0komentářů

Jak opravit či namontovat nábytková a pojezdová kolečka u nábytku? Poradí Vteřinový manžel

Pojezdová kolečka k nábytku jsou skvělým pomocníkem při transportu a přesunech jednotlivých kousků. Při poškození se vám oprava nevyplatí, raději je vyměňujte. Dají se i dodatečně přimontovat. Hlídejte si ale maximální zatížení.
Vydáno: 16.02.2017 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1485x

Téměř každý člověk je někdy ve své podstatě lenochem. Odvezete si televizi na pojízdném stolku tam, kde ji zrovna potřebujete. Pokud vás přepadne úklidový běs, snadno odsunete sedací soupravu, skříně, postel i křesla. Vše díky nábytkovým kolečkům. Je jich celá řada, každé má přitom svůj účel a také nosnost. Kdykoli je přitom můžete přimontovat tam, kde vám chybí, případně je vyměnit.

Kolečka mají prolisy nebo výseky pro šroubky, díky kterým je snadno upevníte. Kolečka, určená pro nohy nábytku, buď nasunete na trn, nebo je případně našroubujete do vložených pouzder.

Kvalitní zátěžové kolečko je široké a nechybí mu na boku vyražený údaj o nosnosti a maximálním možném zatížení. Silně zatěžovaná kolečka mívají i ložisko navíc pro snadné otáčení. Výrobci jim také přidávají kluzné pouzdro mezi úchyt kolečka a plochu, kterou kolečko připevňujete. Kolečka mohou být pevná nebo otočná, a některá mají i brzdu.

<p>Nábytková kolečka vám výrazně usnadní přesuny a transport jednotlivých kousků. Foto: ©Depositphotos.com/coddie</p>

Nábytková kolečka vám výrazně usnadní přesuny a transport jednotlivých kousků. Foto: ©Depositphotos.com/coddie

Každé kolečko se liší únosností, použitým materiálem i účelem použití. Namontujete je přímo vruty s pomocí do dna šatních skříní, nebo mají na horní straně čep. Ten buď narazíte, nebo našroubujete do takzvaného „futýrka“ ve spodní straně nábytku. V tomto případě musíte před nákupem kdekoli v prodejně pro truhláře změřit průměr čepu. Bude buď 8, 10, nebo 11 milimetrů.

Kolečka mají nejrůznější povrch, existují i celodřevěná

Kolečka a jejich kovové komponenty dodávají výrobci v nerez povrchové úpravě nebo z plastu. Díky tomu jim nehrozí koroze při mokré podlaze nebo vzdušné vlhkosti. Povrch koleček najdete v regálech kovový, poplastovaný, gumový, případně jenom s povrchem z plastu nebo pryže. Existují ale i kolečka celodřevěná, například pro dětské židličky a štokrlátka. Na laminátové a plovoucí podlahy vybírejte kolečka plastová s pogumovaným povrchem.K nábytku většinu koleček, a to jak pevných tak otočných, připevníte přes prolisy nebo výseky pro šroubky. Ne každé kolečko však můžete přes plochou podstavu. Do úzkých nohou křesel nebo stolků se kolečka připevňují na vložené nebo pevné čepy, ty se nasunují nebo šroubují do vložených nebo závrtných pouzder.

Kolečka se nevyhýbají ani domácím spotřebičům, neobejde se bez nich třeba většina vysavačů. Přední dvě bývají pro snadnou manipulaci u některých praček a ledniček. Praktický je i přebalovací pult na kolečkách.

Co vás budou v případě potřeby náhradní kolečka stát? Počítejte s širokým cenovým rozmezím, opět podle typu, materiálu a účelu. Zaplatíte od 4 Kč za obyčejné plastové s nosností 50 kg, přes 22 Kč za kolečko pro laminátové podlahy, až po 117 Kč za speciální plastové s měkčeným gumovým povrchem a destičkou pro přišroubování k nábytku.Kolečka můžete doplnit i na kovový nábytek z různých dutých profilů, takzvaných „jäklů“. Patří do nich nejdříve speciální plastová nebo kovová ucpávka. V je většinou vybrání pro trn. V pouzdru může být i závit, nejčastěji je to do plastu zalitá kovová matička. Náhradní kolečko je tedy možné pouze nasadit nebo našroubovat.

Podívejte se také, jak vypadají různé typy koleček k nábytku na síti Pinterest.

V internetové diskuzi jste otevřeli zajímavou otázku, zda se dá přilepit vypadávající kolečko u kancelářské židle. „Je to nepříjemné, když si sedám a místo sedu letím k zemi,“ píše třeba čtenářka s přezdívkou Alík. Všichni odpovídající se shodují, že daleko lepší celý díl vyměnit. „Nejsou tam na závit, ale jen naražené přes ocelovou "C" pojistku. Stačí vzít větší šroubovák a celé kolečko jde z úchytu vypáčit. Při nasazení nového doporučuji natřít pantík vazelínou,“ konstatuje čtenář Radim.

Video 3

Postarejte se o kvalitní chod vašich nábytkových koleček. Promažte je, vhodná je hlavně vazelína. Nemůžete-li se k ložiskům, kluzným pouzdrům nebo osám dobře dostat, vezměte si olej ve spreji. Většinu koleček používaných v domácnostech na nábytku ale nemusíte vůbec mazat či udržovat. Jenom je jednou za čas očistěte od prachu a špíny.

Jak jste na tom vy a nábytková kolečka? Museli jste je někdy u nábytku vyměnit? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, a poraďte ostatním čtenářům.

Mrkněte i na další články o kolečkách k nábytku:
1. Jak opravit nožičky a kluzáky u sedacího nábytku? Prostě je vyměňte.
2. Nová podlaha je sice prima, ale někdy choulostivá. Jak zabránit škrábancům od židlí?
3. Taburet je všestranný pomocník. Vyrobte si ho z PET lahví. Jak na to?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 619x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 154x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek