PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Štědrovečerní rodinná hostina si žádá krásnou slavnostní tabuli!

Přípravy na nejkrásnější svátky v roce vrcholí a my máme nejvyšší čas začít přemýšlet, jak bude letos vypadat naše štědrovečerní tabule. Nechte se inspirovat současnými světovými trendy nebo léty prověřenými domácími tradicemi!
Vydáno: 16.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5288x

Kouř purpury se mísí s vůněmi, linoucími se z kuchyně, a my se scházíme, abychom usedli ke štědrovečernímu hodování. Kouzlo chvíle umocňuje svátečně nazdobený stůl, který jsme pro tento okamžik pečlivě připravili. Co by na vánoční tabuli nemělo chybět a co naopak přebývat?

Každý podle vlastních představ a fantazie

Především je třeba říct, že záleží na každém hostiteli, jakou zvolí podobu výzdoby. Někdo se bude držet tradiční červené barvy, někdo zkusí zelenou, jiný má raději studenější tóny a další si vše i s příbory vyladí třeba do zlaté. Každopádně není dobré splácat příliš mnoho barev dohromady, protože i když si přejeme Vánoce hlavně veselé a šťastné, nejsme přeci jenom v cirkusu a i v tomhle případě platí, že méně je někdy více. Vždycky se nám ale hodí raději větší stůl či jídelní set, než ten menší, hostina je přeci jenom hostina.

Jeden z letošních vánočních trendů velí použít barvy, navozující pocit hřejivého tepla. Foto: christmasworld.messefrankfurt.com
Jeden z letošních vánočních trendů velí použít barvy, navozující pocit hřejivého tepla. Foto: christmasworld.messefrankfurt.com

Každoroční trendy pro vánoční svátky určuje už počátkem roku veletrh Christmasworld, konaný na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Letos v lednu na něm designéři představili pět různých ucelených stylů výzdoby a dekorací pro tyto dny.

  • První je inspirovaný horským venkovem a dominuje mu hnědá a krémová barva v kombinaci s modrou.
  • Druhý, o poznání chladnější, připomíná procházku zimní krajinou. Vévodí mu průhledné i kovové ozdoby, bílá, světlé odstíny šedé a modré a celý se třpytí.
  • Zcela odlišně pak vypadá třetí z letošních trendů, vyvedený v barvách pomerančů a koření. Oranžová, červená, světle hnědá a měděná barva mají navozovat hřejivé teplo rodinného krbu, stejně jako přírodní dřevěné nebo proutěné dekorace.
  • Další ze stylů je určen především dětem, kterým má připomínat domov Santa Clause. Nejlépe ručně vyráběné červenomodré ozdoby většinou z papíru vychází z tradic Spojených států amerických a symbolizují pohodu domova.
  • Poslední trend, určujících podobu Vánoc v tomto roce, vychází z pohádkového lesa. Je pestrý, navržený ve žluté, oranžové a zelené barvě s nápadnými vzory a okrasami z proutí nebo malých větviček.   

Parádu uděláte i z obyčejného ubrousku. Foto: dps
Parádu uděláte i z obyčejného ubrousku. Foto: dps
Ať už zvolíme jakýkoliv design, základ pro barevné pojetí naší štědrovečerní tabule bude tvořit ubrus, od kterého se vše dál odvíjí. Pokud použijeme čistě bílý, můžeme dál experimentovat s barevnými pruhy látky, takzvanými štolami, aranžovanými uprostřed tabule, a doplnit je ubrousky ve stejném tónu. Podobné možnosti máme také v případě, že si necháme přírodní dřevěnou stolní desku a ubrus na ni nenatáhneme vůbec. Pod talíře pak zpravidla položíme sváteční prostírání, které opět doladíme za pomoci ubrousků, ať už textilních nebo papírových. Můžeme je skládat do nejrůznějších tvarů, postavit do talíře nebo do nich šikovně umístit příbory případně jmenovku hosta.

Všechno má na stole své místo

Čímž se dostáváme k důležité věci, a tou je zakládání nádobí a příborů na slavnostní tabuli. I když pomineme takové detaily, jakými jsou přesné vzdálenosti jednotlivých kousků, předepsané odborníky na stolování, musíme se jistých pravidel držet. Především se uspořádání řídí tím, kolik a jaké pokrmy budeme podávat. Před sedícím je ve většině případů položený masový talíř, buď prázdný nebo společně s talířem na polévku. Tehdy je vhodné dát mezi talíře ubrousek, aby nám ten s polévkou při servírování i samotném jídle „neutíkal“.

Příbory vedle talíře řadíme od posledního chodu k prvnímu, nejdřív tedy rybí případně masový nůž a vidličku, potom vpravo vedle nože polévkovou lžíci a nakonec nůž na předkrm. Předkrmovou vidličku položíme nalevo za masovou, a když bude po jídle ještě moučník, třeba tradiční štrůdl, doplníme nahoru nad talíř i moučníkovou lžičku. Sklenice na nápoj k jídlu stojí nad špičkou masového nože a ta na aperitiv směrem doprava nad ní.

Všechny věci mají na tabuli své místo. Foto: Carodean Road Desings
Všechny věci mají na tabuli své místo. Foto: Carodean Road Desings
Pokud nám to dostatek místa dovolí můžeme celkovou vizáž dotvořit ještě dalšími dekoracemi, barevně sladěnými s celkovou kompozicí tabule. Fantazii se meze nekladou, oblíbené jsou třeba zajímavě tvarované sklenice, ovázané stuhami nebo naplněné drobnými baňkami, mohou to být i sošky a ikebany případně živé Vánoční hvězdy.  Při zdobení musíme myslet na to, že na desku se má ještě vejít mísa s ovocem, tác s cukrovím i další nádoby a v každém případě by na ní neměl chybět svícen, zajišťující u sváteční večeře symbolický oheň. Svícen mívá také různou podobu, i on by měl ale ladit s ostatními dekoracemi.

Věčnou klasikou pak navždy zůstanou sváteční vazby ze zeleného jehličí, jmelí, břečťanu, sušených plodů a jiných přírodních materiálů. Po vzoru našich předků si je majitelé šikovných rukou dokážou vyrobit i sami doma, čímž nejenom ušetří nějakou tu korunu, ale navíc mají i dobrý pocit z vlastní originální dekorace. No a nakonec už zbývá jen zapálit svíčku a popřát si dobrou chuť!

Použité fotografie:
1. (úvodní) christmasworld.messefrankfurt.com
2. christmasworld.messefrankfurt.com
3. dps CC BY 2.0
4. Carodean Road Desings CC BY 2.0

Jak bude vypadat vaše štědrovečerní tabule? Prozraďte nám to v diskuzi pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek