovaná. „Dosud nepanuje jednoznačná shoda především ohledně zákonné záruky 24 měsíců, přesto však z aktuálních názorů vyplývá, že zřejmě zůstává zachována,“ sdělil výkonný ředitel APEK. Podle něj by měli prodejci i přes nevyjasněné otázky kolem záruky přistupovat k zákazníkům jako doposud, tedy poskytovat jim dvouletou záruku. 

Foto: Ministerstvo spravedlnosti ČR„Nadále platí základní pravidlo, že prodávající odpovídá kupujícímu za to, že věc nemá při převzetí vady a má vlastnosti, které si strany ujednaly. Chybí-li takové ujednání, pak jde o takové vlastnosti, které prodávající nebo výrobce popsal nebo které kupující očekával s ohledem na povahu zboží, případně které prodávající či výrobce uvádí v reklamě. Dále prodávající odpovídá za to, že se věc hodí k účelu, který pro její použití uvádí nebo ke kterému se věc tohoto druhu obvykle používá, a že odpovídá jakostí nebo provedením smluvenému vzorku nebo předloze,“ informuje ve své zprávě ministerstvo spravedlnosti.

Použité fotografie:
1 - Jorge Franganillo CC BY 2.0
2 - Skley CC BY-ND 2.0
3 - Ministerstvo spravedlnosti ČR 

Ovlivnil NOZ nějak váš život? Je zákoník dobrý nebo špatný? Napište nám svůj názor!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek