0komentářů

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.
Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2306x

Ohlaste příchod adventu, rozsviťte vánoční hvězdu v okně a užívejte si třeba i s dětmi společnou výrobu dekorací či zdobení bytu. Rozsvícené ozdoby prosvětlí dlouhé zimní večery a udělají radost nejen rodině, ale všem, kteří půjdou okolo oken vašeho obýváku. Objemem ale buďte raději střídmí, protože méně je někdy více. Čekání na Štědrý den bude pro všechny zase o něco příjemnější.

<p>Vyberte si předvánoční výzdobu bez ohně, elektřina je bezpečnější. Foto: ©Depositphotos.com/Tunedln61</p>

Vyberte si předvánoční výzdobu bez ohně, elektřina je bezpečnější. Foto: ©Depositphotos.com/Tunedln61

Svítící ozdoby koupíte v e-shopech, elektroobchodech, hypermarketech, ale také v obchodech s osvětlením. Dávejte však pozor na kvalitu zpracování. Kvůli špatné kvalitě příliš levných výrobků totiž můžete vyhořet. Nenakupujte proto na tržnicích a vyhněte se příliš levným výrobkům. Pěknou dekorací jsou i obrázky, namalované barvami na sklo, nebo elektrostatické samolepky.

Adhezní samolepky můžete použít i opakovaně

Čím ještě také zaženete čím dál rychleji nastupující tmu? Často používaný elektrický svícen je k vidění snad všude. Zkuste být tentokrát originální. Třeba adhezní, elektrostatické samolepky, drží na skle pomocí elektrostatické síly. Nezanechávají po sobě na okně žádné nečistoty, protože neobsahují žádné lepidlo. Kdykoli je odlepíte, a můžete používat opakovaně.U výrobků si vždy ověřte, zda mohou být jen v interiéru nebo i venku, příkon, napětí a elektrickou ochranu. V EU navíc nesmí chybět značka CE, a splnění povinných technických norem a krytí, tedy IP. Doma stačí IP20. Moc hezky třeba vypadá na okně v ložnici i stříbrná svítící hvězda, v průměru 60 cm za 560 Kč. O dvě stovky více zaplatíte za LED vánoční sněžení se studeně bílým světlem.

Elektřinu ušetří LED žárovky a časovače. LED žárovky se nezahřívají, čímž navíc snižují riziko požáru. Barevné světelné řetězy jsou přitom dražší než ozdoby se stálým bílým světlem.

Při zdobení můžete využít i stromy na zahradě, pokud ji máte u domu. Osvětlení zapojte výhradně do chráněných zásuvek na zahradě, nebo exteriérových prodlužovacích kabelů zapojených v domě či garáži. V takovém případě je jednodušší ozdobit pouze bezprostřední okolí domu. Pro venkovní osvětlení vybírejte krytí IP44.

<p>Osviťte vánoční hvězdu LED, nepálí a máte tak jistotu, že u vás nebude hořet. Foto: ©Depositphotos.com/bluesnote</p>

Osviťte vánoční hvězdu LED, nepálí a máte tak jistotu, že u vás nebude hořet. Foto: ©Depositphotos.com/bluesnote

Předvánoční ozdoby nemusíte nutně kupovat. Vyrobte si vlastní originální dekoraci, třeba jen s podsvícením. Pořiďte si v papírnictví barevný papír, lepidlo, či lepicí pásku a v elektroprodejně LED řetěz. Ten se totiž zahřívá jen minimálně a nehrozí tak riziko požáru. Určité teplo ale vyvíjejí pásky s mikro LED, dejte si na to pozor.

Na výrobu vánočních ozdob se hodí i vodní sklo

Pro rozsvícení okna můžete použít také kouli z vodního skla a provázku, nebo si vyrobte hvězdu z papíru. Aby hotová hvězda svítila, nelepte hned její poloviny k sobě, ale přelepte je přes žárovku LED řetězu. Pro zajímavější efekt prosvícení vytvořte do papírové hvězdy otvory, kterými bude světlo žárovky lépe vidět.Při venkovní výzdobě věnujte pozornost pořádnému zamaskování všech kabelů. V noci sice nejdou vidět, ale přes den kazí dojem z jinak hezky ozdobeného prostoru. Na ozdobení budov se dobře hodí oblíbené LED vánoční krápníky a závěsy, LED sněžení a světelné vánoční motivy. Méně ale často znamená více, proto si raději vyberte světelné dekorace v jedné barvě.

Před použitím nového i starého řetězu zkontrolujte, jestli není poškozená kabeláž. Žárovky nesmí být rozbité, z řetězu by neměly vyčuhovat žádné drátky.

Někteří z vás se vrací k retro ozdobám. „Krásné vzpomínky, my zas každý rok hledáme některou nefunkční žárovku, šroubuji jednu po druhé, až ta poslední to většinou je. Nejlepší, když už to svítí, pak zhasne a já hledám. Opíchaná jehličím, ale vždy nakonec záříme,“ uvádí v diskuzi na internetu čtenářka s přezdívkou Zebra. „Já to beru každý rok střízlivě a za okno si dávám jenom vlastnoručně vyrobené dekorace,“ doplňuje čtenářka s přezdívkou Veruna.

<p>Různobarevné LED dají vašemu oknu přes svátky šmrnc. Foto: ©Depositphotos.com/russell102</p>

Různobarevné LED dají vašemu oknu přes svátky šmrnc. Foto: ©Depositphotos.com/russell102

K adventu patří kromě adventního věnce také řezání barborek, Mikuláš, zdobení domova jmelím, případně cesmínou a břečťanem, pečení cukroví a vánočky ve vaší zbrusu nové kuchyni, adventní kalendář, stavění betlému, zdobení stromku či výzdoba adventní hvězdou. Při vlastní výzdobě oken si hlavně dávejte pozor, abyste nesklouzli k nevkusnému kýči.

Zavěsili jste si na svátky vánoční osvětlení bezpečně?  Napište do komentáře pod článkem, jak myslíte na to, aby se při provozu nic nestalo a poraďte ostatním čtenářům.

Podívejte se i na další články o vánoční výzdobě domova:
1. Rozsviťte vánoční hvězdu v okně a ohlaste příchod adventu.
2. Ozdobte svou zahradu vánočními dekoracemi a vytřete zrak sousedům.
3. Jak nejlépe vybrat vánoční venkovní osvětlení? Rozsviťte si v okně vánoční hvězdu.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 21x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek
Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek