0komentářů

Minimalizujte finanční ztráty při katastrofě u vás doma. Zařiďte si pojištění domácnosti i nemovitosti

Vaší nemovitosti i domácnosti hrozí spousta rizik, třeba zloději, požár, potopa nebo prasklé potrubí. Raději se na ně pojistěte, ať nepřijdete o peníze, které jste do svého domova dali. Co všechno takové pojištění zahrnuje?
Vydáno: 17.02.2017 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1301x

Vaší nemovitosti i domácnosti hrozí spousta rizik a katastrof, kvůli kterým můžete přijít o peníze, které jste do svého domova investovali. Pojištění vás sice před katastrofou samotnou neochrání, ale alespoň minimalizujete finanční ztráty. Pojišťovna vám totiž vyplatí za zničený majetek peníze na opravy či pořízení nových věcí. Vy tak v době tragédie budete mít o starost méně. Jen je potřeba zvolit správné pojištění a vhodnou výši pojistné částky.Vždy byste měli mít sjednané pojištění nemovitosti i domácnosti zároveň.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?

Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou, tedy stěny, stropy, střechu, okna, okapy i omítky. Pojistit můžete rodinný nebo bytový dům, nebytovou jednotku, garáž, chatu i chalupu a pojištění může zahrnovat i vedlejší stavby, třeba plot, kůlnu, zahradní domek nebo bazén. Pojištění kryje širokou škálu rizik, především pak živelné události (požár, výbuch, sesuv půdy a vichřici), vloupání, krádeže a vandalismus. Cena pojištění se odvíjí od rozsahu pojistného krytí a výše pojistného plnění.

Pojištění domácnosti se týká zařízení domova, jako je nábytek, starožitnosti nebo elektronika a elektrické spotřebiče. Pojištění se vztahuje i na stavební součásti domácnosti, třeba kuchyňskou linku, vestavěnou skříň, obklady, koberce, lustry či plovoucí podlahu. V omezené míře se pak týká i cenností a peněz. Zřízením pojištění si vlastně kupujete finanční náhradu za poškození, zničení nebo odcizení věcí, které máte v bytě. Do pojištění obvykle spadají i prostory mimo byt, jako je půda nebo sklep. 

<p>Jestliže vám rostou kolem domu stromy, pojistěte si raději nemovitost proti poškození střechy. Foto: ©Depositphotos.com/clayball</p>

Jestliže vám rostou kolem domu stromy, pojistěte si raději nemovitost proti poškození střechy. Foto: ©Depositphotos.com/clayball

Co bývá v základním balíčku pojištění?

Pojišťovny obvykle nabízejí pojištění jako stavebnici, kdy dostanete základní balíček pojištění, ke kterému si přiobjednáte další pojištění proti různým rizikům (jednotlivě nebo opět v balíčcích). V základním balíčku bývají rizika, která se souhrnně označují jako sdružené riziko FLEXA, kam patří požár, výbuch, úder blesku a pád letadla. V základu bývá i pojištění rizik spojených s přírodními živly, třeba poškození celé střechy nebo její části vichřicí, krupobitím nebo pádem stromu, potrhaná elektrická vedení, škody způsobené vyvrácením stromů, podmáčené sklepy při prudkých přívalových deštích, požáry způsobené úderem blesku nebo zkratem, polámané pergoly, rozbité skleníky či zničené zastřešení bazénu.

Další rizika, která najdete v nabídce většiny pojistitelů, bývá zřícení skal nebo sesuvy půdy, povodně, laviny, tíha sněhu nebo námrazy, zemětřesení, aerodynamický třesk, znečištění kouřem, náraz dopravního prostředku, přepětí, vodovodní hrozba, rozbitá okna, krádeže a vandalismus. Objevuje se i nabídka krytí dosud neobvyklých rizik, třeba imploze, podpětí nebo poškození na zateplené fasádě způsobené ptactvem, hmyzem a hlodavci.

Každá pojišťovna nabízí jinou skladbu základního balíčku, takže si ověřte, jaká rizika budete mít za danou cenu krytá. Kompletní výčet rizik najdete ve Všeobecných pojistných podmínkách a detailně pak ve Zvláštních pojistných podmínkách pro jednotlivé typy nemovitostí. Pro úplné pochopení obsahu pojištění rizika musíte znát i definice jednotlivých rizik.

<p>V zátopové oblasti budete mít nejspíš pojištění domácnosti i nemovitosti dražší. Foto: ©Depositphotos.com/ChiccoDodiFC</p>

V zátopové oblasti budete mít nejspíš pojištění domácnosti i nemovitosti dražší. Foto: ©Depositphotos.com/ChiccoDodiFC

Co kryjí některá připojištění?

Užitečným připojištěním je pojištění elektrospotřebičů proti riziku přepětí v síti. Standardní pojištění se totiž vztahuje na poškození z důvodu přímého zásahu blesku, nikoliv na poškození způsobené zakolísáním napětí v síti.

Pojištění rizika silného mrazu kryje škody související se zimou a mrazy, tedy zničené topné systémy, popraskané radiátory nebo zamrzající vodoměry s částí rozvodů. Kryje i škody, které způsobí voda vytékající z popraskaného potrubí ve chvíli, kdy rozmrzne, třeba zatopené sklepy nebo zničené vnější omítky a malby. Aby pojišťovna mohla vyplatit pojistné plnění také za škody, které v souvislosti se vzniklou situací nastaly na vybavení interiéru, je nutné, abyste měli proti stejnému riziku pojištěnou i domácnost.

Z pojištění rizika tíhy sněhu a námrazy se kryjí škody na střechách domů, tedy na střešních konstrukcích, krytinách, okapech a dalším příslušenství, ale také škody, které s poškozením střechy přímo souvisí, třeba když následné tání sněhu způsobí škody na omítkách nebo izolaci. Pokud se při poničení střechy dostane voda dále a poničí vnitřní vybavení bytu, je tato škoda opět kryta jen v případě, že máte proti příslušnému riziku pojištěnou i domácnost.

Pojištění rizika tíhy sněhu a námrazy můžete sjednat i pro zahradní architekturu. Kryje například škody způsobené na zastřešení bazénů, altánů a dalších zahradních objektů. Riziko škody je tu vyšší, a tak může být výše pojistného plnění limitována, případně pojišťovna může trvat na spoluúčasti poškozeného. Na tyto omezující podmínky se zaměřte už při sjednávání pojištění.

Máte svou nemovitost či domácnost pojištěnou? Na jaká rizika jste ji pojistili? Pište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 26x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 605x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek