PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
3komentářů

Jak ušetřit za topení, a přitom mít doma komfortní teplíčko? Je potřeba správně regulovat výkon radiátorů

Chcete ušetřit na energiích za vytápění? Pořiďte si digitální termostatické hlavice na radiátory, které můžete ovládat pomocí chytrého telefonu. Jak fungují, kdy se vyplatí je pořídit a kolik stojí? Dají se instalovat svépomocí?
Vydáno: 25.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6586x

Chcete v zimě ušetřit na energiích za topení? Jestliže máte větší byt či dům, je zbytečné vytápět všechny místnosti na stejnou teplotu. No a také je zbytečné, abyste topili na stejnou teplotu i ve chvíli, kdy není nikdo doma. Abyste nemuseli neustále nastavovat jednotlivé radiátory, tak si pořiďte digitální termostatické hlavice. Díky nim nastavíte třeba intenzitu vytápění v průběhu dne nebo dobu, po kterou bude topení zapnuté a kdy vypnuté. Digitální hlavice by vám měly teoreticky ušetřit až 30 % nákladů na vytápění, úspory však záleží na tom, jak hlavice nastavíte a jestli je budete využívat správně.

<p>Některé chytré termostatické hlavice můžete ovládat i pomocí chytrého telefonu. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Některé chytré termostatické hlavice můžete ovládat i pomocí chytrého telefonu. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Kdy si chytré hlavice pořídit?

Chytré hlavice se vám nevyplatí pořizovat do menšího bytu, ve kterém bydlí lidé s podobným časovým rozvrhem. K potřebné regulaci správných teplot vám totiž postačí obyčejné termostatické hlavice a termostat kotle. V domácnostech, kde má každý člen jiný časový harmonogram, už je však potřeba topit v jednotlivých místnostech a v různých časech různě, takže se vyplatí pořídit digitální hlavice. Není však potřeba instalovat je na všechny radiátory a do všech místností. Vždy se řiďte podle logiky provozu domu.

Tipy pro optimální nastavení teplot:

  • nejtepleji by mělo být v koupelně, a to 22 až 24 °C
  • v obývacím a dětském pokoji by měla být teplota 20 až 22 °C
  • pro spaní je vhodná teplota mezi 17 až 20 °C
  • ve vstupních prostorách stačí topit na 15 až 19 °C
  • v kuchyni udržujte teplotu mezi 18 až 20 °C
  • pokud jste mimo dům, tak odborníci doporučují snížit teplotu na 17 °C

Co všechno digitální termostatické hlavice umí

Naprostá většina hlavic má možnost nastavení týdenního programu a několika spínacích cyklů během dne. Kromě nastavených programů mívají hlavice tlačítko, po jehož stisknutí radiátor začne na krátkou dobu topit na plný výkon. Další užitečnou funkcí je ochrana proti zamrznutí (pokud zapomenete zavřít okno, hlavice otevře ventil, aby nedošlo k zamrznutí topného systému), ochrana proti vodnímu kameni (automatické otevření a zavření ventilu mimo topnou sezónu, aby se ventil nezadřel) nebo dětská pojistka. Některé modely mají i funkci rozpoznání otevřeného okna, kdy se topení při intenzivním větrání na chvíli vypne.

Chytré hlavice mívají displej, na kterém přímo vidíte nastavenou teplotu radiátoru. Výhodou termostatických hlavic je jejich snadná montáž, kterou zvládnete i sami. Při instalaci hlavic není potřeba vypouštět vodu z topení. Stačí odšroubovat starý termostat a na ventil našroubovat novou hlavici. Chytrá hlavice potřebuje k provozu baterie, které jednou za čas musíte vyměnit. Většinou vás včas na potřebnou výměnu baterií upozorní. Pokud byste výměnu nestihli včas, tak nejspíše budete muset provádět veškeré nastavení znovu. Některé digitální hlavice můžete nastavit přes počítač nebo chytrý telefon. 

Pokud si pořídíte chytré termohlavice a další prvky chytré domácnosti (třeba okenní kontakty, které hlásí otevření a zavření oken i dveří, nástěnný termostat či chytré zásuvky) od jednoho výrobce, tak budete moci všechno ovládat a nastavovat pomocí jedné aplikace. Zvýšíte si tím celkový komfort bydlení. O spojení mezi jednotlivými prvky chytré domácnosti s routerem (tedy internetem) se většinou stará centrální jednotka, ke které jsou všechny prvky drátově či bezdrátově připojené. 

Nákup chytrých termostatických hlavic

Na trhu je dostupné velké množství digitálních termostatických hlavic v různých cenových úrovních. Liší se nejen svým vzhledem, ale také funkcemi. Hlavice koupíte za cenu od 500 do 4 000 Kč. U některých modelů může cenu navyšovat potřeba centrální jednotky, která hlavici propojí s routerem, čímž zajistí její připojení k internetu. Díky tomu pak můžete hlavice ovládat pomocí chytrého telefonu či tabletu. 

Při nákupu termostatické hlavice si dávejte pozor především na to, aby pasovala na závit ventilu radiátoru. Pokud by na tento závit nepasovala, můžete si poměrně levně dokoupit redukci. Některé dražší modely termostatických hlavic mají redukce k nejpoužívanějším rozměrům ventilů přiložené přímo v balení. Při výběru hlavice je potřeba počítat s její velikostí, protože digitální hlavice jsou obvykle větší než klasické číselné. Také si dejte pozor na hlučnost hlavic, protože ventil ovládají pomocí malého elektromotorku, jehož občasný "hluk" vás může rušit, a to třeba při lehkém spaní. 

Máte na radiátorech nainstalované chytré termostatické hlavice? Napište do komentáře pod článkem, jak jste s nimi spokojení.

Přečtěte si další díly seriálu Chytrá domácnost:

1) Víte, jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou? Vyzkoušejte systém iNELS od české společnosti ELKO EP

2) Když už mít chytrou domácnost, tak i bezpečnou. Jaké bezpečnostní vychytávky si můžete pořídit?

3) Jak snadno naučíte domácnost novým kouskům? Pořiďte si chytré zásuvky a ovládejte elektroniku mobilem

4) I vodovodní baterie mohou být chytré! Co všechno dnes dokáží a co dalšího by mohly umět v budoucnosti?

5) Jak dopřát květinám přesně to, co potřebují, aby krásně rostly? Pomohou vám chytré senzory a květináče

6) Máte doma kocoura v toulavých botách nebo psa útěkáře, který se často někam zaběhne? Pořiďte jim obojek s GPS

7) CRRR, CRRRR!!! Kdopak to zvoní u vašich dveří? Chytrý zvonek vám to řekne a ukáže, i když nejste doma

8) Odemknout dveře pouhým dotekem? Žádný problém. Stačí mít chytrý zámek na dveřích a smartphone v kapse

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 3
Nadpis:
  Vaše jméno:
Šetření za topení
Pokud bude tahle zima stejná jako ta minulá, tak jsou rady zbytečné, nic jsem neprotopil. Obecně je většina paneláků již zateplených, takže se jenom občas přitápí. A korigovat si můžu maximálně elektřinu a za tu měsíčně taky moc nedám, comfortu platím měsíčně 450,- korun, což je pro mě krásná cena.
ODPOVĚDĚT
Pavel Maniš | 09.12.2016
Re: Šetření za topení
Můžete, prosím, popsat podrobněji, tak postupovat při výměně termohlavice? Píšete "odšroubovat starý termostat" - je potřeba něco odpojit, např. nějakou krytku?
ODPOVĚDĚT
Vanda | 16.12.2016
Re: Re: Šetření za topení
Dobrý den, není potřeba nic odpojovat, hlavici opravdu stačí pouze odšroubovat, viz třeba toto video: https://www.youtube.com/watch?v=Q34dGc1-dpM
ODPOVĚDĚT
Antonín | 19.12.2016

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek