0komentářů

Nejkrásnější svátky v roce jsou na dohled. Mrkněte na babské rady pro předvánoční úklid domácnosti. 11 odkazů, jak na to

Svátky se blíží a na obzoru je velké gruntování. Užijte si raději předvánoční a vánoční atmosféru v pohodě, v životě jsou i důležitější věci, než mít perfektně nablýskaný byt. Pokud se vám do úklidu nechce, najměte si specialisty.
Vydáno: 23.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2777x

Vánoční nálada se spolu s blížícím se adventem pomalu dostává do každé domácnosti. Abyste si ale letos svátky užili a mohli v klidu zapalovat svíčky na adventním věnci, pusťte se raději už teď do málo populárního předvánočního úklidu. Jak jej zvládnout bez újmy na těle i duchu? Nedrhněte zoufale všechno najednou, stačí jen základní očista. Podle vzoru top manažerů delegujte uklízecí pravomoci a zapojte do práce nejlépe celou rodinu.

1. Do úklidu zapečených spotřebičů se nechce nikomu. Vyzkoušejte babské rady, jak vyčistit troubu, rošt i mikrovlnku
Mastnotu s nalepeným prachem nesnáší v kuchyni nikdo. Jak ale nejlépe odstraníte mastnotu a připáleniny ze stěn, ze skla i z roštu? Snadno. Vezměte si na pomoc chemické přípravky, nebo domácí prostředky z kategorie babských rad.

2. Znáte vzorec H2O2? Babky radí 20 triků, co dělat s peroxidem vodíku doma i pro zdraví
Známý peroxid vodíku, po staru kysličník, má v domácnosti široké použití. Uplatníte jej jako léčivo i účinný čisticí prostředek. Další díl seriálu Babské rady přináší dvě desítky rad, jak tohoto bezbarvého pomocníka nejlíp použít.

3. Jak před Vánoci co nejlépe vyčistit kovy, mosaz, stříbro i zlato? Babky pomohou. Čtěte blyštivé tipy i na leštění nerezu
Jak nejlépe vyčistit, vyleštit a vycídit kovové předměty z mosazi, hliníku, chromu, nerezu, stříbra či zlata? Pomozte si s klasickou chemií i prostředky z vaší kuchyně. Přečtěte si babské rady a blyštivé tipy pro domácnost.

<p>Ocet, citron a soda jsou podle babských rad základní zbraní při domácím úklidu. Foto: ©Depositphotos.com/ pathastings</p>

Ocet, citron a soda jsou podle babských rad základní zbraní při domácím úklidu. Foto: ©Depositphotos.com/ pathastings

4. Tfuj, zase mám tak nepříjemně upatlané ruce. Čtěte 15 babských rad, jak na mastnotu v kuchyni
Mastnotu s nalepeným prachem nesnáší v kuchyni nikdo. Dostane se všude a těžko se s ní bojuje. Vezměte si na pomoc chemické přípravky, nebo domácí prostředky z kategorie babských rad. Odstranění mastnoty je pak snadné a rychlé.

5. Připáleniny odstraňte solí, octem nebo zubní pastou. Vsaďte na osvědčené babské recepty
Čas od času se vám podaří připálit kastroly nebo pánve a zkazit celé jídlo. Špínu vyčistíte chemií nebo domácími prostředky z kuchyně vašich babiček. Univerzálním základem je ocet, soda, sůl a citron. Spravíte i zkaženou omáčku.

6. 3×11 a více babských rad pro snadný úklid i pohodu doma. Vyzkoušejte, otestujte
Babské rady jsou lidová moudra a zkušenosti, předávaná po generace. Znají recept téměř na vše a pomohou vám řešit starosti běžného života. Vybrali jsme pro vás přes 33 těch, které se týkají bytu a domácnosti. Nechte si poradit.
<p>Nedřete se zbytečně a delegujte pravomoci. Zapojte do úklidu celou rodinu. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim</p>

Nedřete se zbytečně a delegujte pravomoci. Zapojte do úklidu celou rodinu. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

7. Nevíte si s něčím rady? 3×9 babských rad pro zdraví i do domácnosti
Lidová moudra předávaná po generace, čili babské rady, znají recept na všechno. Od zdraví, přes vaření a uklízení až po lásku i sex. Některé vypadají seriózně, jiné jsou spíš úsměvné. Vybrali jsme pro vás pár těch zajímavějších.

8. Babské rady pro domácnost: Jak nejlépe vyčistíte nábytek od otisků prstů? Černý čaj je favoritem
Umatlaný nábytek nevypadá moc dobře. Jak z něj odstranit mastné otisky prstů? Zabírá studený černý čaj, na více ohmataná místa toaletní mýdlo. Které přípravky použít, a které raději vynechat, se dočtete v dalším díle babských rad.

9. Jak letos na vánoční úklid domácnosti? Snadno a rychle, sami nebo s profíky. Čtěte 6. díl seriálu Akademie domácí práce
Rychlým tempem se blíží Vánoce a vás ještě čeká nepopulární domácí práce. Jak nejlépe zvládnout vánoční úklid a neonemocnět z toho? Objednejte si firmu. V Akademii domácí práce si přečtěte i tip na 7 bodový úklidový checklist.
<p>Na dřevěný nábytek musíte opatrně, hlavně žádná kvanta vody a saponátu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Na dřevěný nábytek musíte opatrně, hlavně žádná kvanta vody a saponátu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

10. 30 minut a máte uklizený byt. Jak na to?
Nečekané návštěvy příbuzných a známých bývají někdy noční můrou všech pořádkumilovných. Přijdou k vám do půl hodinky a vy máte pocit zmaru? Využijte několik tipů, jak rychle uklidit byt bez mycích galejí a zmateného přebíhání.

11. Chcete si projasnit Vánoce? Umyjte doma okna jako profesionálové
Zmuchlané noviny a iron? Předvánoční mytí oken skončí šmouhami a zaschlými kapkami vody. Zkuste letos generální úklid na profesionální úrovni. Pěna na okna, rozmývák a stěrka vám zjednoduší práci a ušetří adventní čas pro rodinu.

Nechce se vám uklízet nebo nemáte letos vůbec čas? Objednejte si úklidovou firmu, jednorázovou zakázku řeší specialisté podle vašich požadavků a konkrétních potřeb. Pospěšte si, před svátky bývá mnohem velký zájem. Pokud ale uklízíte v bytě průběžně celoročně, před Vánoci nemáte žádné nervy.
Naproti tomu čtenářka s přezdívkou Liana875 má o vánočním úklidu jasno: „Uklízím tak, aby do adventu bylo všechno hotovo. Tím myslím hlavně okna a prach v nedostupných místech, natření krovu Diavou. Pak začínám zdobit byt, okna, začínám péct. Prostě miluju Vánoce.“
<p>Na připálenou troubu platí osvědčená směs sody, citronové šťávy a vody. Foto: ©Depositphotos.com/cookelma</p>

Na připálenou troubu platí osvědčená směs sody, citronové šťávy a vody. Foto: ©Depositphotos.com/cookelma

Předvánoční úklid pro vás ale může být i vítaným přínosem. Často se totiž změní v dobrodružné objevy dávno zapomenutých věcí, které jste už dříve oželeli. Udělejte si z toho legraci a získejte tak aspoň nadhled a prevenci před úklidovými stresy. Podle klasika humoru Miroslava Horníčka je sice nejrozumnější mít doma jakýsi „malý přehledný nepořádek“, přesto si raději pořiďte dostatek kvalitních úložných prostor. Nejčastěji tedy policových regálů, skříněk či různých boxů.

Rozhodli jste se před Vánoci uklízet vlastnoručně, nebo si letos objednáte úklidovou firmu? Popište do komentáře pod článkem své zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 39x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
1komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 69x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 152x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek