PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nenechte se okrást! Internetoví podvodníci číhají na vaši chybu!

Seznamte se s příběhem čtenářky z Moravy, která před Vánocemi naletěla internetovým podvodníkům! Jak postupovat, a co si pohlídat, aby vám po nákupu v e-shopu nezbyly místo vytouženého zboží a zaplacených peněz jen oči pro pláč?
Vydáno: 13.01.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2558x

S neustále se rozvíjející a rostoucí internetovou sítí se také přímo úměrně zvyšuje počet nejrůznějších podvodníků a vychytralců, kteří se snaží jiné uživatele internetu připravit o jejich mnohdy těžce vydělané peníze. Nebuďte dalšími, kdo se kvůli vlastnímu pochybení postaví do dlouhé řady těch, co už zločincům naletěli!

Využili předvánočního času a okradli stovky lidí

Při nákupech na internetu se vyplatí být obezřetný. Foto: Uitgebeeld.nl
Při nákupech na internetu se vyplatí být obezřetný. Foto: Uitgebeeld.nl
Se smutnou zkušeností, která byla základem pro napsání tohoto článku, se redakci blogu „Můj byt“ před pár dny svěřila naše čtenářka Marie z Moravy. Jak píše, dostalo se jí velkého poučení, i když poměrně drahého. „Chtěli jsme si pod stromeček pořídit laserovou tiskárnu, takže jsem zapátrala ve srovnávači cen na portále Heuréka.cz, kde se mi jako nejvýhodnější jevil jeden typ značky HP, nabízený v e-shopu q-elektro.cz za cenu o třetinu nižší, než uváděli jinde. Obchod sice neměl žádné zákaznické hodnocení, ale vzhledem k tomu, že byl do seznamu Heuréky zařazený, předpokládala jsem, že je nějakým způsobem prověřený,“ píše paní Marie. Pod vidinou ušetřených peněz neváhala, přidala k tiskárně do virtuálního košíku i mlýnek na kávu, který se také pyšnil skvělou cenou, a protože do Vánoc už nebylo daleko a chtěla mít nákup co nejdříve doma, zaplatila požadovanou částku ve výši necelých dvou tisíc korun předem z bankovního účtu.

Obratem jí přišlo e-mailem potvrzení objednávky a za několik dní také zpráva, že zboží bylo předáno dopravci a během dvou dnů je bude mít doma. „To bylo v pondělí, potom se ale nic nedělo a nikdo nejel, tak jsem ve čtvrtek vytočila telefonní číslo uvedené v mailu z eshopu, že si objednávku ověřím. Telefon nikdo nebral, chtěla jsem se tedy podívat na jejich webové stránky, jestli tam nemají nějaký jiný kontakt, ovšem k mému překvapení vyskočila na monitoru po zadání adresy hláška, že stránky e-shopu q-elektro jsou nefunkční a obchod byl zrušený. Napsala jsem tedy do vyhledávače jen název bez www a okamžitě mi bylo jasné, která bije,“ pokračuje čtenářka ve vyprávění. 

Hned v prvním odkazu, který vyhledávač zobrazil, totiž velkými písmeny stálo: POZOR PODVOD! a pod tímto upozorněním už se nacházely komentáře desítek okradených, kteří naletěli na nízké ceny podobně jako paní Marie. „Jediným, co momentálně můžeme dělat, je připojit se k hromadné žalobě, což jsme také provedli, a čekat na výsledek policejního vyšetřování. S penězi jsem se rozloučila, naštěstí jsme nepřišli zase až o tolik, ale jsou i lidé, kteří jim poslali třeba třicet tisíc. Jsem poučená a příště si všechno pětkrát ověřím, než někam pošlu byť jenom dvacetikorunu,“ dodává hořce obyvatelka jedné z moravských vesnic.

Důvěřujte, ale především důkladně prověřujte

Jak z příběhu vyplývá, při nakupování na internetu musíme být maximálně obezřetní, abychom nedopadli podobně nebo ještě hůře, než naše čtenářka. Prvním a základním pravidlem je zjistit si o e-shopu, ve kterém chceme utratit své peníze, co nejvíce dostupných informací, a to včetně recenzí ověřených zákazníků. Vzhledem k tomu, že jejich zkušenosti můžeme ve většině případů považovat za reálné a nezkreslené, dá se už v této první fázi nákupu udělat o obchodníkovi vcelku odpovídající obrázek. Napovědět nám může také členství e-shopu v Asociaci pro elektronickou komerci (APEK - náš profil najdete zde), případně v některém z katalogů certifikovaných obchodů. 

Až ve chvíli, když máte internetového prodejce pořádně „proklepnutého“ a jste přesvědčení o jeho spolehlivosti, přistupte k samotné objednávce a případné bezhotovostní platbě pomocí bankovního převodu, elektronické karty, platební brány nebo SMS. Odborníci ovšem doporučují, že když nakupujete na internetu poprvé, je lepší si nechat zboží poslat na dobírku a platit jej až dopravci. „V případě, že si zákazník není jistý důvěryhodností vybraného obchodu, může se s žádostí o radu obrátit na e-mailovou adresu info@apek.cz nebo na telefon 272 111 729, kde se mu pokusíme pomoci,“ říká Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci. 

Pozor na podezřele nízké ceny

Prvním signálem, že s internetovým obchodem není něco v pořádku, mohou být pro uživatele internetu okatě nižší ceny než u stejného zboží nabízeného v jiných e-shopech. Podvodníci spoléhají na to, že lidé stále ještě berou cenu jako nejdůležitější kritérium nákupu, což se však může, jak jsme si přečetli výše, může zle nevyplatit. Další podezřelou a varovnou věcí je, když nemůžete na stránkách vybraného e-shopu najít úplnou adresu, telefon, IČO a další identifikační údaje provozovatele, stejně jako obchodní podmínky a reklamační řád. Těm je ostatně potřeba věnovat dostatečnou pozornost pokaždé, mohou se v nich totiž ukrývat různé kličky, umožňující nepoctivému obchodníkovi, aby vás „natáhl“.

Po nákupu se s ostatními podělte o své zkušenosti., Foto: r0sss
Po nákupu se s ostatními podělte o své zkušenosti.
Foto: r0sss

Není také na škodu, vytisknout si na papír e-mailovou komunikaci s prodejcem, především potvrzení objednávky a platby, pokud proběhla elektronicky. Každopádně je výhodnější, i když někdy i o pár korun dražší, nakoupit ve velkém, zavedeném e-shopu, než u někoho, kdo sedí u počítače v garáži a jenom někam přeposílá objednávky. Může se totiž lehce stát, že takový obchodník zanedlouho zkrachuje a zmizí ze scény, a přestože vám objednané zboží v pořádku dodal, nedovoláte se za pár měsíců v případě problémů žádné reklamace.

Pokud nákup proběhl bezproblémově a jste s ním spokojení, neváhejte se na stejného prodejce obrátit i příště. A podělte se svými pozitivními i negativními zkušenostmi s ostatními, také váš komentář nebo recenze může někoho zachránit před velkým zklamáním nebo mu naopak pomoci k věci, po které touží.

Použité fotografie:
1 (úvodní) - manoftaste.de CC BY 2.0
2 - Uitgebeeld.nl CC BY 2.0
3 - r0sss CC BY-ND 2.0 

Jaké jsou vaše zkušenosti s nákupy na internetu? Napište nám do diskuze!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek