PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vánoční úklid je tady! Jak čistit nábytek a nezničit jej přitom?

Každá hospodyňka je spokojená, když má o svátcích pěkně uklizeno. Poradíme vám, jak vycídit nábytek, aby přitom nebylo moc práce, ale výsledný efekt stál za to. Až budete mít všude čisto, dostaví se k vám ta pravá vánoční pohoda!
Vydáno: 03.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 12032x

Zná to každá domácnost. Blíží se Vánoce a vzduchem se začínají míhat hadry, smetáky, kyblíky, prachovky a všemožné čistící prostředky. Během úklidu domova pochopitelně nemůžeme vynechat ani nábytek, ale pozor, každý kousek a především materiál vyžaduje jinou péči!

Dřevo – krásné, ovšem choulostivé

Spousta lidí má velmi kladný vztah k přírodě a obklopuje se nábytkem, vyrobeným z dřevěného masivu. Při jeho údržbě a čištění musíme brát ohled hlavně na to, jakou má dřevo povrchovou úpravu.

Při údržbě nábytku z dřevěného masivu bereme ohled, na jeho povrchovou úpravu. Foto: MT-nábytek.cz
Při údržbě nábytku z dřevěného masivu bereme ohled
na jeho povrchovou úpravu. Foto: MT-nábytek.cz
Na lakovaný nábytek, v našich domácnostech stále ještě hojně rozšířený, vyrazíme jen s hadrem a vodou s několika kapkami saponátu. Po setření skvrn a nečistot vysušíme povrch utěrkou a víc se o něj v podstatě nemusíme starat, protože samotný lak dostatečně chrání dřevo před vnějšími vlivy. V případě silnějšího znečištění je možné vyzkoušet i některý z průmyslových prostředků, vždy je ale potřeba před jeho aplikací důkladně si prostudovat návod k použití. Přípravkem obsahujícím organická rozpouštědla můžeme lakovanou vrstvu nenávratně rozleptat, čističe s pevnými částicemi ji zase mohou škaredě poškrábat. Vzhledem k tomu, že poškozený lak neopravíme jen tak lehce doma na koleně, bývají v tomto případě škody způsobené nesprávným čištěním nezanedbatelné. Naprosto nevhodné jsou pro údržbu lakovaného nábytku také různé leštěnky s příměsí olejů.

Dřevo, ošetřené a napuštěné voskem, si dlouhodobě zachovává svůj přírodní vzhled, ale je náchylné k poškození zejména vylitými tekutinami. I obyčejná voda na něm už po několika vteřinách zanechává skvrny, proto jej čistíme pouze a jedině suchým hadrem. V případě, že je nábytek flekatý nebo v něm jsou rýhy, nezbývá, než poškozená místa vybrousit a znovu napustit voskovým mořidlem. Vyvarujeme se používání drsných čistících past a prášků, opět proto, abychom se vyhnuli poškrábání povrchu.

Nábytek, k jehož povrchové úpravě byl použitý olej, má podobné vlastnosti jako voskovaný, jen o něco málo déle snese působení tekutin. Můžeme jej utřít textilií nepouštějící vlákna, jemně navlhčenou ve velmi slabém mýdlovém roztoku, a podobně jako u předchozích typů nepoužíváme žádné koncentráty a pasty, ale pouze výrobci doporučená olejová leštidla.

Dřevotříska? Snadno a rychle!

Čištění nábytku z lamina je poměrně jednoduché., Foto: MT-nábytek.cz
Čištění nábytku z lamina je poměrně jednoduché.
Foto: MT-nábytek.cz
K nejpoužívanějším materiálům v nábytkářství patří v současnosti takzvané lamino, které vzniká potáhnutím dřevotřískové desky laminovacím papírem zalitým melaminovou pryskyřicí. Dřevotřísku najdeme v kuchyních, ložnicích, pokojíčcích i obývacích, její čištění není náročné, nicméně i v tomto případě musíme dodržovat několik důležitých zásad. 

Dřevotřískový nábytek především zbytečně nemáčíme, voda jej totiž může při dlouhodobějším působení nenávratně poškodit. Při odstraňování běžných drobných nečistot je nejvhodnější použít papírovou utěrku, měkkou suchou nebo navlhčenou textilii nebo jemnou houbičku či kartáček. Při rozsáhlejším znečištění můžeme použít horkou vodu s běžnými čistícími prostředky pro domácnost, vždy je ale potřeba povrch nejprve důkladně na mokro utřít, abychom odstranili vzniklé šmouhy, a pak hlavně dobře vysušit. 

Zapomeňme na přípravky, které by mohly svou strukturou povrch poškrábat nebo poleptat, stejně jako na příliš drsné houby nebo drátěnky. Nábytek s lesklou i matnou úpravou bychom jejich pomocí mohli spíš zničit než vyčistit. Vůbec nepoužíváme parní přístroje, které jsou už podstatou svého fungování k dřevotřísce nepřátelské, a pozor také na ostré předměty při odstraňování zašlých skvrn a nečistot.

Na čalounění opatrně

Čalounění sedacích souprav, křesel a židlí dělíme na tři druhy: látkové, kožené a z náhražek koženky. Obecně platí, že na čištění žádného z nich nesmíme používat žádné chemikálie a provádíme je maximálně šetrně.

Nejvíc práce při úklidu dá čalouněný nábytek., Foto: MT-nábytek.cz
Nejvíc práce při úklidu dá čalouněný nábytek.
Foto: MT-nábytek.cz
Z látkového potahu nejprve vysavačem vyluxujeme prach a pokud objevíme nějaké skvrny, použijeme na jejich odstranění pouze přípravky, určené na tento typ čalounění. Nejlepší samozřejmě je vyčistit flek ještě než stihne zaschnout. Když se nám to nepodaří, naneseme doporučené množství saponátu na textilii a čistíme jemným kartáčkem nebo houbičkou pravidelnými tahy po vlasu látky, ne do kruhu. Pokud je polstrování hodně špinavé, můžeme na jeho vyčištění vzít takzvanou suchou pěnu nebo speciální saponáty, v každém případě je nutné řídit se přiloženým návodem k použití.

Nečistoty z koženého čalounění nikdy neodstraňujeme mechanicky, ani za pomocí chemikálií či pracích prášků. Kůže je jako přírodní materiál totiž pořád „živá“ a mohli bychom ji poničit. Na lokální skvrny vezmeme bavlněný hadřík a jemný roztok mýdla s neutrálním pH, když chceme udělat kompletně celou sedačku, je nejlepší koupit speciální sadu na čištění koženého nábytku. V té kromě čistícího prostředku najdete i impregnaci pro ošetření kůže.

Nejčastější náhražkou přírodního materiálu je takzvaná ekokůže, vyrobená z bavlněného úpletu, na který se nanáší vrstva polyuretanu. Na pohled je od té pravé k nerozeznání, rozdíl je však v tom, že je propustná, a tím je také čalounění náchylnější na poškození tekutinami. Ekokůži čistíme podobně jako její přírodní „sestru“, postačí nám vlhký hadr nebo houba a slabý mýdlový případně saponátový roztok. Nikdy nedrhneme kartáčem ani příliš tvrdou houbou a také v tomto případě mají stop všechny agresivní chemické přípravky.

Když nábytek zapáchá

Stává se to zejména u starších kousků nábytku, které mohou občas nepříjemně smrdět zatuchlinou a plísní. Se zápachem dřevěných dílů si poradíme tak, že smícháme stejný díl vody a octa, dobře vyždímanou houbou tuto směs vetřeme do dřeva a necháme vyschnout. Na zatuchlé textilní čalounění pak použijeme jedlou sodu, kterou v silné vrstvě nasypeme na látku, necháme 24 hodin působit a poté důkladně vysajeme. Při této metodě ale musíme dávat velký pozor, aby nábytek nestál na přímém slunečním světle, protože soda by začala působit jako bělidlo a mohlo by dojít k poškození potahu.

Máte nějaké vlastní triky na čištění nábytku? Podělte se s námi o ně v diskuzi pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 133x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 222x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek